Ukraińcy: W ataku na Sewastopol zginął dowódca Floty Czarnomorskiej

Siły Specjalne Sił Zbrojnych Ukrainy podały na swoim kanale w serwisie Telegram, że w piątkowym ataku na Dowództwo Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu zginęło 34 rosyjskich oficerów, w tym dowódca Floty Czarnomorskiej.

Aktualizacja: 26.09.2023 14:08 Publikacja: 25.09.2023 13:09

Admirał Wiktor Sokołow

Admirał Wiktor Sokołow

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 579

W piątek Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy na Sewastopol w czasie którego trafiony został budynek Dowództwa Floty Czarnomorskiej. Budynek został częściowo zniszczony.

Ukraińcy podsumowują ostatnie ataki na Sewastopol

Teraz Siły Specjalne Ukrainy podały, że w ataku na Sewastopol zginął admirał Wiktor Sokołow, dowódca Floty Czarnomorskiej. Admirał Sokołow dowodził Flotą Czarnomorską od 14 września 2022 roku.

Czytaj więcej

Atak rakietowy Ukrainy na Krym. Dowództwo Floty Czarnomorskiej trafione

Jak podają Siły Specjalne Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram w piątkowym ataku na Sewastopol zginęło 34 oficerów, w tym admirał Sokołow. 105 Rosjan miało zostać rannym w ataku. Z komunikatu Sił Specjalnych wynika też, że budynku Dowództwa nie da się odrestaurować po ataku ze względu na skalę zniszczeń. Rosjanie podawali w piątek, że w ataku na dowództwo Floty w Sewastopolu zginął jeden żołnierz, którego rangi nie podano.

Siły Specjalne Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram podały też, że we wcześniejszym ataku na stocznię w Sewastopolu, w czasie którego uszkodzone zostały okręt desantowy Mińsk oraz okręt podwodny Rostów nad Donem, Rosjanie stracili 62 żołnierzy, ponieważ na pokładzie stojącego w suchym doku okrętu Mińsk znajdowała się załoga w związku z tym, że okręt miał wkrótce wrócić do służby.

Sewastopol "miastem Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy"

Wcześniej Departament Komunikacji Strategicznej sztabu Głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził, że 22 września, ok. 12, ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak na Sztab Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w okupowanym Sewastopolu.

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, gen. Mykoła Oleszczuk informował wówczas, że eksplozje na terenie okupowanego Krymu, do których doszło 22 września, są dziełem pilotów Sił Powietrznych Ukrainy i dodał, że Sewastopol jest "miastem Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy".

W nocy z 24 na 25 września Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy i atak z użyciem dronów-kamikadze na Odessę. Celem ataku był m.in. hotel w porcie w Odessie, w którym - według nieoficjalnych informacji - mieści się dowództwo ukraińskiej Marynarki Wojennej (Ukraińcy tego nie potwierdzają, twierdzą, że hotel był od kilku lat nieużywany). Według Ministerstwa Obrony był to rosyjski atak odwetowy za atak na Sewastopol.

W piątek Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy na Sewastopol w czasie którego trafiony został budynek Dowództwa Floty Czarnomorskiej. Budynek został częściowo zniszczony.

Ukraińcy podsumowują ostatnie ataki na Sewastopol

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Izrael opracował plan ws. tuneli Hamasu w Strefie Gazy. Mogą zostać zalane
Konflikty zbrojne
Fiasko kontrofensywy Ukrainy. Analiza: Nic nie poszło zgodnie z planem
Konflikty zbrojne
AFP: Ukraina nie używa już leopardów jako czołgów ofensywnych. Pełnią inną rolę
Konflikty zbrojne
Nocny atak Ukrainy na Krym. Most Krymski był zamknięty dla samochodów
Konflikty zbrojne
Kraj z Azji apeluje do Rosji: Odeślijcie nam naszych żołnierzy
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?