04:42
26.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 580
00:25
26.09.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:20
26.09.2023

Ukraińskie drony zestrzelone nad Rosją

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że za pomocą systemów obrony powietrznej zestrzelono siedem ukraińskich dronów nad obwodem biełgorodzkim i dwa - nad kurskim.

00:06
26.09.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 20 razy ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podały lokalne ukraińskie władze. Odnotowano 77 eksplozji, brak informacji o ofiarach lub zniszczeniach.

23:49
26.09.2023

Zełenski: Odpowiemy na każde uderzenie

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wspomniał o ostatnich atakach Rosjan na Odessę czy Chersoń. - Odpowiedmy na każde uderzenie Rosji wymierzone w nasze miasta i wsie - zadeklarował.

Zełenski mówił, że dla Ukrainy najlepiej byłoby, gdyby kraj ten był w stanie produkować systemy obrony powietrznej i inną zaawansowaną broń. - Nie ma alternatywy - ocenił. Mówił, że Ukraina krok po kroku wybuduje wszystkie niezbędne zakłady produkcyjne.

23:28
26.09.2023

Ofiary ostrzału w obwodzie chersońskim

Dwóch mężczyzn i kobieta zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału w rejonie dniprowskim obwodu chersońskiego, trzy kolejne osoby zostały ranne - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin.

23:04
26.09.2023

Zakaz posiadania dronów na Białorusi

Jak podały białoruskie media, decyzją Aleksandra Łukaszenki osoby fizyczne na Białorusi nie mogą odtąd posiadać ani korzystać z dronów.

22:40
26.09.2023

Morawiecki na wiecu do Zełenskiego: Niech pan nie waży się obrażać Polaków

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił na wyborczym wiecu Prawa i Sprawiedliwości w Kraśniku. Oświadczył, że trzeba pamiętać o godności Polaków i że chce w tym kontekście wspomnieć o dwóch sprawach.

- Pierwsza to słowa, które kieruję do prezydenta Zełenskiego, który w ostatnim czasie wykonał całkiem niepotrzebne gesty i padły z jego ust zupełnie niewłaściwe słowa. Panie prezydencie, niech pan nie waży się obrażać Polaków. Polacy to dumny naród, wiedzą, kiedy należy pomagać sąsiadom i pomagamy sąsiadom przeciw tej bestialskiej napaści ruskiej. Ale będziemy zawsze bronić naszego interesu i naszego dobrego imienia - oświadczył szef rządu.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki zapowiada kontrole na granicy ze Słowacją
22:14
25.09.2023

Shahedy lecą w stronę Ukrainy

Ukraińskie Siły Powietrzne podały, iż odnotowano wystrzelenie przez Rosjan grup dronów typu Shahed. Bezzałogowce zbliżają się do terenów kontrolowanych przez Ukrainę od strony Krymu.

21:56
25.09.2023

Były szef MSZ Ukrainy obawia się zmian nastawienia wobec jego państwa

Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin wyraził w rozmowie z agencją Ukrinform zaniepokojenie, że choć Europa Środkowa może przyjąć mniej prorosyjskie, to jednak bardziej "ostrożne stanowisko" wobec Ukrainy.

Były szef ukraińskiej dyplomacji zauważył, że 30 września na Słowacji odbędą się przedterminowe wybory i że są szanse na to, że władzę w tym kraju przejmie koalicja pod wodzą byłego premiera Roberta Fico, który zapowiadał, że po wygranej Słowacja ograniczy wsparcie dla Ukrainy.

21:33
25.09.2023

Zełenski odznaczył żołnierzy, większość - pośmiertnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenia państwowe 132 ukraińskim żołnierzom. Z opublikowanego dekretu prezydenckiego wynika, że 92 żołnierzy zostało uhonorowanych pośmiertnie. Żołnierze zostali wyróżnieni za odwagę i poświęcenie w wykonywaniu obowiązków wojskowych.

21:06
25.09.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie ukraińskie dowództwo oświadczyło, że w ciągu ostatniej doby doszło do 17 starć bojowych, a wojska rosyjskie atakowały także za pomocą pocisków manewrujących Kalibr i Oniks oraz dronów Shahed. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przeprowadzali naloty m.in. na cele w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraińcy podali, że na kierunku bachmuckim i melitopolskim ukraińscy żołnierze prowadzą działania ofensywne.

20:40
25.09.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 14 ataków rakietowych i 57 uderzeń z powietrza, a także ponad 40 ataków na pozycje wojsk i obszary zaludnione za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich zginęli cywile, odnotowano też zniszczenia budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej. "Sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna" - czytamy.

20:13
25.09.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 11 ataków na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich, a także jedno uderzenie w rakietowy przeciwlotniczy system Rosjan - podało ukraińskie dowództwo. Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w dziewięć rosyjskich systemów artyleryjskich oraz jeden skład amunicji - brzmi komunikat.

19:43
25.09.2023

Wielka Brytania przekazała Ukrainie sprzęt do usuwania materiałów wybuchowych

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podało w komunikacie, że brytyjscy saperzy przeprowadzili dla ukraińskich żołnierzy szkolenie w zakresie usuwania materiałów wybuchowych, w tym m.in. neutralizowania min. Wielka Brytania przekazała Ukrainie 1500 sztuk sprzętu do usuwania min - zarówno montowanego na pojazdach, jak obsługiwanego bezpośrednio przez saperów.

19:18
25.09.2023

Rosja twierdzi, że wyparła Ukraińców z wsi w pobliżu Bachmutu

Powołując się na Władimira Rogowa, szefa miejscowych prorosyjskich separatystów, agencja TASS podała, że wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad wsią Orichowo-Wasyliwka, leżącą na północny zachód od Bachmutu (hromada Sołedar). Według Rogowa, Rosjanie zaskoczyli Ukraińców, zmuszając ich do ucieczki z wioski. Następnie wojska ukraińskie przeszły do kontrataku.

18:50
25.09.2023

Zmiany w ukraińskiej administracji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował szefów czterech rejonowych administracji państwowych w trzech obwodach. Zmiany dotyczą rejonów kupiańskiego i charkowskiego (obwód charkowski), korosteńskiego (obwód żytomierski) i nadwórniańskiego (obwód iwanofrankowski).

18:20
25.09.2023

Ostrzelano centrum miasta Czasiw Jar

Administracja obowdu donieckiego poinformowała, że Rosjanie za pomocą artylerii ostrzelali centrum miasta Czasiw Jar.

"W wyniku ostrzału uszkodzone zostały co najmniej cztery budynki prywatne i trzy budynki mieszkalne, przedszkole, kotłownia i budynek przemysłowy" - czytamy. W komunikacie zastrzeżone, że jak dotąd brak informacji o ofiarach.

Zdaniem miejscowych władz, mieszkańcy powinni ewakuować się z miasta.

17:51
25.09.2023

Kobieta ranna w Berysławiu

W wyniku ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie w Berysławiu ranna została 27-letnia kobieta - podała administracja obwodu chersońskiego. Poszkodowana z ranami klatki piersiowej i kręgosłupa trafiła do szpitala.

17:20
25.09.2023

Ihor Kołomojski stracił obywatelstwo

Ihor Kołomojski poinformował, że został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa. - O ile mi wiadomo, nie mam obywatelstwa (ukraińskiego – red.), ale paszportu mi nie zabrano - powiedział, cytowany przez Ukrinform. Na pytanie, obywatelstwo jakich państw posiada odparł, że Cypru i Izraela. - Ukraina nie uznaje podwójnego obywatelstwa i nic nie mówi się o potrójnym obywatelstwie - stwierdził.

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Kijowie rozpoczął rozpatrywanie skargi na decyzję o zastosowaniu wobec Kołomojskiego środka zapobiegawczego w postaci aresztu z możliwością wyznaczenia kaucji.

Jeszcze niedawno Kołomojski uważany był za szarą eminencję ukraińskiej polityki. Teraz ukraińskie służby zarzucają mu oszustwa i legalizację pieniędzy pochodzących z przestępstw.

16:53
25.09.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim, jedna osoba ranna

W godzinach popołudniowych wojska rosyjskie ostrzelały miasto Wołczańsk w obwodzie charkowskim - podała regionalna prokuratura okręgowa informując, że ranny został 73-letni mężczyzna, który został hospitalizowany.

16:29
25.09.2023

Doniesienia o pożarze magazynu w rejonie Nowej Kachowki

Na terenie miasta Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim, okupowanego przez siły rosyjskie, płonie kolejny magazyn Rosjan - poinformował Petro Andriuszczenko, publikując nagranie, na którym widać kolumny dymu wznoszące się ku niebu.

16:05
25.09.2023

Partyzanci odcięli dostawy prądu do rosyjskiej bazy

W okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu (obwód doniecki) ukraińscy partyzanci uszkodzili transformatory, powodując brak dostaw prądu do rosyjskiej bazy - podał doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera miasta, Petro Andriuszczenko.

15:41
25.09.2023

Litewscy dyplomaci odwiedzili teren wyzwolonej gminy Kaliniwska w obwodzie chersońskim

Na czele delegacji stał europarlamentarzysta z Litwy, Andrius Kubilius. W czasie wizyty omawiano m.in. odbudowę gminy znajdującej się w rejonie berysławskim. 

15:32
25.09.2023

W rejonie iziumskim obwodu charkowskiego na minę wjechał kombajn

W wyniku eksplozji kombajn zapalił się, ale ogień ugasili rolnicy, przed przybyciem służb ratunkowych. W wyniku eksplozji nikt nie ucierpiał.

14:59
25.09.2023

Piotr Hofmański, prezes MTK, na liście poszukiwanych przez Rosję

Hofmański pojawił się na liście osób poszukiwanych na stronie rosyjskiego MSW.

Czytaj więcej

Rosja umieściła Polaka, prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego na liście poszukiwanych
14:42
25.09.2023

Zełenski potwierdził przybycie abramsów na Ukrainę

„Dobre wieści od ministra obrony (Rustema) Umerowa. Czołgi Abrams są już na Ukrainie i przygotowują się do wzmocnienia naszych brygad” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Jestem wdzięczny naszym sojusznikom za wypełnienie porozumień! Poszukujemy nowych kontraktów i poszerzamy geografię dostaw” - dodał.

14:36
25.09.2023

Orbán krytykuje Ukrainę za rzekome „prześladowanie” węgierskich szkół

Nie będziemy wspierać Ukrainy w żadnej kwestii w polityce międzynarodowej, dopóki nie przywróci ona praw gwarantujących prawa Węgrom z Zakarpacia - powiedział Viktor Orbán, przemawiając przed węgierskim parlamentem pierwszego dnia jesiennej sesji.

Czytaj więcej

Viktor Orbán: Nie chcemy, aby chleb wypiekano z ukraińskiego zboża niepewnej jakości, a nie z dobrego, węgierskiego
14:21
25.09.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy odznaczył żołnierzy brygady MSW "Liut", którzy uczestniczyli w wyzwoleniu Kliszczijiwki

Informację taką przekazuje MSW Ukrainy.

14:15
25.09.2023

Areszt dla mężczyzny, który podpalił propagandowy monument w Biełgorodzie

Podejrzany o podpalenie konstrukcji w kształcie litery „Z” w Biełgorodzie został aresztowany na jeden miesiąc i 29 dni - poinformowała propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na biuro prasowe sądu okręgowego. Do zdarzenia doszło w nocy 18 września. Wówczas podpalona została konstrukcja, znajdująca się w pobliżu promenady Nikołaja Watutina. Niedługo później aresztowany został podejrzany - 28-letni mieszkaniec obwodu królewieckiego.

13:38
25.09.2023

Kazachstan zaprzecza jakoby chciał wycofać się z sojuszu, do którego należy Rosja

Przedstawiciel MSZ Kazachstanu, cytowany przez Interfax, zaprzeczył doniesieniom jakoby jego kraj prowadził rozmowy w sprawie wystąpienia z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), sojuszu wojskowym, do którego należy m.in. Rosja.

13:30
25.09.2023

Nad obwodem biełgorodzkim zestrzelono dwa drony

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram o zestrzeleniu dwóch dronów nad obwodem biełgorodzkim. To kolejny w ostatnich godzinach atak na obwód biełgorodzki, który jest w poniedziałek ostrzeliwany i atakowany z użyciem dronów przez Ukraińców.

13:21
25.09.2023

W zaatakowanym w piątek Sewastopolu zginąć miał dowódca Floty Czarnomorskiej

34 oficerów, w tym dowódca Floty Czarnomorskiej, admirał Wiktor Sokołow, miało zginąć w piątkowym ataku rakietowym Sił Zbrojnych Ukrainy na Sewastopol.

Czytaj więcej

Ukraińcy: W ataku na Sewastopol zginął dowódca Floty Czarnomorskiej
13:20
25.09.2023

Ukraina ma już abramsy. Przed czasem

Źródła „New York Timesa” w Pentagonie nie chciały ujawnić, ile z obiecanych 31 czołgów już przekazano Kijowowi.

Czytaj więcej

Pierwsze amerykańskie czołgi Abrams trafiły na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski potwierdził
12:57
25.09.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował o ostrzale miasta Szebekino przez stronę ukraińską

W wyniku ostrzału Szebekina ranna miała zostać kobieta, pasażerka samochodu.

12:53
25.09.2023

Kreml twierdzi, że otrzymuje "dziesiątki zapytań od dziennikarzy z Zachodu" o możliwość wywiadu z Władimirem Putinem

- Uważamy, że z pewnością przyjdzie czas, gdy taki wywiad będzie potrzebny. Ale w tej chwili, gdy społeczeństwa są oszołomione nienawistną wobec Rosji propagandą, jest mało prawdopodobne, aby ktoś teraz był w stanie trzeźwo przyjąć analizę sytuacji Putina, jego wizję sytuacji, etc. - mówił w czasie konferencji prasowej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Kreml twierdzi, że dziennikarze z USA chcą rozmawiać z Putinem. A co na to Putin?
12:52
25.09.2023

Rosja będzie miała nowe święto. Jest związane z okupacją

Rosyjska Rada Federacji zatwierdziła ustawę o ustanowieniu Dniu Zjednoczenia Nowych Regionów z Federacją Rosyjską. Będzie on obchodzony 30 września - wtedy Rosjanie będą świętować „zjednoczenie” z Moskwą samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska oraz okupowanych terenów obwodu zaporoskiego i chersońskiego. „Święto to opiera się na historycznej wspólnocie narodów zamieszkujących terytoria tych republik i regionów, jest wynikiem wyrażenia woli obywateli, skorzystania z ich niezbywalnego prawa do swobodnego określenia swojego statusu politycznego, do realizowania swojego rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego” - czytamy w tekście ustawy.

12:24
25.09.2023

Przydacz: To Ukrainie powinno zależeć na tym, aby Polska ją wspierała

Według prezydenckiego ministra Marcina Przydacza „jest wiele powodów” twardego stanowiska Ukrainy w sprawie eksportu zboża. - Myślę, że jednym z nich są kwestie biznesowe, wewnętrzne, oligarchat - powiedział. Słowa te zacytowała propagandowa rosyjska agencja RIA Nowosti, odnotowując też odpowiedź ministra na pytanie prowadzącego rozmowę, czy Wołodymyr Zełenski znajduje się „na pasku ukraińskich oligarchów”

Czytaj więcej

Dlaczego wybuchł kryzys zbożowy? Rosyjska agencja cytuje prezydenckiego ministra
12:17
25.09.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy: Atak na Odessę "żałosną próbą odwetu"

Ministerstwo Obrony Ukrainy nazwało "żałosną próbą odwetu" rosyjski atak na Odessę, do którego doszło w nocy z 24 na 25 września. Rosjanie mieli dokonać odwetu za ukraiński atak na dowództwo Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, do którego doszło w piątek.

12:12
25.09.2023

Rosja: Kwestia obecności rosyjskich sił pokojowych w Górskim Karabachu nie została rozwiązana

Informacje takie przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow dodał, że strona rosyjska pozostaje w kontakcie z władzami w Baku.

12:01
25.09.2023

Minister Obrony Rosji, Siergiej Szojgu w niedzielę przedstawił Władimirowi Putinowi raport ws. bitwy o wieś Urażajnoje w obwodzie donieckim

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla poinformował, że Szojgu przedstawił prezydentowi Rosji "raport ws. bitwy o Urożajnoje, którą stoczyli nasi chłopcy wraz z ich dowódcą (Iwanem) Kałasznikowem". 

11:41
25.09.2023

W okupowanym Tokmaku Rosjanie nie pozwalają Ukraińcom zachować ukraińskich paszportów

Informacje takie przekazał gubernator obwodu zaporoskiego, Jurij Małaszko.

11:34
25.09.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował o kolejnym w poniedziałek ataku na cel w obwodzie

Wiaczesław Gładkow napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że we wsi Murom w obwodzie biełgorodzkim w rejonie szebiekińskim dron-kamikadze zaatakował "obiekt infrastruktury komunikacyjnej". Wcześniej ostrzelane przez Ukraińców miały zostać wsie Nowaja Tawołżanka, w rejonie szebekińskim i wieś Urazowo, w rejonie wałujskim. W ostrzale wsi Urazowo ranne miały zostać dwie osoby.

11:30
25.09.2023

Henry Kissinger lobbuje obecnie za Ukrainą w NATO

Takie informacje przekazuje szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak.

Czytaj więcej

Ukraińcy: Henry Kissinger całkowicie zmienił zdanie w sprawie Ukrainy w NATO
10:58
25.09.2023

Chiny wzywają do „sprawiedliwego śledztwa” w sprawie eksplozji Nord Stream

- Chiny popierają uczciwe, obiektywne i profesjonalne śledztwo w sprawie wysadzenia gazociągów Nord Stream - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin. Pekin „ma nadzieję, że odpowiednie kraje przyjmą odpowiedzialne podejście dla ustalania prawdy” – stwierdził dyplomata. Wang Wenbin zauważył, że od eksplozji minął rok, ale śledztwo toczy się „wyjątkowo powoli”. Według rzecznika MSZ zastanawiający jest fakt, że niektóre kraje, które prezentują się jako „otwarte i przejrzyste”, wykazują krótkowzroczność w stosunku do tego zdarzenia.

10:29
25.09.2023

Nie żyje były minister gospodarki Rosji

W wieku 89 lat zmarł Jewgienij Jasin, były minister gospodarki Rosji – poinformowała w mediach społecznościowych jego córka Irina Jasina. Jasin szefował resortowi gospodarki w latach 1994-1997, wcześniej zasłynął jako jeden z kluczowych autorów szeregu programów przejścia Rosji z ręcznego sterowania gospodarką w kierunku otwarcia się na rynek.

10:15
25.09.2023

Wieś Urazowo w obwodzie biełgorodzkim ostrzelana przez Ukrainę

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. W wyniku ostrzału ranne miały zostać dwie kobiety.

10:10
25.09.2023

Jedna ofiara porannego ataku Rosji na Berysław

Gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin poinformował, że jedna osoba zginęła w nocnym ataku na Berysław - podaje telewizja Suspilne. Rosjanie mieli zrzucić na Berysław cztery pociski kierowane - jeden z nich trafił w budynek urzędu. Inny pocisk trafił w budynek mieszkalny.

10:03
25.09.2023

Poważne uszkodzenia infrastruktury portowej w Odessie

"Port morski w Odessie został poważnie uszkodzony, w portowym hotelu, niefunkcjonującym do kilku lat, wybuchł pożar" - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". Jak zauważa Reuters sytuacja w Odessie i portach w obwodzie odeskim jest uważnie obserwowana na zbożowych rynkach. Ukraina otworzyła "korytarz humanitarny" dla statków handlowych ze zbożem po tym jak Rosja, 17 lipca, odstąpiła od porozumienia zbożowego, otwierającego szlak przez Morze Czarne dla ukraińskiego zboża.

Czytaj więcej

Nocny atak na Odessę. Poważne uszkodzenia w porcie
09:57
25.09.2023

Atak drona na Kursk. Rosjanie mówią o stratach

W wyniku porannego ataku ukraińskiego drona w Kursku uszkodzonych zostało piętnaście gospodarstw domowych i cztery samochody - poinformował na Telegramie mer miasta Igor Kucak. Podkreślił jednocześnie, że żaden z mieszkańców nie odniósł obrażeń. Obiecał też pomoc właścicielom zniszczonego mienia w odbudowie.

09:34
25.09.2023

21-latek z Jakucji oskarżony o nawoływanie do terroryzmu. Chwalił pułk „Azow”

FSB oskarżyła 21-letniego mieszkańca miasta Mirny w azjatyckiej części Rosji o nawoływanie do terroryzmu. Według rosyjskich służb mężczyzna „wspierał antyrosyjską ideologię ukraińskich nacjonalistycznych sił zbrojnych, propagował ideę odłączenia Jakucji od Rosji i jej zjednoczenia z państwami tureckimi oraz pułk azowski”. Aresztowanemu grozi siedem lat więzienia.

09:28
25.09.2023

W internecie opublikowano zdjęcia skutków nocnego ataku na Odessę

Zdjęcia publikuje ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu odeskiego.

09:24
25.09.2023

Grecki rząd przedłużył ważność prawa Ukraińców do pobytu w kraju w związku z przedłużeniem tymczasowej ochrony dla ukraińskich uchodźców

Grecja przedłużyła prawo pobytu w kraju wszystkim uchodźcom z Ukrainy do 4 marca 2024 roku - poinformowało greckie Ministerstwo ds. Migracji.

09:23
25.09.2023

Ukraiński dron zestrzelony w obwodzie biełgorodzkim

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że rano, ok. godz. 9.00 lokalnego czasu, systemy obrony powietrznej zniszczyły ukraiński dron nad obwodem biełgorodzkim. W komunikacie nie poinformowano o ewentualnych zniszczeniach.

09:06
25.09.2023

Przewodniczący Dumy przekonuje, że „USA i UE przegrały wojnę na wyniszczenie”

„Siedem faktów potwierdzających, że Waszyngton i Bruksela przegrały »wojnę na wyniszczenie” z Rosją«”, przedstawił na Telegramie Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. Wymienił w tym kontekście rzekome niedobory broni i amunicji na Zachodzie, „utratę zaufania ludności Europy i Stanów Zjednoczonych do polityków”, „problemy gospodarcze Zachodu” oraz - jak stwierdził - fiasko ukraińskiej kontrofensywy. „Albo reżim w Kijowie skapituluje na warunkach Federacji Rosyjskiej, albo Ukraina przestanie istnieć jako państwo” - napisał jeden z czołowych siewców kremlowskiej propagandy.

08:44
25.09.2023

Szefowa MSZ Finlandii wyjaśniła, dlaczego sankcje dotykają „zwykłych Rosjan”

Elina Valtonen, minister spraw Zagranicznych Finlandii, została zapytana o postępowanie jej kraju, który podobnie jak kraje bałtyckie wprowadził niedawno zakaz wjazdu rosyjskich pojazdów. - Czy to sprawiedliwe wobec zwykłych Rosjan? - pytał dziennikarz „The Washington Post”. W odpowiedzi szefowa fińskiej dyplomacji przyznała, że „sankcje naprawdę dotykają normalnych ludzi”. - A w kraju takim jak Rosja można z łatwością powiedzieć, że być może jest to niesprawiedliwe, ponieważ nie jest to normalna demokracja - zauważyła. - Ale nie sądzę, że mamy wybór. Rosja i naród rosyjski zdają sobie sprawę, że prowadzenie tak nieuczciwej i nielegalnej wojny ma po prostu swoją cenę. I bardzo ważne jest, abyśmy to pokazali - podkreśliła.

08:19
25.09.2023

Dwa rosyjskie okręty z kalibrami na Morzu Czarnym

W poniedziałek rano na służbie na Morzy Czarnym znajduje się siedem rosyjskich okrętów, z czego dwa z nich mają na pokładzie rakiety manewrujące Kalibr - poinformowała w komunikacie ukraińska marynarka. Łącznie jednostki te dysponują 12 pociskami. Na Morzu Azowskim znajduje się natomiast jeden rosyjski okręt.

07:57
25.09.2023

W ubiegłym tygodniu Rosjanie przeprowadzili 100 ataków rakietowych i 430 powietrznych na cele na Ukrainie

Informacje takie przekazuje rzecznik Sztabu Generalnego Ukrainy. Pawło Kowalczuk.

07:33
25.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 276 270 żołnierzy, 4 667 czołgów, 8 927 transporterów opancerzonych,. 6 260 zestawów artyleryjskich, 791 wyrzutni rakiet, 533 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 895 bezzałogowych statków powietrznych, 1 518 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 8 746 pojazdów (w tym cystern) i 918 jednostek sprzętu specjalnego.

07:28
25.09.2023

Krzywy Róg: Spadający dron-kamikadze wywołał pożar na terenie jednej z fabryk

Szef obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że w wyniku zestrzelenia drona-kamikadze nad Krzywym Rogiem na terenie jednej z fabryk w mieście doszło do pożaru wywołanego upadkiem szczątków zestrzelonego drona. Ponadto w nocy Rosjanie dwukrotnie ostrzelali rejon nikopolski z ciężkiej artylerii.

07:21
25.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Chersoń

O ostrzale Chersonia informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że Chersoń został ostrzelany ok. 1 w nocy. W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek placówki edukacyjnej. W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 87 razy - wskutek ostrzału zginęły dwie osoby, a 11 zostało rannych.

07:16
25.09.2023

Atak ukraińskich dronów na obwód kurski

Ukraińskie drony uszkodziły kilka budynków mieszkalnych i dam budynku administracyjnego w obwodzie kurskim - poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt.

07:14
25.09.2023

Rosjanie informują o strąceniu czterech dronów nad Morzem Czarnym i okupowanym Krymem

Informacje takie przekazuje rosyjskie Ministerstwo Obrony w wydanym oświadczeniu.

06:48
25.09.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało osiem zgrupowań Rosjan

Z kolei ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały dwa zestawy obrony przeciwlotniczej, cztery jednostki artylerii i jeden skład amunicji - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:16
25.09.2023

Putin obawia się powtórzyć los Łukaszenki, którego od wyborów z 2020 roku żadne demokratyczne państwo nie uznaje za prezydenta

Oprócz kandydatów tradycyjnie towarzyszących Władimirowi Putinowi w wyborach prezydenckich i reprezentujących kontrolowane przez władze partie Kreml rozważa udział tak zwanego pozasystemowego kandydata. Miałoby to zwiększyć frekwencję, jeszcze bardziej podzielić rosyjską opozycję i zademonstrować społeczności międzynarodowej „rzetelność” wyborów w Rosji.

Czytaj więcej

Kreml szuka Władimirowi Putinowi „demokratycznego” rywala
06:14
25.09.2023

Ochrona dla ukraińskich uchodźców wojennych zapisana w polskiej ustawie wygasa 4 marca przyszłego roku

– Dwa lat kompleksowej pomocy dla Ukraińców w naszym kraju to odpowiedni czas, by ją zweryfikować. Czy ustawa jest potrzebna i czy nas na nią stać. Zrobi to nowy Sejm, a podstawą powinny być pełne dane resortów, którym pomoc podlega: ministra zdrowia, pracy oraz spraw wewnętrznych – mówi „Rzeczpospolitej” wysoko postawiony polityk PiS, kiedy pytamy, czy prawdziwe są nieoficjalne informacje, że PiS chce zabrać przywileje Ukraińcom.

Czytaj więcej

Czy Ukraińcy stracą świadczenia socjalne w Polsce - 500+, "Dobry start"?
05:59
25.09.2023

W Kursku rozległa się eksplozja

Informacje na ten temat pojawiają się w mediach społecznościowych.

05:51
25.09.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 19 dronów-kamikadze i 11 pocisków Kalibr

Informacje takie przekazuje ukraińskie  Dowództwo Operacyjne "Południe". Rosjanie mieli atakować cele w Odessie przy użyciu 19 dronów-kamikadze Shahed-136/131 i dwóch pocisków hipersonicznych Onyx, a także cele w innych rejonach Ukrainy z użyciem 12 pocisków Kalibr. Ukraińska obrona powietrzna strąciła 19 dronów-kamikadze i 11 pocisków Kalibr - dwa pociski Kalibr nad obwodami mikołajowskim i kirowohradzkim, a większość pozostałych - nad obwodem odeskim. Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że w Odessie trafiony został budynek hotelu w porcie, który - jak twierdzą Ukraińcy - nie działał od kilku lat. W wyniku ataku w porcie miał wybuchnąć pożar, który został ugaszony. Z kolei jeden z pocisków Onyx miał zniszczyć spichlerz. Uszkodzone przez szczątki zestrzelonych rakiet zostały też budynki magazynów oraz budynek przedsiębiorstwa i budynek mieszkalny na przedmieściu Odessy.

05:47
25.09.2023

Spiker Izby Gmin Kanady przeprosił za nazwanie żołnierza dywizji Waffen SS "ukraińskim bohaterem"

Anthony Rota w piątek określił 98-letniego Jarosława Hunkę mianem "ukraińskiego bohatera" przed kanadyjskim parlamentem. Tymczasem Hunka w czasie II wojny światowej należał do ukraińskiej dywizji SS - nazywanej potocznie w Polsce Dywizją Waffen SS-Galizien - na co zwróciło uwagę Centrum Simona Wiesenthala, które domagało się przeprosin za słowa spikera kanadyjskiej Izby Gmin.

Czytaj więcej

Ukraiński żołnierz dywizji SS nazwany bohaterem w Kanadzie. Są przeprosiny
05:23
25.09.2023

Minister obrony Wielkiej Brytanii zapewnił, że Londyn będzie wspierał Kijów niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA

Grant Shapps, w rozmowie z BBC zapewnił, że niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA, Wielka Brytania będzie "stać ramię w ramię ze swoimi przyjaciółmi z Ukrainy". Shapps zgodził się też ze słowami Wołodymyra Zełenskiego, że przetrwanie demokratycznej Ukrainy jest w interesie USA. - Wiemy co dzieje się, kiedy pozwolimy tyranowi najechać sąsiada, a potem ruszyć na Zachód. Jest ważne, aby Putin nie mógł najeżdżać demokratycznego sąsiada bez konsekwencji - podkreślił.

05:03
25.09.2023

Obwód sumski ostrzelany 15 razy w ciągu doby

W obwodzie sumskim rozległo się w niedzielę 77 eksplozji - poinformowała sumska obwodowa administracja wojskowa na swoim profilu na Facebooku.

04:31
25.09.2023

Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu mówił o "historycznej decyzji USA"

Podsumowując miniony tydzień, w wieczornym wystąpieniu, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o "historycznej decyzji podjętej przez USA", by "wspólnie (z Ukrainą) produkować broń i systemy obronne". - W szczególności (systemy) obrony przeciwlotniczej - sprecyzował. - To było coś, co było całkowitą fantazją aż do teraz - dodał. - Ale stało się rzeczywistością. Uczyniliśmy to rzeczywistością. Wszyscy, którzy pracują dla państwa. I będzie to nowa jakość dla ukraińskiego przemysłu obronnego (...). Ochrona dla naszych miast. (...) nowe miejsca pracy dla obu naszych społeczeństw - Ukraińców i Amerykanów. (...) Jestem wdzięczny prezydentowi Bidenowi, jego zespołowi i wszystkim w Ameryce, którzy cenią wolność i wspierają Ukrainę - mówił Zełenski.

04:28
25.09.2023

Około północy eksplozje rozległy się w Odessie i w Krzywym Rogu

Telewizja Suspilne na swoim kanale w serwisie Telegram podaje, że zanim rozległy się eksplozje dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o wystrzeleniu pocisków Kalibr, pocisków Onyx i skierowaniu dronów-kamikadze w stronę Ukrainy.

04:26
25.09.2023

W niedzielę wieczorem rosyjska obrona powietrzna strąciła ukraińskiego drona nad obwodem briańskim

Informacje takie przekazał gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz. Do strącenia drona miało dojść ok. 22:20 czasu moskiewskiego.

04:25
25.09.2023

Nikołaj Patruszew odwiedzi Oman

25 września sekretarz rosyjskiej Rady ds. Bezpieczeństwa, Nikołaj Patruszew, przybędzie z roboczą wizytą do Omanu, gdzie odbędą się rosyjsko-omańskie konsultacje ws. bezpieczeństwa.

04:23
25.09.2023

W niedzielę wieczorem rosyjska obrona powietrzna strąciła drona nad obwodem tulskim

O zestrzeleniu drona poinformowało lokalne Ministerstwo ds. Bezpieczeństwa Regionalnego.

04:19
25.09.2023

Okręty rosyjskiej Floty Północnej ćwiczyły zwalczanie dronów morskich

Dwa okręty rosyjskiej Floty Północnej, niszczyciel rakietowy Wiceadmirał Kułakow i okręt desantowy Aleksandr Otrakowski, na wodach Morza Wschodniosyberyjskiego, ćwiczyły zwalczanie dronów morskich - poinformowała służba prasowa Floty.

04:19
25.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 578