Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mimo wcześniejszych oczekiwań Kijowa, wraca ze Stanów Zjednoczonych bez pocisków dalekiego zasięgu typu ATACMS. Niektóre modyfikacje tych rakiet mogą uderzać na odległość nawet 300 kilometrów, co stanowiłoby poważny problem dla Rosjan, gdyż np. cały Krym (łącznie z Flotą Czarnomorską) mógłby się znaleźć w zasięgu ukraińskich wyrzutni.
Czytaj więcej
Ukraiński przywódca udał się do USA nie tylko po rakiety i wsparcie finansowe. Chce przyśpieszyć zawarcie dwustronnych porozumień z Ameryką i innymi państwami, które podpisały się pod wileńską deklaracją G7.
W Białym Domu nie wykluczono, że Ukraińcy kiedyś dostaną takie pociski, ale na pewno nie teraz.
Jaką broń Ukraina otrzyma od USA w ramach 47. pakietu pomocy wojskowej
Prezydent Ukrainy musi się zadowolić kolejnym pakietem pomocy wojskowej ze strony USA, już 47. odkąd w sierpniu 2021 roku Amerykanie zaczęli dostarczać tego typu wsparcie nad Dniepr. Tym razem Ukraina otrzyma mobilne systemy obrony przeciwlotniczej Avenger (zdolne do niszczenie również dronów), rakiety typu AIM-9 (przeciwlotnicze), jedną dodatkową baterię obrony powietrznej Hawk oraz różnego rodzaju amunicję. Biden zapowiedział też, że już w przyszłym tygodniu na Ukrainę trafią pierwsze czołgi Abrams.
Czytaj więcej
Po dzisiejszym spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu Joe Biden powiedział, że zatwierdził nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy. Zapewnił także o nieustającym wsparciu dla walczącego państwa i powiedział, że "sama Rosja stoi na drodze do pokoju".