BBC: Co się stało między Polską a Ukrainą? "Moskwa przyjęła uwagę Dudy z radością"

"Zmiana tonu polskiego rządu w odniesieniu do Ukrainy jest zaskakująca" - pisze BBC, które analizuje kryzys w relacjach Polski z Ukrainą wywołany kwestią polskiego embarga na wwóz ukraińskiego zboża do Polski, wprowadzonego po wygaśnięciu unijnego embarga.

Aktualizacja: 22.09.2023 07:50 Publikacja: 22.09.2023 05:35

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Andrzej Lange

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 576

"Od początku rosyjskiej, pełnowymiarowej inwazji, Warszawa była zdecydowanym sojusznikiem Kijowa" - pisze BBC.

BBC o stosunkach Polski z Ukrainą: Polityczne noże zostały wycelowane w Kijów

Brytyjski nadawca zauważa, że Polska była często w europejskiej forpoczcie jeśli chodzi o przekazywanie Ukrainie pomocy wojskowej i sprzętu, i "gorąco przekonywała, że to wsparcie jest kluczowe, by chronić samą Polskę przed rosyjską agresją".

"Teraz, nagle, wydaje się, że polityczne noże zostały wycelowane w Kijów" - pisze autorka analizy, Sarah Rainsford, korespondentka BBC na Europę wschodnią.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"

"Są słowa o tym, że Ukraina powinna być 'wdzięczna' za polskie wsparcie. W tym tygodniu pojawiło się ostrzeżenie polskiego premiera w kwestii zakończenia przekazywania broni, chociaż inni przedstawiciele jego partii starali się potem złagodzić ten przekaz" - dodaje nawiązując do wypowiedzi Morawieckiego, który w Polsat News oświadczył, że Polska nie przekazuje już broni Ukrainie.

"Ale nie było mowy o nadinterpretacji słów polskiego prezydenta, Andrzeja Dudy, który porównał Ukrainę do tonącego, który naraża ratujących go na utonięcie" - pisze autorka analizy.

"Moskwa przyjęła tę uwagę z radością" - zauważa BBC.

BBC: Dla PiS równanie jest proste - chce głosów rolników w nadchodzących wyborach

"Gwałtowne pogorszenie w relacjach między sąsiadującymi ze sobą krajami rozpoczęło się wraz ze sporem o import zboża, który pozostaje nierozwiązany" - wyjaśnia następnie autorka. "Ukraina musi eksportować swoje zbiory, a szlaki lądowe są obecnie kluczowe, ponieważ Rosja celowo atakuje porty nad Morzem Czarnym i Dunajem. Ale, aby chronić swoich rolników, Polska nie chce wpuścić tańszego, ukraińskiego zboża na swój rynek, a jedynie pozwolić na jego tranzyt dalej do krajów UE" - wyjaśnia BBC.

PiS stara się skłonić do siebie wyborców skrajnie prawicowej Konfederacji

Fragment analizy BBC

"Dla rządzącego w Polsce PiS, równanie jest proste – rolnicy nie chcą konkurencji ze strony ukraińskiego zboża, a PiS chce głosów tych rolników w nadchodzących wyborach" - tłumaczy stacja.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: PiS roznieca niechęć do Ukrainy. Zabójczy dla Polski kurs

BBC pisze również, że na miesiąc przed wyborami PiS prowadzi w sondażach, ale poparcie nie gwarantuje mu zachowania władzy. "W bitwie o głosy PiS pozycjonuje się jako najsilniejszy obrońca polskich interesów. Więc redefiniowanie tego, jak pomaga Ukrainie, jest tylko jedną z kart, którymi gra, obok innych populistycznych tematów, takich jak migracja" - wyjaśnia brytyjski nadawca.

BBC ocenia też, że "PiS stara się skłonić do siebie wyborców skrajnie prawicowej Konfederacji", która obecnie osiąga w sondażach ok. 10 proc.

Stacja zauważa też, że Konfederacja zorganizowała w tym tygodniu pikietę pod ambasadą Ukrainy w Warszawie, w czasie której przekonywała, że Ukraina nie wykazuje się wdzięcznością za przekazaną przez Polskę pomoc oszacowaną na 100 mld złotych.

Brytyjski nadawca zauważa też, że cień "zmęczenia Ukrainą" unosi się nad kampaniami wyborczymi również w innych państwa - od Słowacji po USA", co jest "poważnym powodem do zaniepokojenia dla Kijowa, który potrzebuje zdecydowanego zachodniego poparcia w walce z Rosjanami".

"Od początku rosyjskiej, pełnowymiarowej inwazji, Warszawa była zdecydowanym sojusznikiem Kijowa" - pisze BBC.

BBC o stosunkach Polski z Ukrainą: Polityczne noże zostały wycelowane w Kijów

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 878
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 877
Konflikty zbrojne
Viktor Orbán zapowiada dalsze "misje pokojowe". Nie zamierza się nikomu opowiadać
Konflikty zbrojne
Myśliwce F-16 szybciej trafią na Ukrainę. Zełenski dziękuje Tuskowi
Konflikty zbrojne
Atak na Tel Awiw. Dron ominął izraelską obronę przeciwlotniczą