04:37
25.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 579
23:59
25.09.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:55
25.09.2023

Ukraińskie lotnictwo ostrzega przed dronami

W kierunku obwodu odeskiego nadlatują znad Morza Czarnego drony typu Shahed - podało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Do mieszkańców obwodu winnickiego zaapelowano o zejście do schronów.

W kolejnej wiadomości ukraińskie dowództwo ostrzega przed atakiem rakietowym na cele w obwodzie odeskim.

23:36
24.09.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

W niedzielę wojska rosyjskie piętnastokrotnie ostrzeliwały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podały lokalne ukraińskie władze. Odnotowano eksplozje 77 pocisków wystrzelonych głownie z moździerzy, artylerii i granatników.

23:13
24.09.2023

Ukrenergo: W zimie system elektroenergetyczny na Ukrainie się nie załamie

Szef Ukrenergo, ukraińskiego operatora sieci energetycznej, Wołodymyr Kudrycki powiedział, że dobiega końca przygotowanie wszystkich obiektów energetycznych do sezonu grzewczego. Kudrycki odniósł się też do możliwych ataków Rosjan na obiekty infrastruktury energetycznej.

- Mamy duże doświadczenie w przeciwdziałaniu zmasowanym atakom rakietowym i wiemy, jak utrzymać działanie systemu. Dlatego uważam, że zimę na pewno przetrzymamy. Mogą być trudności związane z ostrzałem, ale system elektroenergetyczny się nie załamie, będzie działał prawidłowo - oświadczył szef Ukrenergo, cytowany przez Ukrinform.

22:42
24.09.2023

Nalot w obwodzie chersońskim

Szef administracji wojskowej Chersonia Roman Mroczko podał w mediach społecznościowych, że Rosjanie dwukrotnie uderzyli w miasto za pomocą lotniczych bomb kierowanych, dwukrotnie celem takiego ataku było też osiedle typu miejskiego Antoniwka. Trwa zbieranie informacji o skutkach ataku - dodał urzędnik.

22:14
24.09.2023

Zełenski zadowolony z mijającego tygodnia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w wieczornym wystąpieniu, że mijający tydzień był produktywny. - Mamy wiele dobrych rozwiązań w zakresie obronności i nie tylko - dodał. W tym kontekście Zełenski odniósł się do pakietów obronnych - wsparcia ze strony USA w zakresie artylerii czy pocisków do HIMARS-ów oraz decyzji Kanady o długookresowym wsparciu dla Ukrainy.

21:48
24.09.2023

Rosjanie kontynuują ostrzał

Podsumowując ostatnie wydarzenia na froncie ukraińskie dowództwo podało, że wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzały oraz uderzenia z powietrza na cele na terenie obwodów sumskiego, charkowskiego, ługańskiego, donieckiego i chersońskiego.

Wojska ukraińskie kontynuują operację ofensywną na kierunku melitopolskim.

21:19
24.09.2023

Rosyjski okręt rakietowy na Morzu Czarnym

Rosjanie wysłali na Morze Czarne mały okręt rakietowy typu Bujan-M - podało ukraińskie wojsko. Korwety Bujan-M wyposażone są w wyrzutnię pionowego startu systemu Kalibr i mogą wystrzelić osiem pocisków manewrujących 3M14 Kalibr o zasięgu ponad 1500 km.

20:53
24.09.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło osiem ataków na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.

Z kolei jednostki rakietowe wojsk rakietowych uderzyły w dwa rosyjskie rakietowe systemy przeciwlotnicze, cztery systemy artyleryjskie oraz jeden skład amunicji - czytamy w komunikacie.

20:27
24.09.2023

Walki na Ukrainie

Ukraińskie dowództwo przekazało, że w ciągu dnia doszło do 24 starć bojowych między siłami ukraińskimi a rosyjskimi. Sztab Generalny Ukrainy ocenia, że sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna.

19:59
24.09.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie jeden atak rakietowy i 44 uderzenia z powietrza, a także 52 ataki za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań sił rosyjskich wśród ludności cywilnej byli zabici i ranni, odnotowano tez zniszczenia i uszkodzenia prywatnych budynków oraz infrastruktury cywilnej.

19:35
24.09.2023

Rekordowe zyski ukraińskich banków

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 r. zysk ukrainskich banków osiągnął rekordowy poziom 95 miliardów hrywien - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje Narodowego Banku Ukrainy (NBU). Dla porównania, w tym samym okresie 2021 r., a więc przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę, zysk ukraińskich banków wynosił netto 45,6 mld hrywien.

Ukraińskie władze szykują podwyżkę podatku od zysków banków. Według Związku Banków Ukraińskich, rentowność systemu bankowego spadnie.

19:13
24.09.2023

Zełenski: Wyzwolimy Melitopol

W wiadomości opublikowanej w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski zapewnił, że dla Ukrainy każde ukraińskie miasto jest ważne. "Mariupol będzie żył na Ukrainie. Wyzwolimy Melitopol" - oświadczył. "Życzę każdemu z naszych miast szybkiego zwycięstwa! Robimy w tym celu wszystko!" - dodał Zełenski.

18:54
24.09.2023

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Teren hromady (gminy) Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim został ostrzelany przez wojska rosyjskie - podał szef miejscowej administracji Serhij Łysak. Nie było ofiar w ludziach.

18:28
24.09.2023

Kolejne eksplozje w Tokmaku

Lojalny wobec Kijowa mer kontrolowanego przez Rosję Melitopola, Iwan Fedorow, podał w mediach społecznościowych, że w zajętym w 2022 r. przez wojska rosyjskie Tokmaku (obwód zaporoski) "mieszkańcy ponownie słyszeli głośne eksplozje". Jego zdaniem rosyjskie wojska okupacyjne powinny przyjąć do wiadomości, że czas spakować się i wrócić do Rosji. Wcześniej Fedorow informował, powołując się na doniesienia od mieszkańców, że w wyniku działań rosyjskiej obrony powietrznej w Tokmaku ranni zostali cywile.

18:03
24.09.2023

Rosyjskie drony zestrzelone

Ukraińskie dowództwo "Wschód" poinformowało o zestrzeleniu dwóch rosyjskich dronów w obwodzie zaporoskim. Maszyny typu Zala oraz Orłan są wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania, lotów patrolowych, kierowania ogniem artylerii oraz atakowania siły żywej i pojazdów nieopancerzonych.

17:31
24.09.2023

Ukraiński wywiad informuje o akcjach na terenie Rosji

Wywiad wojskowy Ukrainy przekazał, że w nocy sabotażyści przeprowadzili udane akcje na terenie Rosji - w obwodach moskiewskim i graniczącym z nim obwodem kałuskim. Według źródeł ukraińskich, zniszczono cztery pojazdy wojskowe oraz zbiornik z paliwem.

17:02
24.09.2023

Dym nad Sewastopolem. Rosjanie: To wypalanie trawy

Nad jedną z dzielnic okupowanego Sewastopola na Krymie panuje gęste zadymienie. Rosyjskie władze miasta potwierdziły, że przyczyną tego jest pożar, ale tym razem rzekomo nie z powodu ukraińskiego ataku, a od "zapalenia się suchej trawy" w wyniku "nieostrożnego obchodzenia się z ogniem" - podał jeden z krymskich kanałów na Telegramie. Oficjalne źródła milczą na razie o przyczynie pożaru.

16:34
24.09.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim, są ofiary

Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie ofiar rosyjskich ataków w obwodzie chersońskim. Według tego źródła, rano Rosjanie ostrzelali szereg osiedli w rejonie berysławskim. Zginęło dwóch cywilów, a co najmniej trzy osoby, w tym policjant, zostały ranne.

Wojska rosyjskie przeprowadziły też artyleryjski ostrzał Chersonia, cztery osoby zostały ranne, dwie z nich zostały hospitalizowane - czytamy w komunikacie.

16:07
24.09.2023

Co było celem ataku w obwodzie kurskim?

Ukraiński portal Suspiłne twierdzi, powołując się na źródła w Głównym Zarządzie Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (czyli w wywiadzie wojskowym), że w Kursku ukraińskie drony zaatakowały "budynek FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa - red.) i rafinerię ropy naftowej".

15:47
24.09.2023

Doniesienia o zestrzeleniu ukraińskich dronów nad Rosją

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła ukraińskie drony nad terenem obwodów biełgorodzkiego i kurskiego. Obwód biełgorodzki graniczy trzema z ukraińskimi obwodami (ługańskim, charkowskim i sumskim), obwód kurski - z sumskim.

15:20
24.09.2023

Po ataku dronów władze Kurska zmieniają plany

Planowany z okazji święta miasta pokaz sztucznych ogni został odwołany. "Myślę, że będzie to rozsądne z punktu widzenia spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców" - napisał w mediach społecznościowych mer Igor Kucak, apelując, by w przypadku znalezienia podejrzanych przedmiotów obywatele niezwłocznie zgłaszali informacje dzwoniąc na numer alarmowy.

Wcześniej gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt informował, że ukraiński dron uderzył w budynek administracyjny. Dodał, że dach został "lekko uszkodzony".

Starowojt oświadczył, że w obwodzie kurskim działa obrona powietrzna. W kolejnym wpisie przekazał, że z terenu Ukrainy ostrzelano dwie wsie w rejonie głuszkowskim i że nie było ofiar.

14:54
24.09.2023

Rosyjski opozycjonista umieszczony w kolonii karnej na Syberii. Na 25 lat

Władimir Kara-Murza, polityk i dziennikarz, jeden z głównych krytyków Władimira Putina, posiadający również obywatelstwo brytyjskie, został w kwietniu skazany na szczególnie surowy wyrok. Moskiewski sąd skazał go na 25 lat kolonii o zaostrzonym rygorze i grzywnę w wysokości 700 000 rubli oraz zakazał mu wykonywania pracy dziennikarza przez siedem lat pod zarzutem zdrady i rozpowszechniania fałszywych informacji o rosyjskiej armii. Opozycjonista został umieszczony w izolatce.

Czytaj więcej

Opozycjonista Władimir Kara-Murza umieszczony w kolonii karnej na Syberii. Na 25 lat
14:16
24.09.2023

Dostawy ukraińskiego zboża do Egiptu

Ministerstwo Odbudowy Ukrainy tego właśnie dnia ogłosiło wypłynięcie masowca Aroyat na Morze Czarne: statek zacumował w porcie Czernomorsk (obwód odeski) i podążał trasą do Egiptu z planowanym postojem w porcie w Turcji.

Czytaj więcej

Ukraińskie zboże płynie do Egiptu. Rosyjska blokada znów pękła
13:41
24.09.2023

Cenzura i godzina policyjna w samozwańczej Republice Donieckiej

Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin wydał dekret, na mocy którego wprowadzona zostaje godzina policyjna, między 23:00 a 4:00 w dni powszednie, poinformowała agencja TASS. „Ograniczenia te nie dotyczą urzędników i pracowników organizacji, których zawieszenie działalności mogłoby zaszkodzić obywatelom, przedsiębiorstwom, organizacjom, społeczeństwu i państwu”. Puszylin podpisał także dekret nakładający „wojskową cenzurę poczty, komunikacji internetowej i rozmów telefonicznych”. Za stosowanie tej cenzury odpowiedzialna będzie rosyjska FSB.

13:07
24.09.2023

Zełenski spotkał się z amerykańskimi finansistami, aby omówić odbudowę Ukrainy

Podczas swojej podróży do USA ukraiński prezydent spotkał się z amerykańskimi inwestorami. Rozmawiali o inwestycjach i odbudowie Ukrainy. W mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski napisał, że „amerykańscy przedsiębiorcy i finansiści potwierdzili gotowość do inwestowania na dużą skalę w naszym kraju zaraz po zakończeniu wojny i skorzystania z gwarancji bezpieczeństwa”.

12:31
24.09.2023

W Kursku zaatakowana została rafineria naftowa

Ukraińskie drony zaatakowały nie tylko budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa, ale także instalacje rafinerii naftowej w pobliżu lotniska.

12:03
24.09.2023

Będą kolejne sankcje przeciw Rosji

Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) nałożył nowe sankcje na Rosjan.

Czytaj więcej

Rosjanie znów złamali przepisy. Będą kolejne sankcje
11:25
24.09.2023

Prokudin: Chersońszczyzna atakowana 83 razy. W ciągu doby

W ciągu minionej doby siły wroga zaatakowały tereny Chersońszczyzny 83 razy, wykorzystując w tym celu lotnictwo wojskowe, czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i rakietowe, moździerze oraz drony. Ostrzelano m.in. dzielnice mieszkaniowe. Zginęła jedna osoba, troje mieszkańców regionu zostało rannych - poinformował w mediach społecznościowych Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

10:57
24.09.2023

Kursk: Atak dronem na budynek FSB

W centrum rosyjskiego miasta Kursk dron zaatakował budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Niewielkiemu uszkodzeniu uległ dach budynku, poinformował gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt. Do podobnego zdarzenia doszło w ubiegłym miesiącu, kiedy ukraiński dron uszkodził stację kolejową w Kursku, a pięć osób zostało rannych.

Mieszkańcy mówią o silnych eksplozjach.

10:21
24.09.2023

Straż Graniczna: Z Ukrainy do Polski odprawiono wczoraj 27,7 tys. osób

Straż Graniczna poinformowała, że wczoraj z Ukrainy do Polski odprawiono 27 tys. 700 osób, a z Polski na Ukrainę - 26 tys. 800. W sumie, od początku rosyjskiej inwazji granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło 15 mln 799 tys. osób, a w przeciwną stronę - 14 mln 22 tys. osób.

09:51
24.09.2023

Kryzys na rynku diamentów

Klienci wybierają tańsze zamienniki wyhodowane w laboratoriach. Objęta sankcjami rosyjska Alrosa tymczasowo wstrzymuje sprzedaż surowca diamentowego.

Czytaj więcej

Syntetyczne diamenty zabijają niską ceną prawdziwe
09:18
24.09.2023

ISW: Zima nie spowolni ukraińskiej kontrofensywy

"Chociaż sezonowe warunki pogodowe mogą spowolnić ruchy lądowe i skomplikować logistykę, nie położą kresu ukraińskim operacjom kontrofensywnym” – piszą analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). „Kulminacja ukraińskiej kontrofensywy będzie raczej zależeć od zrównoważenia sił rosyjskich i ukraińskich oraz zachodniej pomocy dla Ukrainy” – uważa ISW.

08:58
24.09.2023

Katastrofa samolotu w Mali. Na pokładzie mogli być wagnerowcy

Rosyjski samolot czarterowy, na pokładzie którego najprawdopodobniej byli najemnicy z Grupy Wagnera rozbił się w pobliżu lotniska Gao w Mali (Afryka Zachodnia). Do katastrofy samolotu Ił-76 doszło w sobotę. Al-Arabiya informuje, że na pokładzie byli wagnerowcy, ale oficjalnie nie podano, co przewoził samolot, ani kto był na jego pokładzie. Samolot spadł najprawdopodobniej z powodu błędu pilota. Rząd Mali zaprzeczył, by była to malijska maszyna. Miesiąc temu w katastrofie samolotowej zginęło kierownictwo Grupy Wagnera, w tym Jewgienij Prigożyn i Dmitrij Utkin.

08:27
24.09.2023

Drugi statek ze zbożem z Ukrainy dotarł do Stambułu

Jednostka płynęła tymczasowym korytarzem humanitarnym stworzonym przez Marynarkę Wojenną Ukrainy - podała AFP. Masowiec Aroyat miał na pokładzie ponad 17,5 tys. ton pszenicy, przeznaczonej dla Egiptu. Transportowiec wypłynął mimo zagrożenia ze strony Rosji, która po wycofaniu w lipcu z umowy zbożowej grozi atakami na jednostki wpływające i wypływające z portów Ukrainy. Wcześniej z korytarza humanitarnego przez Morze Czarne skorzystał statek Resilient Africa z trzema tysiącami ton pszenicy.

08:02
24.09.2023

Papież: Niektóre kraje „prowadzą grę” z Ukrainą

Papież Franciszek zasugerował, że niektóre kraje „bawią się” z Ukrainą, najpierw dostarczając broń, a następnie rozważając wycofanie się ze swoich zobowiązań. „Wydaje mi się, że interesy w tej wojnie to nie tylko interesy związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim, ale także z handlem bronią” – oświadczył.

07:37
24.09.2023

Dwie ofiary rosyjskich bombardowań

74-letnia kobieta poniosła śmierć wskutek rany zadanej przez odłamek rosyjskiego pocisku w rejonie Doniecka. Administracja wojskowa regionu sumskiego poinformowała także o śmierci jednej osoby podczas nocnych bombardowań. W ataku na dzielnicę mieszkalną Awdijiwki ranny został 44-letni mężczyzna.

07:09
24.09.2023

Ławrow wybiera się do Korei Północnej

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow planuje w październiku wizytę w Pjongjangu w celu pogłębienia współpracy w ramach porozumień między dyktatorami Rosji i Korei Północnej - poinformowała ukraińska 24TV.

06:47
24.09.2023

Ukraińskie wojska szturmują obwód zaporoski

Źródła ukraińskiej informują, że wojska wkraczają coraz głębiej w obwód zaporoski. Przypuściły szturm na Nowoprokopiwkę, wieś położoną 1,5 km na południe od Robotyn.

06:16
24.09.2023

Wagnerowiec, który poprosił o azyl w Norwegii, teraz chciał uciec do Rosji

Norweska policja zatrzymała byłego dowódcę PKW "Wagner", który chciał wrócić do Rosji. Miedwiediew przybył w nocy do opuszczonej wioski Grense-Jakobselve i próbował przekroczyć granicę z Rosją. Andriej Miedwiediw twierdził, że obawia się, iż zostanie przekazany Ukrainie. Prawnik Miedwiediewa tłumaczy, że ​​jego klient został źle zrozumiany: miał chcieć jedynie odnaleźć miejsce, w którym w styczniu przekroczył granicę i wcale nie miał zamiaru wyjeżdżać z kraju.

06:00
23.09.2023

Relacja z soboty:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 577