Ukraiński żołnierz nazistowskiej dywizji SS nazwany bohaterem w Kanadzie. Są przeprosiny

Spiker Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu, Anthony Rota, przeprosił w niedzielę za chwalenie na forum parlamentu weterana z Ukrainy, który w czasie II wojny światowej walczył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS (14 Dywizji Waffen SS-Galizien).

Publikacja: 25.09.2023 05:46

Anthony Rota

Anthony Rota

Foto: AFP

Rota w piątek określił 98-letniego Jarosława Hunkę mianem "ukraińskiego bohatera" przed kanadyjskim parlamentem.

Spiker Kanadyjskiej Izby Gmin pochwalił żołnierza Waffen SS. Teraz żałuje

Tymczasem Hunka w czasie II wojny światowej należał do ukraińskiej dywizji SS - nazywanej potocznie w Polsce Dywizją Waffen SS-Galizien - na co zwróciło uwagę Centrum Simona Wiesenthala, które domagało się przeprosin za słowa spikera kanadyjskiej Izby Gmin. 

Czytaj więcej

"Jerusalem Post": Kijów może nazwać ulicę na cześć twórcy dywizji SS

Rota w wydanym oświadczeniu wziął na siebie pełną odpowiedzialność za swoją wypowiedź, którą określił mianem "przeoczenia" i zapewnił, że określił Hunkę mianem "bohatera" z własnej inicjatywy.

"Uzyskałem później więcej informacji, które sprawiły, że żałuję mojej decyzji" - dodał przekazując przeprosiny społeczności żydowskiej.

Nikt - łącznie z parlamentarzystami i członkami ukraińskiej delegacji - miał nie być świadom, że spiker Izby Gmin będzie chwalił Jarosława Hunkę

Słowa Roty na temat Hunki padły w czasie wizyty ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego w Kanadzie. Zełenski w kanadyjskim parlamencie dziękował Kanadzie za pomoc tego kraju w walce Ukrainy z Rosją.

Po słowach Zełenskiego spiker Izby Gmin wskazał na Hunkę, który siedział na galerii i wyraził uznanie dla niego za walkę o ukraińską niepodległość przeciwko Rosjanom. Hunka otrzymał od zgromadzonych owację na stojąco.

Po słowach o żołnierzu Waffen SS protestują Centrum Simona Wiesenthala i Rosja

Tymczasem Centrum Simona Wiesenthala zwróciło uwagę, że "w czasach narastającego antysemityzmu i wypaczania wiedzy o Holokauście, jest niezwykle niepokojące obserwować jak w kanadyjskim parlamencie oklaskiwany jest członek jednostki Waffen-SS (...)".

"Niezbędne jest wyjaśnienie tego, jak ta osoba weszła do kanadyjskiego parlamentu i usłyszała słowa uznania od spikera Izby oraz owację na stojąco" - czytamy w oświadczeniu Centrum Simona Wiesenthala.

Rosyjska agencja informacyjna RIA cytowała rosyjskiego ambasadora w Kanadzie, Olega Stepanowa, który zapowiedział, że ambasada skieruje w tej sprawie list do premiera Kanady, Justina Trudeau i notę do kanadyjskiego MSZ.

- Będziemy, oczywiście, domagać się wyjaśnień od kanadyjskiego rządu - zapowiedział Stepanow.

Reuters przypomina, że jednym z rosyjskich pretekstów do rozpoczęcia wojny z Ukrainą była chęć rzekomej "denazyfikacji" kraju. Rosja często zarzuca władzom Ukrainy nazistowskie sympatie.

Rota w wydanym oświadczeniu stwierdził, że nikt - łącznie z parlamentarzystami i członkami ukraińskiej delegacji - nie był świadom, że spiker Izby Gmin będzie chwalił Hunkę.

Rota w piątek określił 98-letniego Jarosława Hunkę mianem "ukraińskiego bohatera" przed kanadyjskim parlamentem.

Spiker Kanadyjskiej Izby Gmin pochwalił żołnierza Waffen SS. Teraz żałuje

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Cameron jak Duda. Proponuje, by kraje NATO wydawały więcej niż 2 proc. PKB na armie
Dyplomacja
Joe Biden po raz pierwszy publicznie grozi Izraelowi wstrzymaniem dostaw broni
Dyplomacja
MSZ odcina się od sędziego Tomasza Szmydta. "Wypowiedział narodowość"
Dyplomacja
Litwa nie wyklucza wysłania swoich żołnierzy na Ukrainę
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Dyplomacja
Żołnierz USA aresztowany w Rosji. Jest decyzja sądu w jego sprawie