Nieoficjalnie: USA mogą przekazać Ukrainie dwa razy tyle abramsów, ile obiecały

Nie 31, lecz 61 amerykańskich abramsów może trafić na Ukrainę - poinformował amerykański serwis internetowy "The Messenger", powołując się na anonimowego informatora.

Publikacja: 26.09.2023 12:02

Czołgi abrams miały już trafić na Ukrainę

Czołgi abrams miały już trafić na Ukrainę

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 580

Informator serwisu "The Messenger" twierdzi, że dostawę 30 dodatkowych czołgów M1A1 Abrams rozważają obecnie Biały Dom i Pentagon.

Abramsy już są na Ukrainie. Będzie ich dużo więcej niż sądziliśmy?

Czytaj więcej

Pierwsze amerykańskie czołgi Abrams trafiły na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski potwierdził

W poniedziałek pojawiła się informacja, że pierwsze z 31 obiecanych Ukrainie czołgów M1A1 Abrams trafiły na Ukrainę, co potwierdził prezydent tego kraju, Wołodymyr Zełenski.

"Abramsy są już na Ukrainie i przygotowują się do wzmocnienia naszych brygad" - napisał Zełenski na platformie X (dawny Twitter). "Jestem wdzięczny naszym sojusznikom za wypełnienie porozumień! Staramy się o nowe kontrakty i rozszerzenie geografii otrzymywanego wsparcia" - dodał.

Amerykanie długo wahali się w sprawie przekazania Ukrainie abramsów

Pierwsze Abramsy, w nieokreślonej liczbie, miały trafić na Ukrainę w sobotę - twierdzą dwa źródła w Departamencie Obrony USA.

Jednocześnie "The Messenger" cytuje swojego informatora, który twierdzi, że Amerykanie rozważają wysłanie na Ukrainę kolejnych 30 czołgów Abrams.

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy ostrzega: Abramsów trzeba dobrze używać

Abramsy mogą być wykorzystane przez ukraińskie brygady szturmowe do przełamywania rosyjskich linii obronnych w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy oraz do niszczenia rosyjskich pojazdów opancerzonych.

Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, powiedział w rozmowie ze stroną War Zone, że abramsy powinny być wykorzystane w sposób "bardzo dostosowany do dobrze przygotowanych operacji, ponieważ jeśli zostaną użyte na linii frontu, w regularnych walkach, nie przetrwają zbyt długo na polu bitwy".

31 abramsów to tyle, ile liczy batalion tych czołgów.

Przez ostatnie miesiące ukraińscy żołnierze szkolili się z wykorzystania i utrzymania abramsów na poligonie w Niemczech.

Amerykanie długo wahali się w sprawie przekazania Ukrainie abramsów. Ostatecznie decyzja w tej sprawie zapadła na początku 2023 roku, co pociągnęło za sobą analogiczną decyzję Niemiec ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard i zgodę na reeksport tych czołgów przez inne kraje posiadające te czołgi (m.in. Polskę).

Informator serwisu "The Messenger" twierdzi, że dostawę 30 dodatkowych czołgów M1A1 Abrams rozważają obecnie Biały Dom i Pentagon.

Abramsy już są na Ukrainie. Będzie ich dużo więcej niż sądziliśmy?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie zmieniają się nastroje. Sondaż: Co trzeci Ukrainiec gotów na kompromis z Rosją
Konflikty zbrojne
Huti zatopili statek na Morzu Czerwonym. W ataku zginął jeden z marynarzy
Konflikty zbrojne
Rosja potwierdziła sukces ukraińskiego wojska. Wydano nakaz aresztowania
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843