06:00
24.09.2023

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 578
23:31
23.09.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:19
23.09.2023

Ukraińcy zniszczyli duży punkt obserwacyjny sił rosyjskich

Ukraińska amunicja zniszczyła duży posterunek obserwacyjny sił rosyjskich na północny zachód od miejscowości Pisky (obwód doniecki).

22:59
23.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o sytuacji na frontach:

22:32
23.09.2023

Szef dyplomacji Rosji: Rosja jest gotowa do negocjacji w sprawie Ukrainy

"Rosja jest gotowa do negocjacji w sprawie Ukrainy, ale nie planuje rozważać propozycji zawieszenia broni" powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej po zakończeniu 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Prezydent Putin powiedział bardzo wyraźnie: - Tak, jesteśmy gotowi do negocjacji, ale nie będziemy rozważać żadnych propozycji zawieszenia broni. Ponieważ już raz o tym myśleliśmy, ale nas oszukaliście".

21:57
23.09.2023

Dmitrij Rogozin został senatorem okupowanego regionu zaporoskiego

Były szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos i działacz nacjonalistyczny Dmitrij Rogozin został mianowany senatorem regionu zaporoskiego, okupowanego przez Moskwę na południu Ukrainy. Poinformował o tym gubernator obwodu. Na początku września Rosja zorganizowała wybory lokalne i regionalne w czterech obwodach Ukrainy, których aneksji domagała się we wrześniu 2022 r. Zwolniony ze stanowiska szefa Roskosmosu w lipcu 2022 r. Rogozin jest krytykiem Zachodu, znany ze swoich zaangażowanych przemów pod adresem wrogów Rosji.

„Jestem wdzięczny gubernatorowi obwodu zaporoskiego za zaufanie, jakim mnie obdarzył, pozwalając mi reprezentować w izbie wyższej naszego parlamentu federalnego ten wyzwolony region, należący do Rosji” – oznajmił Rogozin.

21:26
23.09.2023

Eksplozje w obwodzie sumskim

Ukrinform donosi o eksplozjach w obwodzie sumskim. Wcześniej ogłoszono tam alarm, w związku pojawieniem się dronów. Alarm ogłoszono również w obwodzie czernihowskim.

20:59
23.09.2023

Rosjanie planują wywieźć z Sewastopola zbiory muzealne

Radio Swoboda informuje, że Rosjanie planują wywieźć z Sewastopola zbiory muzealne. Przygotowują  plany ich "ewakuacji" w przypadku zbliżenia się do miasta ukraińskiej armii. Okupacyjna administracja półwyspu miała postawić takie zadanie lokalnym ratownikom. Na stronie internetowej tzw. Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych zamieszczono przypomnienie dla ratowników: „Trzecim, najważniejszym zadaniem obrony cywilnej jest ewakuacja ludności, wartości materialnych i kulturowych w bezpieczne obszary” – brzmi komunikat.

20:27
23.09.2023

Ławrow: Zachód walczy z Rosją na Ukrainie

 "Możecie to nazywać, jak chcecie, ale oni z nami walczą, walczą z nami bezpośrednio. Nazywamy to wojną hybrydową, ale taka jest rzeczywistość" – powiedział Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, odnosząc się do pomocy finansowej, broni i „najemników” z krajów zachodnich. "Amerykanie, Brytyjczycy i inni walczą przede wszystkim o dostarczanie coraz większych ilości broni na Ukrainę".

19:54
23.09.2023

Podoljak: Naszym zadaniem jest wytrwać o jeden dzień dłużej niż wróg

"Czy naród ukraiński jest zadowolony z perspektywy długiej wojny na wyniszczenie? Absolutnie nie. Podążamy tą drogą tylko dlatego, że dziś nie ma innej drogi. Dlatego naszym zadaniem jest wytrwać o jeden dzień dłużej niż wróg. I zrobimy to. Bo w przeciwieństwie do Rosji nie mamy wyboru" - napisał w mediach społecznościowych doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychjło Podolak.

19:25
23.09.2023

FT: USA zdecydowały się zapewnić Ukrainie system ATACMS przed wizytą Zełenskiego

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o wyposażeniu Ukrainy w ATACMS przed wizytą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w USA, podał "Financial Times", powołując się na dobrze poinformowane źródła.

18:55
23.09.2023

Mer Melitopola: Wybuchy w Tokmaku i Berdiańsku

Iwan Fiedorow, ukraiński mer okupowanego Melitopola, informuje o wybuchach w okolicach Tokmaku i Berdiańska. Obie miejscowości są w rękach Rosjan.

18:30
23.09.2023

Na wschodzie Ukrainy zawyły syreny alarmowe

Ostrzeżenia przez atakami z powietrze zabrzmiały na wschodzie Ukrainy i w obwodzie sumskim.

17:55
23.09.2023

Zełenski, wracając na Ukrainę, zatrzymał się w Polsce

"Jestem wdzięczny całej Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, które pomagają bronić wolności całej naszej Europy!" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Niespodziewana wizyta Zełenskiego w Polsce. Odznaczył polskich wolontariuszy
17:29
23.09.2023

Będzie kolejny atak na Krym?

Wicepremier Ukrainy Irena Wereszczuk na swoim profilu w mediach społecznościowych zwróciła się do mieszkających tam Ukraińców o opuszczenie, "w miarę możliwości", półwyspu. "Czekajcie na deokupację półwyspu na terytorium kontrolowanym przez rząd lub w krajach trzecich" - napisała.

16:55
23.09.2023

Wywiad Ukrainy pokazuje bitwę o wyzwolenie Kliszczejówki

Siły wywiadu Ukrainy opublikowały materiał filmowy z bitwy o wyzwolenie Kliszczejówki.

16:29
23.09.2023

Ukraińcy informują o przełamaniu rosyjskiej obrony w Werbowie

Dowódca ukraińskiej grupy wojsk "Tauryda" generał Ołeksandr Tarnawski poinformował, że udało się przełamać obronę rosyjskich wojsk w pobliżu Werbowa w rejonie zaporoskim. W rozmowie z CNN generał dowodzący wojskami działającymi na kierunku południowym przyznał, że ukraińskie wojska posuwają się nieco wolniej, niż przewidywano. "Nie tak szybko, jak się spodziewano, nie jak w filmach o II wojnie światowej. Najważniejsze teraz jest jednak, by nie stracić inicjatywy" - powiedział i dodał, że w najbliższym czasie może dojść do jeszcze ważniejszych przełomów w walce z rosyjskimi najeźdźcami.

15:59
23.09.2023

Prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Sudanu

"Na lotnisku w Shannon odbyłem niezaplanowane spotkanie z prezydentem Tymczasowej Suwerennej Rady Sudanu Abdelem Fattahem al-Burhanem. Jestem wdzięczny za konsekwentne wsparcie Sudanu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - napisał  Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

15:21
23.09.2023

Rosjanie zaatakowali dronem z materiałami wybuchowymi

Rosjanie zaatakowali dronem wioskę w obwodzie chersońskim. Do droga przyczepione były materiały wybuchowe. Ranna została jedna osoba.

14:48
23.09.2023

Rosja oskarża Ukrainę o kolejny atak na Sewastopol

Rosja oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie w sobotę, dzień po ataku na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, kolejnego ataku rakietowego na Sewastopol na Krymie.

Gubernator regionu twierdzi, że w sobotę w Sewastopolu na około godzinę wprowadzono stan alarmu przeciwlotniczego po tym, jak w pobliżu molo spadły szczątki przechwyconych rakiet.

14:36
23.09.2023

"New York Times" wskazuje na rozdźwięki między stanowiskami USA i Ukrainy

Według dziennikarzy część amerykańskich urzędników twierdzi, że „walka w Bachmucie stała się czymś w rodzaju obsesji   Zełenskiego i jego dowódców”.

Czytaj więcej

"NYT": Wyzwolenie Bachmutu obsesją Zełenskiego? Tak sądzą urzędnicy USA
14:17
23.09.2023

USA, Korea Południowa i Japonia wyrażają obawy dotyczące współpracy Rosja-Korea Północna

Według ministerstwa spraw zagranicznych Korei Południowej sekretarz stanu USA Antony Blinken wraz ze swoimi odpowiednikami z Korei Południowej i Japonii wyraził „poważne zaniepokojenie” zacieśnieniem  współpracy wojskowej między Rosją a Koreą Północną.

Blinken, minister spraw zagranicznych Korei Południowej Park Jin i minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa zgodzili się stanowczo zareagować na wszelkie działania zagrażające bezpieczeństwu regionalnemu, stanowiące naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, podczas krótkiego spotkania w piątek, podało ministerstwo w oświadczeniu.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un złożył w zeszłym tygodniu tygodniową wizytę w Rosji i omówił współpracę wojskową z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

13:56
23.09.2023

Szijjártó: Nowe sankcje "wyrządzają więcej szkody Europie niż Rosji”

Nowe sankcje wobec Rosji nie są potrzebne, ponieważ „wyrządzają więcej szkody Europie niż Rosja” – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó w piątkowym wywiadzie dla rosyjskiej propagandowej agencji TASS.

Szijjártó powiedział, że wypowiada się z „pragmatycznego punktu widzenia”, dodając, że „nowe pakiety sankcji nie są konieczne”.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że dostawy ukraińskiego zboża do krajów Europy Środkowej zniszczą ich sektor rolniczy.

- Jeśli ukraińskie zboże zacznie rozprzestrzeniać się do krajów Europy Środkowej, z pewnością zniszczy to rynki rolne Europy Środkowej. Nie wspominając już o naszych rolnikach, których oczywiście musimy chronić – kontynuował Szijjártó, cytowany przez TASS.

Według Szijjártó Węgry są gotowe zapewnić swobodny tranzyt ukraińskiego zboża przez swoje terytorium. Zauważył też, że początkowo porozumienie o liniach solidarności zakładało zezwolenie wyłącznie na tranzyt ukraińskich produktów rolnych.

13:32
23.09.2023

Elektrownia jądrowa Paks. Rosja zwleka z pracami

Węgierska elektrownia jest rozbudowywana za rosyjskie pieniądze. Na początku roku Rosatom twierdził, że prace budowlane przy Paks-2 ruszą „do końca 2023 r"., teraz szef rosyjskiego koncernu zapewnia, że rozpoczną się w pszyszłym roku i że budowie nic nie przeszkodzi.

Czytaj więcej

Rosjanie nie śpieszą się z rozbudową siłowni jądrowej na Węgrzech
13:11
23.09.2023

Stany Zjednoczone chcą wyjaśnień od Warszawy ws. słów Morawieckiego

Źródło dyplomatyczne w Europie powiedziało Bloombergowi, że polscy dyplomaci prywatnie zapewniali swoich zagranicznych odpowiedników o dalszym wsparciu militarnym dla Ukrainy ze strony Polski, nawet jeśli na mniejszą skalę

Czytaj więcej

Bloomberg: USA chcą wyjaśnień Warszawy w sprawie uzbrojenia dla Ukrainy
12:49
23.09.2023

Budanow: Ukraińskie ataki na most Krymski będą regularne

„Nie chodzi o to, czy zaatakujemy, czy nie. Robimy to regularnie, więc to skończymy. To tylko kwestia czasu” – powiedział szef Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

12:25
23.09.2023

Gubernator Krymu do mieszkańców: Przestańcie siać panikę

Michaił Razwożajew, zainstalowany przez Rosję gubernator Krymu, powiedział mieszkańcom, aby zachowali spokój, mówiąc, że wojsko kieruje ataki rakietowe na okupowane terytorium.

Rosyjskie systemy obrony powietrznej „zareagowały” i szczątki rakiet zostały rozrzucone nad głównym miastem Sewastopola – napisał w Telegramie.

Jak podają media społecznościowe, wyją syreny powietrzne, a nad miastem ustawiono zasłonę dymną.

„Widzę wasze wiadomości w sieciach społecznościowych dotyczące schronisk w Sewastopolu. Gorąco prosimy wszystkich: przestańcie siać panikę i zadowalać w ten sposób naszych wrogów. Ich głównym celem jest panika” – napisał Razwożajew.

12:04
23.09.2023

Norweska policja aresztowała byłego dowódcę Grupy Wagnera za próbę nielegalnego przedostania się do Rosji

Norweska policja aresztowała byłego dowódcę grupy najemników Wagnera pod zarzutem, że próbował nielegalnie ponownie przedostać się do Rosji po złożeniu wniosku o azyl w Norwegii na początku tego roku

Policja podała w oświadczeniu opublikowanym późnym wieczorem w piątek, że dwudziestoletni mężczyzna został zatrzymany w związku z próbą nielegalnego przekroczenia granicy z Rosją, ale nie podała jego nazwiska.

Andriej Miedwiediew uciekł w styczniu z Rosji do Norwegii. Jego prawnik Brynjulf Risnes powiedział agencji Reuters, że jego aresztowanie było wynikiem nieporozumienia.

11:44
23.09.2023

Niemiecka firma z kontraktem na przewóz gazu z Rosji

Securing Energy for Europe GmbH (SEFE) od października zamierza przewozić gaz skroplony (LNG) produkowany w Jamale na Syberii. Ładunek ma być przeznaczony dla indyjskiego odbiorcy.

Czytaj więcej

Niemcy transportują rosyjski gaz. Czy to pogwałcenie sankcji?
11:16
23.09.2023

Zełenski gotów przeprowadzić wybory

Zełenski podczas wizyty w Kanadzie powiedział, że jest gotów, by w kraju przeprowadzić wybory prezydenckie, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny się odbyć w 2024 roku.

Prezydent uważa jednak, że Ukraińcy nie zgodzą się na wydawanie pieniędzy na inne potrzeby, z wyjątkiem bezpieczeństwa wojskowego.

Ponadto trwająca wojna może utrudnić głosowanie żołnierzy oraz mieszkańców terenów okupowanych.

10:52
23.09.2023

Doradca gubernatora Krymu: Bezprecedensowy cyberatak na serwisy internetowe

Podczas ukraińskiego ataku na kwaterę główną dowództwa Floty Czarnomorskiej mieszkańcy Krymu stracili połączenie z Internetem.

Półwysep został jednocześnie dotknięty „bezprecedensowym cyberatakiem” na  dostawców Internetu, powiedział Oleg Kriuczkow, doradca gubernatora Krymu.

10:30
23.09.2023

Premier Iraku odwiedzi Moskwę

Jak wynika z oświadczenia irackiego ministerstwa spraw zagranicznych podanego przez Reutersa, premier Iraku Mohammed Shia Al-Sudani odwiedzi Moskwę w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Minister spraw zagranicznych Fuad Hussein cytuje oświadczenie złożone podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

10:09
23.09.2023

Kolejne eksplozje w okupowanym Sewastopolu

Eksplozje odnotowano m.in. w pobliżu Ikermanu, gdzie znajduje się skład ropy dla Floty Czarnomorskiej.

09:48
23.09.2023

Rosja rozmieszcza lotniskowiec z ośmioma Kalibrami na Morzu Czarnym

W sobotę 23 września o godzinie 9:00 Rosja wysłała na Morze Czarne cztery okręty do zadań bojowych, w tym jeden lotniskowiec rakietowy Kalibr z ośmioma rakietami Kalibr. 

09:21
23.09.2023

Brytyjczycy prowadzili tajne rozmowy z Moskwą

Dyskretne spotkania miały miejsce w ciągu ostatnich 18 miesięcy w różnych miejscach, takich jak Wiedeń i Nowy Jork.

Czytaj więcej

Wielka Brytania prowadziła tajne rozmowy z Rosją w związku z wojną na Ukrainie
08:55
23.09.2023

Rosyjski działacz skazany na osiem lat więzienia za nagranie wideo w Buczy

Rzecznik sądu wojskowego w centrum Jekaterynburga potwierdził AFP, że działacz Richard Rouz został skazany na osiem lat więzienia.

Sąd wojskowy w Jekaterynburgu skazał Richarda Rouza  za rozpowszechniani3 „fałszywych informacji” na temat armii rosyjskiej (art. 207 § 3 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej) i „usprawiedliwiania terroryzmu” (art. 205 § 2 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej)

Władze oskarżyły mężczyznę o szerzenie  dezinformacji, a następnie wszczęły sprawę związaną z terroryzmem przeciwko 38-letniemu Rouzowi,  po odnalezieniu postu wzywającego do zabicia prezydenta Władimira Putina w celu zakończenia działań wojennych na Ukrainie.

Jak podaje OVD-Info, jego żona, Maria Rouz, została zatrzymana w kwietniu 2022 r. i zwolniona do czasu procesu. Grupa podała, że uciekła do Armenii, gdzie została przetrzymywana i wraz z synem grożono jej ekstradycją. Jak podaje OVD-Info,uciekła do Polski.

08:32
23.09.2023

Sztab Generalny podaje nowe informacje o rosyjskich stratach

Ostatniej doby według strony rosyjskiej Rosjanie stracili m.in. 510 żołnierzy,, 11 czołgów i jeden okręt podwodny.

Sztab Generalny

08:08
23.09.2023

KE zaleci rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą

Komisja Europejska zaleci w przyszłym miesiącu rozpoczęcie poważnych negocjacji z Ukrainą w sprawie jej członkostwa w UE, podała 12 września agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na źródła.

07:39
23.09.2023

ISW omawia polsko-ukraińskie stosunki po wystąpieniu prezydenta Zełenskiego w ONZ

Wydaje się, że rosyjskie wysiłki na rzecz zaostrzenia podziałów między Ukrainą a jej partnerami z Europy Środkowej poniosły porażkę - piszą analitycy Instytutu Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

ISW: Rosyjskie wysiłki poróżnienia Polski i Ukrainy poniosły fiasko
07:23
23.09.2023

Rosja zaatakowała obwód odeski rakietami Oniks

W nocy z 22 na 23 września Rosja wystrzeliła na obwód odeski rakiety przeciwokrętowe Oniks.

Dwa pociski trafiły w teren rekreacyjny w obwodzie odeskim, ale jest to teren otwarty. Nie ma krytycznych uszkodzeń ani ofiar - poinformowała Nataliia Humeniuk, szefowa centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego  Południe.

07:01
23.09.2023

Budanow: W ataku Ukrainy na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu zginęło co najmniej 9 osób

- Wśród rannych jest dowódca , generał pułkownik Romanczuk, który jest w bardzo poważnym stanie. Szef sztabu, generał broni Cekow, jest nieprzytomny - powiedział Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

06:54
23.09.2023

Rosyjscy hakerzy atakują systemy komputerowe Państwowej Specjalnej Służby Łączności

Hakerzy współpracujący z rosyjskimi agencjami wywiadu zagranicznego, krajowego i wojskowego zintensyfikowali kampanie włamań cyfrowych do Prokuratury Generalnej Ukrainy i wydziałów dokumentujących zbrodnie wojenne

- Grupy, które zidentyfikowaliśmy jako zaangażowane w tę działalność, należą do rosyjskich agencji wywiadowczych GRU i FSB - powiedział Jurij Szczehol, szef Państwowej Specjalnej Służby Łączności Ukrainy, w rozmowie z Reutersem.

06:39
23.09.2023

Węgry mają nadzieję na kontynuację współpracy  w zakresie technologii kosmicznych z Rosją

Powiedział o tym minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó po spotkaniu z Ławrowem.

Szijjártó dodał, że Węgry planują wysłać swojego astronautę na ISS wiosną 2025 r., dlatego „węgierscy astronauci będą współpracować z rosyjskimi kolegami” na pokładzie stacji orbitalnej.

Szijjártó powiedział także, że nie ma potrzeby wprowadzania nowych pakietów  unijnych sankcji wobec Rosji. Minister spraw zagranicznych Węgier poinformował, że planuje wizytę w Moskwie w dniach 11–13 października. 

06:25
23.09.2023

Premier Rumunii uda się do Kijowa na rozmowy ws. zboża

Rumuńskie media podają, że premier Marcel Ciolacu uda się do Kijowa wraz z kilkoma swoimi ministrami na kluczowe rozmowy na temat zakazu importu zbóż.

- Mam zamiar odbyć podróż z kilkoma ministrami do Kijowa, kiedy, jak sądzę, zakończymy wszystkie dyskusje dotyczące eksportu na terytorium Rumunii – powiedział Ciolacu.

Rumunia nie należy do krajów, które wprowadziły jednostronny zakaz importu ukraińskiego zboża, ale poszła za zakazem Komisji Europejskiej, który wygasł pod koniec ubiegłego tygodnia.

06:19
22.09.2023

Ta wojna to ludobójstwo – powiedział Zełenski przed parlamentem Kanady w Ottawie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas piątkowego przemówienia przed parlamentem Kanady w Ottawie nazwał wojnę Rosji na Ukrainie ludobójstwem.

Prezydent podziękował Kanadzie za jej wsparcie polityczne i wyraził wdzięczność za przywództwo Kanady we wspieraniu „ukraińskiego ruchu na rzecz NATO”. Ukraina stara się o członkostwo w Sojuszu,

06:13
22.09.2023

Kanada nałożyła sankcje na 42 Rosjan i 22 rosyjskie instytucje, w tym Wyższą Szkołę Ekonomiczną

Kanada nałożyła sankcje na 42 obywateli Rosji i 22 osoby prawne, w tym Wyższą Szkołę Ekonomiczną (HSE), Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) i gazetę Komsomolskaja Prawda. Ogłoszono to podczas wizyty prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego w Kanadzie.

Sankcje objęły także wydawnictwo „Wzgliad”, Rosyjski Instytut Studiów Strategicznych, Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne, klub dyskusyjny Wałdaj i Junarmia (ruch patriotyczny powstały z inicjatywy ministra obrony Szojgu).

Wśród osób objętych sankcjami znaleźli się rektor MGIMO Anatolij Torkunow, szef Ministerstwa Pracy Anton Kotiakow, politolodzy Fiodor Łukjanow, Andriej Kortunow, Dmitrij Trenin i szef Rossotrudniczestwo Jewgienij Primakow.

Na liście sankcyjnej znalazła się także rosyjska gimnastyczka Nikita Nagorny, która kieruje kwaterą główną Junarmii.

06:04
22.09.2023

Ukraiński generał: Zima nie zatrzyma ofensywy Kijowa, a największy przełom dopiero nadejdzie

- Zima nie spowolni ukraińskiej kontrofensywy, a największy przełom w Kijowie dopiero nadejdzie – powiedział CNN gen. Ołeksandr Tarnawski.

- Pogoda może stanowić poważną przeszkodę podczas natarcia, ale biorąc pod uwagę sposób, w jaki będziemy posuwać się naprzód, głównie bez pojazdów, nie sądzę, że aura będzie miała duży wpływ na kontrofensywę - mówił generał.

Intensywne deszcze jesienią mogą spowodować podmoknięcie ziemi na Ukrainie i utrudnienie poruszania się ciężkim sprzętem, takim jak czołgi, ale Tarnawski twierdzi, że siły ukraińskie poruszają się w małych grupach, głównie pieszo.

05:53
22.09.2023

Kanada przeznaczy dodatkowe fundusze na pojazdy opancerzone dla Ukrainy

Kanada ogłosiła przeznaczenie dodatkowych funduszy w wysokości prawie 650 milionów dolarów kanadyjskich na pomoc dla Ukrainy, oprócz swoich wcześniejszych zobowiązań.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę 50 pojazdów opancerzonych. Pojazdy zostaną zbudowane w Kanadzie, a następnie przetransportowane na Ukrainę, ale obecnie nie jest jasne, jakiego dokładnie będą typu i specyfikacji ani kiedy Kijów będzie mógł spodziewać się dostawy.

Minister obrony Kanady zapowiedział już w styczniu dostawę na Ukrainę 200 transporterów opancerzonych Senator (APC).

05:45
22.09.2023

Relacja z piątku:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 576