00:07
23.09.2023

Koniec piątkowej relacji

Na kolejne doniesienia, dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

00:02
23.09.2023

Premier Holandii: Myliliśmy się w sprawie Rosji i teraz musimy zareagować

Premier Holandii Mark Rutte przemawiając na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ stwierdził, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych i wezwał do przeciwstawienia się Władimirowi Putinowi i wsparcia Ukrainy. - Nie ma wątpliwości, kto jest sprawcą, a kto ofiarą. Rosja zaatakowała Ukrainę, suwerenne państwo, a nie odwrotnie. Rosja jest tutaj agresorem - podkreślał.

- Każdego dnia miliony ludzi odczuwają skutki rosyjskiej agresji, przede wszystkim naród ukraiński, który jest ofiarą strasznych zbrodni. Codziennie żyją w strachu. Czy we własnym domu lub mieście jest bezpiecznie? Czy kiedykolwiek jeszcze zobaczą swoją rodzinę? Są to pytania, których nikt nie powinien sobie zadawać. W UE myśleliśmy, że nigdy więcej nie będziemy musieli stawić czoła takim problemom, ale myliliśmy się i teraz musimy zareagować. Nie zostawić jednego kraju samemu sobie - apelował.

23:52
22.09.2023

Prezydent Ukrainy i premier Kanady podpisali umowę o wolnym handlu

Wołodymyr Zełeński i Justin Trudeau, premier Kanady podpisali umowę o wolnym handlu między swoimi krajami podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Ottawie.

Czytaj więcej

Kanada i Ukraina podpisały umowę o wolnym handlu
23:35
22.09.2023

Jermak: Rosjanie szykują akcję przeciw Zełenskiemu. Wykorzystają spór z Polską

Rosjanie przygotowują kampanię propagandową, której celem jest m.in. dyskredytacja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za granicą - przekonuje na Telegramie Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Jego zdaniem akcja ma być oparta na trzech tezach, w tym dowodzeniu na przykładzie sporu o zboże Warszawy z Kijowem, że między Europą a Ukrainą nie ma jedności. „(Rosjanie) Będą twierdzić, że wszystko opiera się wyłącznie na chęci wykorzystania Ukrainy jako »wojskowego taranu« przeciwko Rosji - napisał.

Według Jermaka propagandyści będą także próbowali przekonać Zachód, że współpraca ze stabilną Federacją Rosyjską, zwłaszcza po reelekcji Putina na kolejną kadencję prezydencką, jest rzekomo znacznie bardziej opłacalna niż z Zełenskim.

23:05
22.09.2023

Gen. Skrzypczak: Polska zapłaci za robienie zamieszania

Emerytowany wojskowy zwrócił uwagę, że „siłą koalicji, która zbudowano, aby pomagać Ukrainie, była jedność”, a „teraz tę jedność rozbijają Polacy, pomimo tego, że jakikolwiek wyłom w koalicji wsparcia dla Ukrainy jest niebezpieczny”.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie
22:55
22.09.2023

Czy dowódca Floty Czarnomorskiej zginął w ukraińskim ataku na Krym?

Według nieoficjalnych informacji, w wyniku ataku na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu zginął admirał Wiktor Sokołow – dowódca Floty Czarnomorskiej oraz część oficerów z jego sztabu - przekazał w mediach społecznościowych Mateusz Lachowski, współpracownik „Newsweeka” na Ukrainie. Podkreślił, że „doniesienia na ten temat pojawiły się w niektórych rosyjskich mediach oraz na kanałach telegramowych popularnych w Rosji i na okupowanym Krymie”. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia tych doniesień, choć w rosyjskich przekazach informowano o jednej osobie zaginionej po ataku.

22:30
22.09.2023

Kto poleciał ratunkowym samolotem z Moskwy do Hanoweru

Mimo że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę niebo nad Europą pozostaje zamknięte dla samolotów z Rosji, to w środę z Moskwy do Hanoweru przyleciał prywatny odrzutowiec. Był to ratunkowo-medyczny samolot niemieckiego operatora czarterowego FAI. W sieci zaczęto spekulować – pojawiły się pogłoski, że pasażerem mógł być Władimir Putin lub Ramzan Kadyrow.

Czytaj więcej

Lot samolotu ratunkowego z Moskwy do Niemiec. Kto był na pokładzie?
22:04
22.09.2023

Na Ukrainie zatrzymano funkcjonariusza, który sprzedał 60 noktowizorów

„Szef służby logistycznej jednej z jednostek wojskowych obwodu żytomierskiego miał dostęp do magazynów, w których składowano sprzęt jednostki i przywłaszczył sobie 60 kamer noktowizyjnych i 8 kamer termowizyjnych różnych modeli, z czego część została zakupiona ze zbiórek. Funkcjonariusz sprzedawał sprzęt przez internet i w lokalnych lombardach - poinformowało Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy. Straty oszacowano na 3,2 mln hrywien (równowartość ok. 375 tys. zł), przy czym po zatrzymaniu mężczyzna w całości zwrócił te środki.

21:38
22.09.2023

Premier Kanady ogłosił nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział dalszą pomoc dla Ukrainy, obejmującą 650 mln dolarów kanadyjskich (480 mln USD) na zakup 50 pojazdów opancerzonych oraz szkolenie pilotów F-16. Środki zostaną wykorzystane w trzy lata, a pojazdy, w tym wozy ewakuacji medycznej, zostaną wyprodukowane w Kanadzie. Ottawa wyśle także szkoleniowców, którzy pomogą ukraińskiemu personelowi nauczyć się obsługi i konserwacji myśliwców F-16.

21:12
22.09.2023

Atak na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej. Humeniuk: Przed nami długa droga

Po ataku na kwaterę dowództwa Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego „Południe” Natalia Humeniuk stwierdziła, że „jest jeszcze wiele takich punktów na mapie” i że przed Ukraińcami „długa droga”.

Czytaj więcej

Daniłow radzi Rosji zatopić swoją Flotę Czarnomorską
20:42
22.09.2023

Alert powietrzny na wschodzie Ukrainy

W czterech wschodnich obwodach Ukrainy - charkowskim, dniepropietrowskim, donieckim i zaporoskim - ogłoszono alarm powietrzny. Ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegają przed możliwym uderzeniem Rosji przy użyciu rakiet i dronów.

20:17
22.09.2023

Premier Morawiecki ostrzega prezydenta Ukrainy

- Chcę powiedzieć prezydentowi Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków - powiedział w Świdniku Mateusz Morawiecki. - Polacy nigdy na to nie pozwolą, a obrona dobrego polskiego imienia jest nie tylko moim obowiązkiem i honorem, ale jest najważniejszym zadaniem rządu RP - dodał.

Czytaj więcej

Morawiecki do Zełenskiego: Nigdy więcej proszę nie obrażać Polaków
19:48
22.09.2023

Rosjanie twierdzą, że zestrzelili ukraińskiego Su-25

Ukraiński myśliwiec szturmowy Su-25 został zestrzelony w obwodzie zaporoskim przez przenośny przeciwlotniczy system rakietowy - napisał na swoim kanale na Telegramie Władimir Rogow, stojący na czele prokremlowskiego ruchu „Jesteśmy razem z Rosją”. Dodał, że nie ma informacji o losie pilota.

19:20
22.09.2023

Rosjanie zaatakowali rakietami Krzemieńczuk. Są ofiary

W Krzemieńczuku w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zginęła jedna osoba, a 15 zostało rannych - poinformował na Telegramie Dmytro Łunin, szef administracji obwodu połtawskiego. „Na razie wiemy o 15 osobach, które zostały ranne, jedno z nich to dziecko. Kolejna osoba zmarła” – napisał.

18:51
22.09.2023

Ławrow spotkał się z szefem MSZ Węgier. „Żartowali przed rozmowami”

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotyka się ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjártó na marginesie szczytu ONZ w Nowym Jorku - przekazała propagandowa agencja RIA Nowosti, podkreślając, że „ministrowie przywitali się serdecznie i żartowali przed rozpoczęciem rozmów”. Wcześniej w piątek Ławrow spotkał się z szefem MSZ Nikaragui. Denisem Moncadą.

18:23
22.09.2023

Rosja sławi okupację na kolekcjonerskiej monecie

Bank Rosji wyemitował pamiątkową srebrną monetę o nominale 3 ruble „Wejście do Federacji Rosyjskiej Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, Obwodu Zaporoskiego i Obwodu Chersońskiego”

Czytaj więcej

Rosja wyemitowała srebrną monetę kolekcjonerską sławiącą okupację
17:55
22.09.2023

Wizyta Zełenskiego w Kanadzie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa z pierwszą od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na jego kraj wizytą w Kanadzie. Zełenski ma przemówić do kanadyjskich parlamentarzystów - poprzednio, już po wybuchu wojny, zrobił to za pomocą łącza wideo.

Później Zełenski i premier Ukrainy Justin Trudeau mają udać się do Toronto na spotkanie z lokalną społecznością ukraińską. W Kanadzie mieszka ok. 1,4 mln osób pochodzenia ukraińskiego.

17:27
22.09.2023

Nieoficjalnie: USA przekażą Ukrainie "niewielką liczbę" pocisków ATACMS

Powołując się na pragnących zachować anonimowość amerykańskich urzędników NBC News podało, że Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych pociski ATACMS. Harmonogram przekazania pocisków nie jest znany.

Pociski ATACMS mają zasięg ok. 300 km, Ukraina prosiła o nie od miesięcy.

Czytaj więcej

USA jednak przekażą Ukrainie rakiety ATACMS? Nieoficjalnie: Biden obiecał to Zełenskiemu
17:01
22.09.2023

Ukraina przyznała się do ataku na Dowództwo Floty Czarnomorskiej

Siły Zbrojne Ukrainy przyznały, że stoją za dzisiejszym atakiem na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej w porcie w Sewastopolu na Krymie. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących uderzenia, poza dodaniem, że było ono "udane".

16:44
22.09.2023

Doniesienia o ostrzale w obwodzie biełgorodzkim

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczasław Gładkow, przekazał w mediach społecznościowych, że ukraińskie wojsko ostrzelało wieś Terebreno w rejonie krasnojaruskim. Według niego, nie było ofiar w ludziach, odnotowano niewielkie zniszczenia w mieniu prywatnym.

Gładkow poinformował też, że ukraiński dron został zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną w rejonie Biełgorodu.

16:20
22.09.2023

Wagnerowcy w obwodzie chersońskim? Jest komentarz Ukrainy

Rosyjskie media informowały o przybyciu członków Grupy Wagnera w rejon walk w obwodzie chersońskim. Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk zdementowała w piątek te doniesienia. Według niej, w warunkach wojny hybrydowej Rosjanie rozpowszechniając informacje o wagnerowcach starają się "podnieść ducha bojowego swojej okupacyjnej armii", ponieważ "naprawdę potrzebują posiłków".

15:55
22.09.2023

Daniłow radzi Rosji zatopić Flotę Czarnomorską

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, we wpisie w mediach społecznościowych odniósł się do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Według doniesień, w piątek ukraińska rakieta trafiła w kwaterę dowództwa Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. W ubiegłym tygodniu Ukraina przeprowadziła atak na sewastopolski port, uszkadzając dwa rosyjskie okręty, w tym podwodny.

Daniłow napisał na platformie X (dawniej Twitter), że przyszłość Floty Czarnomorskiej to "dobrowolna lub przymusowa samolikwidacja". Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy dodał, że najlepszym sposobem na zachowanie majątku Sewastopola (anektowanego przez Rosję w 2014 r. miasta, które Ukraina uważa za okupowane) będzie zatopienie przez Rosjan swoich okrętów.

"W innym wariancie Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej zostanie pokrojona jak salami: proces jest bolesny, ale Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadzają precyzyjne uderzenia wyłącznie na obiekty infrastruktury wojskowej" - oświadczył Daniłow.

15:37
22.09.2023

Ostrzał miasta Kurachowe. Nowe informacje MSW Ukrainy

Ukraińskie MSW podało, że w rosyjskim ataku na miasto Kurachowe (obwód doniecki) rannych zostało 16 osób - 15 cywilów i policjant. Według tego źródła, do ataku doszło w czwartek wieczorem, a Rosjanie użyli dwóch pocisków systemu Iskander.

15:17
22.09.2023

Zełenski w Kanadzie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który z USA udał się do Kanady, oświadczył w mediach społecznościowych, że "z niecierpliwością" oczekuje na rozmwy z premierem Justinem Trudeau na temat współpracy w zakresie obronności, a także ukraińskiego planu pokojowego.

"Podpiszemy ważne dwustronne dokumenty, które wzmocnią nasze więzi gospodarcze" - zapowiedział Zełenski, który ma wystąpić na forum kanadyjskiego parlamentu.

14:53
22.09.2023

Rosja chce zwiększyć wydatki na obronność do 6 proc. PKB

Informacje takie przekazuje agencja Bloomberg. W 2023 roku Rosja wydawała 3,9 proc. KB na obronność, a w 2021 - 2,7 proc.

14:45
22.09.2023

Łukaszenko twierdzi, że USA chcą porzucić Wołodymyra Zełenskiego

Ałeksandr Łukaszenko, cytowany przez swoją służbę prasową stwierdził, że kryzys w relacjach między Polską a Ukrainą nastąpił dlatego, że "USA porzucają Wołodymyra Zełenskiego" a Polska "otrzymała sygnał zza oceanu".

14:12
22.09.2023

Dostawcy internetu na Krymie informują o dużym cyberataku

Informacje takie przekazuje Oleg Kriuczkow, doradca szefa okupacyjnych władz Krymu, który skalę ataku nazwał "bezprecedensową". Do przerw w dostępie do internetu ma dochodzić na całym półwyspie.

14:06
22.09.2023

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ataku rakietowym na Sewastopol zginął jeden żołnierz

Wcześniej pojawiły się informacje, że w wyniku ataku uszkodzony został budynek Dowództwa Floty Czarnomorskiej co resort obrony Rosji potwierdził.

14:00
22.09.2023

Pożar w Dowództwie Floty Czarnomorskiej po ataku rakietowym Ukrainy

Szef okupacyjnych władz Krymu, Michaił Razwożajew zapewnił, że infrastruktura cywilna wokół dowództwa Floty Czarnomorskiej nie ucierpiała w czasie ataku. Nie ma też informacji o rannych cywilach.

Czytaj więcej

Atak rakietowy Ukrainy na Krym. Dowództwo Floty Czarnomorskiej trafione
13:37
22.09.2023

Władze okupacyjne Krymu informują o odparciu ataku rakietowego na półwysep

O tym, że rosyjska obrona powietrzna przechwyciła nad Krymem pociski manewrujące, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram Siergiej Aksjonow, szef władz okupacyjnych Krymu. Wcześniej doradca szefa władz okupacyjnych Krymu, Oleg Kriuczkow, napisał, że jedna rakieta została strącona nad Bakczysarajem, w środkowej części półwyspu, w wyniku czego zapaliła się trawa. Z kolei szef okupacyjnych władz Sewastopola, Michaił Razwożajew, poinformował o ataku rakietowym na dowództwo Floty Czarnomorskiej.

13:31
22.09.2023

Stoltenberg: Wejście Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny będzie gwarantem trwałego pokoju

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg oświadczył, że wejście Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny będzie gwarancją długiego i stabilnego pokoju. Jednocześnie Stoltenberg, występując na forum think tanku Council on Foreign Relations przyznał, że "trwająca wojna nie pozwala zaprosić Ukrainy do NATO dziś lub jutro".

13:00
22.09.2023

Dmitrij Pieskow twierdzi, że Białoruś "nie czuje się komfortowo" mając za sąsiada Polskę, która się zbroi

- Jeśli chodzi o zbrojenia Polski, rzeczywiście, sąsiedztwo z Polską nie jest bardzo komfortowe dla naszych białoruskich towarzyszy. Kraj (Polska - red.) jest dość agresywny, nie powstrzymuje się od działalności wywrotowej, ingerencji w sprawy wewnętrzne. Ale w tym przypadku zarówno nasi białoruscy przyjaciele i sojusznicy, oraz my jesteśmy w pogotowiu w związku z zagrożeniami, które mogą nadejść ze strony Polski – mówił rzecznik Kremla.

Czytaj więcej

Kreml komentuje spór między Polską a Ukrainą. "Napięcie będzie się pogłębiać"
12:43
22.09.2023

Kreml wyprzedaje samoloty rządowe. Są stare i zużyte

Kreml pozbywa się dwóch ponad 20-letnich samolotów prezydenckich Tu-214. Dla wyższych urzędników są zbyt stare i zużyte, by latać. Dla zwykłych Rosjan są w sam raz. Trafią do rosyjskich linii.

Czytaj więcej

Flota powietrzna Putina chudnie. Zużyte Tu-214 będą przewozić zwykłych Rosjan
12:30
22.09.2023

Od początku wojny USA przekazały Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 43 mld dolarów

Dotychczas Stany Zjednoczone wydały więcej tylko podczas wojny w Afganistanie, która kosztowała Amerykanów ponad 2,2 biliony dolarów. Ponad 2 biliony dol. pochłonęła wojna w Iraku.

Czytaj więcej

Czego Wołodymyr Zełenski nie przywiezie na Ukrainę z USA?
12:20
22.09.2023

Do ukraińskich portów płyną trzy cywilne statki

Statki korzystają ze stworzonego przez Ukrainę korytarza humanitarnego, otwartego po odstąpieniu przez Rosję od tzw. porozumienia zbożowego.

12:13
22.09.2023

Wiadomo, na co Ukraina przeznaczy środki z PIT-ów wojskowych

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że w tym i przyszłym roku wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku wojskowych zostaną przeznaczone na produkcję amunicji i ukraińskiego sprzętu wojskowego. - Duża część zostanie przeznaczona na zakup dronów i produkcję dronów w ramach programu "Armia dronów" - dodał.

11:58
22.09.2023

Andrzej Duda mówi o "dziejowym wymiarze" współpracy z Ukrainą

- Nie mam wątpliwości, że spór o dostarczanie zboża z Ukrainy na polski rynek jest absolutnie odpryskowym wycinkiem całości relacji polsko-ukraińskiej. Nie wierzę w to, że w normalnych warunkach może na nie wpłynąć w sposób istotny - przekonywał Andrzej Duda w Poznaniu, w czasie Kongresu Odbudowy Ukrainy.

Czytaj więcej

Andrzej Duda łagodzi konflikt z Ukrainą. Mówi o "sojuszu na setki lat"
11:35
22.09.2023

Minister rolnictwa przedstawia warunki zniesienia embarga na zboże z Ukrainy

Odnosząc się do sporu dotyczącego sprawy zboża Robert Telus zaznaczył, że Polska i Ukraina będą kontynuować rozmowy oraz "szukać rozwiązania". - Cieszę się, że Ukraina zaczęła rozmawiać z nami, a nie nad naszymi głowami z UE - dodał oceniając, że "to była też rzecz niedorzeczna".

Czytaj więcej

Minister rolnictwa przedstawia warunki zniesienia embarga na zboże z Ukrainy
11:16
22.09.2023

W 2023 roku Ukraina otrzymała pomoc finansową o wartości 31 mld dolarów

Informacje takie przekazał wiceminister finansów, Denys Uliutin, w czasie Regionalnego Forum Ekonomicznego.

10:50
22.09.2023

Po dobie zakończona została akcja ratunkowa w Czerkasach

W wyniku ataku rakietowego na Czerkasy rannych zostało łącznie 11 osób.

10:43
22.09.2023

Rosyjska obrona powietrzna zniszczyła pocisk i dwa ukraińskie drony u wybrzeży Krymu

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjska obrona powietrzna zniszczyła ukraiński pocisk i dwa drony u wybrzeży Krymu. Wcześniej pojawiła się informacja o wstrzymaniu ruchu na Moście Krymskim i wstrzymaniu ruchu statków pasażerskich w Sewastopolu. 

10:29
22.09.2023

Iran zaprezentował dron Mohajer-10 o zasięgu 2 tys. km

Mohajer-10 to nowsza wersja drona Mohajer-6 - te ostatnie drony Iran przekazuje Rosji.

Czytaj więcej

Iran chwali się bronią. "Dron o największym zasięgu na świecie". Dostanie go Rosja?
09:53
22.09.2023

W Sewastopolu wstrzymano ruch statków pasażerskich

Powodu wstrzymania ruchu statków pasażerskich w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu nie podano. Sewastopol jest podzielony Zatoką Sewastopolską na południową i północną część, między którymi kursują promy i łodzie - to właśnie ich ruch wstrzymano. Wcześniej pojawiła się informacja, że Most Krymski został zamknięty dla ruchu pojazdów.

09:28
22.09.2023

Rusłan Szoszyn o wizycie Zełenskiego w Waszyngtonie: Wraca bez pocisków ATACMS

Dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej" przypomina, że o ile pomoc wojskowa USA dla Ukrainy wyniosła ponad 40 mld dolarów, o tyle w Afganistanie Amerykanie wydali 2,2 bln dolarów.

09:13
22.09.2023

Z ukraińskiego portu wypłynął drugi statek ze zbożem, który korzysta z ukraińskiego korytarza humanitarnego

Z portu w Czarnomorsku wypłynął statek zmierzający do Egiptu. Statek korzysta z korytarza humanitarnego otwartego przez Ukrainę na Morzu Czarnym po odstąpieniu Rosji od tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca 2022 roku.

08:55
22.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało ponad 15,743 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 28 tys. osób - wynika z informacji Straży Granicznej. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 22,3 tys. osób, a od 24 lutego - 13,974 mln osób.

08:27
22.09.2023

Rosyjskie lotnictwo użyło w ciągu doby 14 pocisków do ataków na cele w rejonie berysławskim, na prawym brzegu Dniepru

Informacje takie przekazała rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk, która zarzuciła Rosjanom "stosowanie polityki spalonej ziemi" wymierzonej w ludność cywilną. 

08:06
22.09.2023

W rejonie okupowanego Lisiczańska Rosjanie mają gromadzić wojska, m.in. formacje złożone z więźniów

Informacje takie podaje ługańska obwodowa administracja wojskowa.

Czytaj więcej

Rosjanie gromadzą wojska w rejonie okupowanego Lisiczańska
08:05
22.09.2023

Wołodymyr Zełenski jest już w Kanadzie

07:51
22.09.2023

W nocy w obwodzie mikołajowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza

Informacje na ten temat przekazał szef mikołajowskiej administracji obwodowej, Witalij Kim.

07:35
22.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii

O ostrzale miasta poinformował Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego na swoim kanale w serwisie Telegram. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.

07:30
22.09.2023

W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało 21 cywilów w obwodzie donieckim

Informacje takie przekazuje p.o. gubernatora obwodu donieckiego, Ihor Moroz.

07:25
22.09.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 82 razy

W wyniku ostrzału siedem osób zginęło, a 12 zostało rannych - podkreślił Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego w swoim wpisie na kanale Telegram.

07:01
22.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 274 950 żołnierzy, 4 644 czołgi, 8 891 pojazdów opancerzonych, 6 177 zestawów artyleryjskich, 785 wyrzutni rakiet, 528 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 858 bezzałogowych statków powietrznych, 1 517 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 690 pojazdów (w tym cystern) i 912 jednostek sprzętu specjalnego.

07:00
22.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 274 950 żołnierzy, 4 644 czołgi, 8 891 pojazdów opancerzonych, 6 177 zestawów artyleryjskich, 785 wyrzutni rakiet, 528 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 858 bezzałogowych statków powietrznych, 1 517 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 690 pojazdów (w tym cystern), 912 jednostek sprzętu specjalnego.

06:41
22.09.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu dwóch ukraińskich dronów nad Morzem Czarnym

Jeden z dronów zestrzelony został w rejonie miasta Tuapese, w Kraju Krasnodarskim (patrz wpis wyżej), drugi - u południowo-wschodniego wybrzeża Krymu.

06:38
22.09.2023

Rosjanie informują o zestrzeleniu drona nad Krajem Krasnodarskim

Bezzałogowy statek powietrzny został zestrzelony ok. 4:30 czasu moskiewskiego w okolicach miasta Tuapse. 

06:28
22.09.2023

Szułdrzyński: Kryzys w relacjach z Ukrainą jest efektem zaniedbań władz

Polskie władze dopuściły do niekontrolowanego zalewu rynku ukraińskimi płodami rolnymi, co uderzyło w krajowe gospodarstwa. Poprzedni minister rolnictwa zapłacił za to stanowiskiem, ale nowy jest znany głównie z filmiku z gaśnicą, a nie z rozwiązywania problemów. I znów – idzie tu o kampanię, o lęk PiS, że wyborcy ze wsi zagłosują na jawnie antyukraińską Konfederację - pisze Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: PiS roznieca niechęć do Ukrainy. Zabójczy dla Polski kurs
05:57
22.09.2023

Ukraińska komisja ds. języka orzekła, że w tekstach nieoficjalnych słowo "Rosja" można pisać małą literą

8 września wicepremier Iryna Wereszczuk przedstawiła propozycję dotyczącą zmian w zapisie nazwy państwa agresora i jego przywódców.

Czytaj więcej

Ukraińcy zastanawiają się czy słowo "Rosja" można pisać małą literą
05:36
22.09.2023

BBC: Polityczne noże w Polsce zostały wycelowane w Kijów

"Są słowa o tym, że Ukraina powinna być 'wdzięczna' za polskie wsparcie. W tym tygodniu pojawiło się ostrzeżenie polskiego premiera w kwestii zakończenia przekazywania broni, chociaż inni przedstawiciele jego partii starali się potem złagodzić ten przekaz" - pisze w analizie na temat relacji polsko-ukraińskich BBC nawiązując do wypowiedzi Morawieckiego, który w Polsat News oświadczył, że Polska nie przekazuje już broni Ukrainie.

Czytaj więcej

BBC: Co się stało między Polską a Ukrainą? "Moskwa przyjęła uwagę Dudy z radością"
05:11
22.09.2023

Po wizycie w Waszyngtonie Zełenski udał się do Kanady

W Kanadzie Zełenski spotka się z premierem Justinem Trudeau i wygłosi przemówienie w kanadyjskim parlamencie - poinformowała w czwartek, późnym wieczorem, kancelaria premiera Kanady.

05:07
22.09.2023

Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Joe Bidenem oświadczył, że Ukraina i USA będą wspólnie produkować uzbrojenie

Biały Dom ogłosił, że USA zorganizują jesienią konferencję z udziałem amerykańskich firm zbrojeniowych, przedstawicieli ukraińskiego biznesu i przedstawicieli władz obu krajów, aby zbadać możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć i wspólnej produkcji, co zwiększyłoby zdolności obronne Ukrainy w długiej perspektywie.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"
04:37
22.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Kurachowo, miejscowość w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału rannych zostało 13 osób.

04:34
22.09.2023

Od początku wojny 974 ukraińskich dzieci zostało ewakuowanych do Włoch

Informacje takie przekazuje rzecznik praw obywatelskich Ukrainy, Dmytro Łubiniec.

04:31
22.09.2023

Ambasador Niemiec rozmawiał z dowódcą wojsk lądowych Ukrainy w Dnieprze

W czasie spotkania Martina Jaegera z gen. Ołeksandrem Syrskim, a także gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego, Serhijem Łysakiem, omówiono kwestie potrzeb Ukrainy "na froncie i na zapleczu", a także kwestie udziału Niemiec w pomocy w rehabilitacji rannych żołnierzy.

04:30
22.09.2023

Joe Biden: Pierwsze czołgi Abrams trafią na Ukrainę w przyszłym tygodniu

Prezydent USA zapowiedział to w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu. USA mają łącznie przekazać Ukrainie 31 czołgów M1A1 Abrams.

04:26
22.09.2023

Siergiej Ławrow spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ

Do spotkania szefa MSZ Rosji z Antonio Guterresem doszło w Nowym Jorku. Spotkanie dotyczyło m.in. porozumienia zbożowego, od którego Rosja odstąpiła 17 lipca. Wcześniej Ławrow, przebywający w Nowym Jorku w związku z corocznym posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkał się z szefami MSZ Egiptu, Tajlandii, Kuby, Brazylii, Arabii Saudyjskiej, Mali, Burkina Faso, Pakistanu i szefem Suwerennej Rady Sudanu.

04:25
22.09.2023

Joe Biden po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim: Rosja stoi na drodze do pokoju

To mogłoby zakończyć się dzisiaj. Zamiast tego Rosja domaga się od Iranu i Korei Północnej większej ilości broni, która naruszyłaby wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, za przyjęciem których sama Moskwa głosowała – mówił Biden.

Czytaj więcej

Po rozmowie z Zełenskim Biden ogłasza nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
04:25
22.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 575