Iran chwali się bronią. "Dron o największym zasięgu na świecie". Dostanie go Rosja?

W piątek Iran zorganizował paradę sprzętu wojskowego w rocznicę wybuchu wojny iracko-irańskiej w 1980 roku. Na paradzie zaprezentowano m.in. "drona o największym zasięgu na świecie" - podają irańskie media państwowe.

Publikacja: 22.09.2023 10:28

Mohajer-10

Mohajer-10

Foto: IRNA

Dron miał zostać pokazany po raz pierwszy w czasie transmitowanej na żywo parady, w trakcie której pokazano drony Mohajer, Shahed i Arash.

Irański dron ma zasięg 2 tys. km

Iran w ubiegłym miesiącu informował, że zbudował zaawansowanego technicznie drona, Mohajer-10, o zwiększonym zasięgu, czasie, który dron może spędzić w powietrzu i zwiększonym ładunku, który może przenosić.

Mohajer-10 ma mieć zasięg ok. 2 tysięcy kilometrów, a w powietrzu jest w stanie spędzić 24 godziny. Dron może przenosić ładunek do 300 kg, dwa razy więcej niż Mohajer-6.

Czytaj więcej

Iran chwali się nowym dronem szturmowym o zasięgu 2 000 km

Władze USA oskarżają Iran o dostarczanie - oprócz dronów-kamikadze Shahed, również dronów Mohajer-6 Rosji. Rosja ma następnie wykorzystywać te drony w walkach na Ukrainie.

- Nasze siły zapewniają bezpieczeństwo w rejonie Zatoki Perskiej - oświadczył w czasie parady prezydent Iranu, Ebrahim Ra’isi.

- Możemy nauczyć mieszkańców regionu, że opór to dzisiejsza droga. Tym, co zmusza wroga do odwrotu, nie jest poddanie się i wahanie, ale opór - dodał.

W ubiegłym miesiącu Iran opublikował nagranie z dronem Mohajer-6 i hasłem "szykujcie schrony" w językach hebrajskim i perskim, co potraktowano jako groźbę pod adresem Izraela.

Dron Mohajer-6 może być uzbrajany w pociski manewrujące i bomby podwieszane pod skrzydłami.

Mohajer-6 został po raz pierwszy zaprezentowany w 2016 roku a do masowej produkcji wszedł w 2018 roku. Drony te mogą być wykorzystane zarówno do prowadzenia rozpoznania, jak i zakłócania wrogiej łączności, prowadzenia walki radioelektronicznej oraz uderzeń powietrze-ziemia.

Drony Mohajer-6 oprócz sił zbrojnych Iranu i Rosji mają być używane również w Etiopii, Iraku i Wenezueli.

Dron miał zostać pokazany po raz pierwszy w czasie transmitowanej na żywo parady, w trakcie której pokazano drony Mohajer, Shahed i Arash.

Irański dron ma zasięg 2 tys. km

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Think tank: Rosjanie tracą tylu żołnierzy, ilu udaje im się zmobilizować
Konflikty zbrojne
Setki cywilnych ofiar w Strefie Gazy w ciągu doby. Antony Blinken krytykuje Izrael
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Pomoc zamiera, Rosja przejmuje inicjatywę
Konflikty zbrojne
Jaką broń od USA chcą otrzymać Ukraińcy? Na liście samoloty i śmigłowce
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Być może nastał czas, by Wołodymyr Zełenski ustąpił
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?