05:55
10.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 472
00:07
10.06.2023

Koniec piątkowej relacji

Na kolejne doniesienia, dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

00:04
10.06.2023

Pilot rosyjskiego samolotu odmówił walki z Ukrainą i uciekł na Litwę

Rosyjski pilot myśliwców Dmitrij Miszow odmówił udziału w wojnie z Ukrainą i uciekł na Litwę, gdzie poprosił o azyl. O swojej decyzji opowiedział w rozmowie z BBC. - Jestem żołnierzem, muszę chronić mój kraj przed agresją. Nie powinienem brać udziału, nie powinienem być wspólnikiem w przestępstwie – powiedział, tłumacząc motywy swojej decyzji. Wojnę z Ukrainą nazwał zbrodnią popełnioną w celu zachowania władzy przez Władimira Putina.

23:51
09.06.2023

W obwodzie chersońskim ewakuowano już 2,5 tys. osób

Z zalanych terenów obwodu chersońskiego ewakuowano już ponad 2,5 tys. osób - poinformował wiceszef Państwowego Pogotowia Ratunkowego Wołodymyr Demczuk. Według niego sytuacja w obwodzie pozostaje trudna. - Dzisiaj zaobserwowaliśmy spadek poziomu wody o około 30 centymetrów - powiedział, zaznaczając, że nie należy spodziewać się gwałtownego spadku poziomu wody. - Tak się nie stanie, wręcz przeciwnie, zalanie terenu spodziewane jest przez długi czas - stwierdził.

23:33
09.06.2023

Alarm powietrzny we wschodniej Ukrainie

We wszystkich wschodnich i południowych obwodach Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny. Ukraińskie źródła donoszą o wybuchach, słyszanych w Odessie.

23:22
09.06.2023

Patriarcha Cyryl nie wjedzie do Estonii

Władze Estonii wydały zakaz wjazdu do kraju zwierzchnikowi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarsze Cyrylowi. Duchowny, uważany za sympatyka Władimira Putina, jest na liście kolejnych 58 osób, na które Estonia nałożyła takie sankcje. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Tallinie osoby, którym zabroniono wjazdu, były współwinne lub zamieszane w poważne naruszenia praw człowieka.

22:52
09.06.2023

W Ufie ugaszono pożar bazy paliw na dworcu kolejowym

Pożar magazynu paliw i smarów na stacji kolejowej w Ufie został ugaszony - poinformowała Dyrekcja Główna Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych dla Baszkirii. Według rosyjskich mediów do wybuchu ognia doszło po godz. 19.00 czasu moskiewskiego (20.00 w Polsce), choć już wcześniej o pożarze donosiły niezależne źródła, jak kanał Baza na Telegramie. 

W komunikacie nie wskazano przyczyny pożaru. Według regionalnego Ministerstwa Zdrowia w pożarze ranna została jedna osoba. 

22:30
09.06.2023

Kongresmeni naciskają na Bidena w sprawie przekazania Ukrainie pocisków ATACMS

Kongresmeni z obu partii opublikowali rezolucję, w której wzywają władze USA do przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu.

Czytaj więcej

Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
22:21
09.06.2023

Jest reakcja Rosji na powódź. Premier... powołał komisję

Premier Rosji Michaił Miszustin powołał rządową komisję do likwidacji skutków powodzi w obwodzie chersońskim. Wcześniej powołanie takiego organu polecił Władimir Putin. Według rządowego dokumentu, do powodzi doszło w wyniku „sabotażu w elektrowni wodnej Kachowka”. 

Komisją pokieruje wicepremier Marat Chusnullin. W jej skład wchodzą przedstawiciele różnych ministerstw oraz reprezentant okupacyjnych władz Rosji w obwodzie chersońskim.

22:16
09.06.2023

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy: Ożywienie gospodarcze szybsze niż oczekiwano

W porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 r., produkt krajowy brutto (PKB) Ukrainy wzrósł o 2, proc. w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. - podało Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r., PKB spadł o 10,5% w pierwszym kwartale 2023 r.

Ministerstwo Gospodarki przekazało, że był to lepszy wynik niż wcześniej prognozowany spadek o 14,1%.

21:33
09.06.2023

Kuleba o reakcji ONZ na wybuch elektrowni wodnej w Nowej Kachowce: Nabrali wody w usta

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ostro skrytykował reakcję ONZ na wysadzenie przez Rosję tamy elektrowni wodnej na Dnieprze.

Według ministra "ONZ popełniła konkretny błąd: w dniu, w którym dokonano ataku terrorystycznego i zbrodni ludobójstwa, świętowali dzień języka rosyjskiego i nabrali wody w usta na temat wydarzeń".

- Myślę, że gdyby przyjęli wodę z Dniepru zmieszaną z olejem maszynowym, krwią i odorem martwych zwierząt, mogliby zachowywać się inaczej. Ale ponieważ Nowy Jork jest daleko, a woda tam jest inna, udało im się milczeć i nic nie robić przez cały dzień - powiedział.

21:31
09.06.2023

Iran pomaga Rosji zbudować fabrykę dronów bojowych

Informację o realizowanej inwestycji przekazali Amerykanie.

Czytaj więcej

Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku
20:28
09.06.2023

Media: Belgia dostarczy Ukrainie amunicję o wartości 35 milionów dolarów

Belgijski rząd zatwierdził dostarczenie Ukrainie amunicji 105 mm o wartości 32,4 mln euro - podała belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws" (HLN).

Amunicja zostanie zakupiona od belgijskiego przemysłu i dostarczona na Ukrainę "tak szybko, jak to możliwe", napisał dziennik, powołując się na belgijską minister obrony Ludivine Dedonder.

19:59
09.06.2023

Gen. Skrzypczak: Najważniejsze uderzenie jeszcze nie zostało wykonane

- Cena za przełamanie rosyjskich linii byłaby bardzo wysoka, krew będzie wsiąkać w tę ziemię - mówi o atakowaniu rosyjskich pozycji na południu Ukrainy generał Waldemar Skrzypczak.

Czytaj więcej

Generał Waldemar Skrzypczak: Główne uderzenie na południe będzie oznaczać duże straty dla Ukrainy
19:52
09.06.2023

Rosyjska piosenkarka nie wystąpi w Izraelu. Koncert odwołany po protestach

Rosyjska celebrytka i gwiazda muzyki pop Olga Buzowa miała wystąpić w środę w Tel Awiwie, ale reprezentująca ją rosyjska firma odwołała koncert w związku z protestami mieszkających w Izraelu Ukraińców, słabą sprzedażą biletów i skargami strony rosyjskiej na rzekomo kiepski sprzęt - donosi „Haarec”. Proukraińscy aktywiści w Izraelu, którzy planowali protestować przed miejscem koncertu, z powodzeniem działali już przeciwko innym artystom, którzy wspierają Kreml i rosyjską inwazję na Ukrainę, w tym piosenkarzom Grigorijowi Lepsowi i Jelenie Wajengiej oraz komikowi Nurłanowi Saburowowi.

Buzowa często deklaruje, że jest za pokojem, a w dniu rozpoczęcia inwazji napisała na Instagramie – gdzie ma ponad 23 miliony obserwujących – że jest „przerażona tym, co się dzieje” i że „wszyscy potrzebujemy pokoju”. Ale później wyraziła de facto poparcie dla inwazji, przyjeżdżając do okupowanego Donbasu i występując w propagandowej telewizji Kremla.

19:36
09.06.2023

Rosyjscy opozycjoniści na spotkaniu w Warszawie

Zjazd Deputowanych Ludowych jest politycznym patronem Legionu Wolna Rosja, który od końca maja prowadzi walkę w obwodzie biełgorodzkim, na pograniczu z Ukrainą.

Czytaj więcej

Rosjanie w Warszawie o wojnie z Putinem i nowej Rosji
19:09
09.06.2023

Putin mówi o trwającej ukraińskiej kontrofensywie

Prezydent Rosji przekonuje, że Ukraińcy nie osiągnęli jak do tej pory swoich celów.

Czytaj więcej

Putin został zapytany o ukraińską kontrofensywę. "Nie osiągnęli swoich celów"
18:54
09.06.2023

Zełenski dziękuje Amerykanom za nowy pakiet pomocy wojskowej

"Krok po kroku zbliżamy się do wyzwolenia ukraińskiej ziemi" - napisał prezydent Ukrainy.

18:51
09.06.2023

Pożar na dworcu w Ufie. Płonie baza paliwowa?

Lokalne portale i kanały na Telegramie donoszą o dużym pożarze, który wybuchł na dworcu kolejowym w Ufie lub w jego pobliżu. Zwykle dobrze poinformowany kanał Baza informuje, że płonie tam 10 zbiorników paliwowych i baza paliwowa. „Ze wstępnych danych wynika, że oprócz zbiorników paliwa zapalił się magazyn paliw i smarów” - czytamy we wpisie.

Lokalny portal ufa1.ru podaje jedynie, że „płonie budynek w pobliżu dworca”, przy czym „według naocznych świadków kłęby dymu są widoczne nawet z przedmieść”. Nie są znane przyczyny pożaru. 

Ufę od Ukrainy dzieli ponad 1200 km.

18:48
09.06.2023

Myśliwce RAF przechwyciły rosyjskie samoloty

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że myśliwce RAF zostały wezwane do przechwycenia rosyjskich samolotów lecących w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO dwa razy w ciągu 24 godzin.

Do zdarzenia doszło w Zatoce Fińskiej i na Morzu Bałtyckim.

17:52
09.06.2023

Przedstawiciele ukraińskiej armii informują o postępach wokół Bachmutu

O prowadzonych w ostatnich dniach działaniach poinformował Serhij Czerewaty, rzecznik wschodniego dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraińska kontrofensywa. Armia dokonuje skutecznych ataków w rejonie Bachmutu
17:30
09.06.2023

Amerykanie ogłaszają nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Ukraińska armia otrzyma wsparcie w o wartości ponad 2 mld dolarów.

Czytaj więcej

USA udzielą Ukrainie 2,1 mld dolarów pomocy wojskowej
16:29
09.06.2023

W Kursku dron spadł w pobliżu składu ropy naftowej

Lokalne władze przekazały, że dron nie spowodował żadnych zniszczeń.

16:21
09.06.2023

Zełenski rozmawiał z premierem Holandii

Prezydent Ukrainy poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z premierem Holandii Markiem Rutte. W swoim wpisie na Twitterze Wołodymyr Zełenski podziękował „za pomoc humanitarną mającą na celu usunięcie skutków rosyjskiego aktu terrorystycznego na zaporę Kachowka”. Przekazał też, że w rozmowie poruszony został m.in. temat aktualnej sytuacji powodziowej w tamtym regionie i na polu walki.

„Rozmawialiśmy o kontynuacji współpracy w zakresie bezpieczeństwa, w szczególności o szkoleniu ukraińskich pilotów i wzmocnieniu ukraińskiej tarczy powietrznej. Uzgadnialiśmy też stanowiska przed kolejnym spotkaniem w formacie Ramstein” - relacjonował Zełenski, dodając, że z zadowoleniem przyjął decyzję Sądu Najwyższego Holandii, który orzekł, że eksponaty z kolekcji pochodzącej z muzeów krymskich mają zostać przekazane władzom Ukrainy, a nie muzeum na okupowanym Krymie, z których pochodzą.

15:45
09.06.2023

Sejsmografy zarejestrowały moment wysadzenia zapory na Dnieprze

Ma to dowodzić o wysadzeniu tamy od wewnątrz. Rosjanie twierdzili, że zapora została zniszczona w wyniku ataku rakietowego ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Dane sejsmiczne potwierdzają wysadzenie tamy w Nowej Kachowce
15:21
09.06.2023

MSW Ukrainy: 5 zabitych, 13 zaginionych w wyniku powodzi 

Co najmniej pięć osób zginęło, a 13 uznaje się za zaginione w wyniku powodzi na południu Ukrainy spowodowanej przerwaniem tamy w Kachowce - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

14:52
09.06.2023

Islandia 1 sierpnia zawiesi funkcjonowanie swojej ambasady w Moskwie

Z komunikatu wydanego przez MSZ Islandii czytamy, że "nie jest to łatwa decyzja", ale "obecna sytuacja sprawia, że niepraktyczne jest, by islandzka służba dyplomatyczna utrzymywała ambasadę w Rosji". Islandia zamierza ponownie otworzyć ambasadę w Rosji, gdy "warunki na to pozwolą".

14:35
09.06.2023

MSZ Rosji wzywa ambasadora Japonii

Wezwanie ambasadora Japonii ma związek ze zgodą Tokio na dostarczenie sprzętu wojskowego dla Kijowa. W ubiegłym miesiącu Japonia poinformowała o zgodzie na dostarczenie 100 pojazdów wojskowych ukraińskiej armii.

14:32
09.06.2023

Rosyjska taktyczna broń jądrowa na Białorusi. Putin ujawnił datę

Prezydenci Rosji i Białorusi rozmawiali m.in. o sprawie rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej taktycznej broni jądrowej.

Czytaj więcej

Kiedy na Białoruś trafi broń jądrowa? Putin podał termin
14:31
09.06.2023

Rosyjscy blogerzy wojskowi informują o intensywnych walkach w obwodzie zaporoskim

Ben Barry z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych zwrócił uwagę, że doniesienia rosyjskich blogerów o pojawieniu się na froncie niemieckich leopardów i amerykańskich bradleyów w pobliżu Tokmaku, na południe od Orichiwia, gdyby się potwierdziły, byłyby pierwszym dowodem, że Ukraińcy rzucili do walki nowo utworzone brygady.

Czytaj więcej

Ukraińska kontrofensywa: Ciężkie walki w obwodzie zaporoskim. Są leopardy
13:57
09.06.2023

Morawiecki: Połowa mnie uważa, że powinniśmy wydalić ambasadora Rosji

- Ale jestem też przekonywany przez dyplomatów, żeby jeszcze tego cały czas nie robić, bo natychmiast nastąpi retorsja i nie będziemy mogli pomagać ani jednemu Polakowi, który dzisiaj w Rosji się znajduje i codziennie ma różne kłopoty - przekonywał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji zostanie wydalony z Polski? Morawiecki: Połowa mnie uważa, że tak powinniśmy zrobić
13:49
09.06.2023

Rosjanie ostrzelali szpital w miejscowości Hulajpole

W wyniku ostrzału szpitala zginęły co najmniej dwie osoby - pielęgniarka i hydraulik - podaje Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram.

13:42
09.06.2023

Rosja o stratach ukraińskiej armii w obwodzie zaporoskim: do 680 żołnierzy w ciągu doby

Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji poinformował, że ukraińska armia nacierając na rosyjskie pozycje w południowej części obwodu zaporoskiego, straciła w ciągu doby do 680 żołnierzy, 35 czołgów, 11 bojowych wozów piechoty, 19 transporterów opancerzonych, sześć innych pojazdów i samobieżną haubicę Caesar.

13:37
09.06.2023

Szef unijnej dyplomacji: Wszystko wskazuje, że to Rosja wysadziła zaporę na Dnieprze

Josep Borrell w rozmowie z hiszpańską telewizją publiczną stwierdził, że "zapora nie została zbombardowana" lecz "zniszczona przez ładunki umieszczone w miejscach, gdzie znajdują się turbiny". - Ten obszar jest pod rosyjską kontrolą - dodał. - Nie byłem tam, by móc ustalić kto to zrobił. Ale wszystko zdaje się wskazywać, że, jeśli wydarzyło się to na obszarze pod rosyjską kontrolą, to trudno uwierzyć, by mógł to zrobić ktoś inny (niż Rosjanie) - dodał.

13:29
09.06.2023

W I kwartale 2023 roku PKB Ukrainy zmniejszyło się 10,5 proc. rok do roku

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Finansów Ukrainy. To wynik lepszy od prognoz - resort finansów spodziewał się bowiem spadku o 14,1 proc. rok do roku.

13:19
09.06.2023

Greta Thunberg o wysadzeniu tamy w Kachowce: Rosja dopuściła się ekobójstwa

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg jest oburzona wysadzeniem tamy w Kachowce. - To ekobójstwo. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie - mówi działaczka.

Czytaj więcej

Thunberg o zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce: Ekobójstwo
13:18
09.06.2023

Sondaż: Na ustępstwa terytorialne wobec Rosji, jako cenę pokoju, zgadza się 10 proc. Ukraińców

Rosja jako warunek podjęcia rozmów na temat pokojowego zakończenia wojny na Ukrainie stawia obecnie "uznanie nowej rzeczywistości terytorialnej", czyli faktu, że Rosja po 24 lutego 2022 roku anektowała część obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego.

Czytaj więcej

Sondaż: Nawet Rosjanie żyjący na Ukrainie nie chcą ustępstw wobec Rosji
12:59
09.06.2023

Trwa spotkanie Putin-Łukaszenko

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko, rozpoczęli dwustronne spotkanie w Soczi - podają źródła zbliżone do służb prasowych Łukaszenki. Według tych doniesień, spotkanie odbywa się "w nieformalnej atmosferze".

12:51
09.06.2023

Brytyjski resort obrony zamieszcza mapę ilustrującą przebieg linii frontu na Ukrainie

Na mapie zaznaczono dwa kierunki ukraińskiego natarcia - w rejonie Bachmutu i na zachód od Wuhłedaru.

12:39
09.06.2023

W okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego osiem ofiar powodzi po zniszczeniu zapory na Dnieprze

Informacje takie przekazuje Władimir Saldo, stojący na czele lokalnych władz okupacyjnych. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że ponad 5,8 tys. osób ewakuowano z zalanych terenów (w tym 243 dzieci). Zalanych miało zostać 22,2 tys. domów w 17 miejscowościach.

12:28
09.06.2023

Wołodymyr Zełenski zamieszcza zdjęcia z zalanego przez wody Dniepru obwodu chersońskiego

Z wpisu Zełenskiego wynika, że po zniszczeniu zapory na Dnieprze zalanych zostało ok. 40 miejscowości.

12:21
09.06.2023

Szef MSW Ukrainy: Cztery ofiary powodzi po zniszczeniu zapory na Dnieprze

Ihor Kłymenko, szef MSW Ukrainy poinformował w piątek, że w wyniku powodzi wywołanej zniszczeniem zapory na Dnieprze cztery osoby zginęły, a 13 zostało rannych. 2 412 osób zostało ewakuowanych z zalanych przez wody Dniepru terenów na zachodnim brzegu obwodu chersońskiego (wschodni kontrolują Rosjanie). 

12:16
09.06.2023

Sąd Najwyższy Holandii: "Złoto Scytów" nie wróci do muzeów na okupowanym Krymie

Eksponaty z kolekcji pochodzącej z czterech muzeów na Krymie mają trafić tymczasowo do muzeum w Kijowie.

Czytaj więcej

Holandia: Ostateczny wyrok ws. Złota Scytów. Wraca na Ukrainę
11:45
09.06.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Wschód Ukrainy jest epicentrum walk

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy poinformowała na swoim kanale w serwisie Telegram, że wschód Ukrainy nadal pozostaje miejscem najbardziej zaciętych walk. Z jej wpisu wynika, że walki trwają w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki, Marijinki. W Bachmucie Rosjanie przeszli do obrony i starają się utrzymać zajmowane pozycje. W rejonie Bachmutu ukraińskie jednostki prowadzą ofensywę. Z kolei jeśli chodzi o front południowy to - jak napisała Malar - "wróg prowadzi działania obronne" i "trwają tu walki pozycyjne".

11:29
09.06.2023

Zełenski rozmawiał z premierem Japonii o sytuacji na froncie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że z premierem Japonii Fumio Kishidą rozmawiał o skutkach zniszczenia kachowskiej hydroelektrowni. Zaznaczył, że wysadzenie zapory to "celowy akt terroryzmu" ze strony Rosji."Mówiłem też o sytuacji na froncie i kolejnym zintensyfikowaniu przez Rosję terroru rakietowego przeciwko infrastrukturze cywilnej" - dodał Zełenski.

11:05
09.06.2023

W internecie pojawiły się zdjęcia ilustrujące zniszczenia po rosyjskim ataku w obwodzie żytomierskim

10:54
09.06.2023

Kreml: Ukraińcy zaatakowali rosyjską infrastrukturę cywilną

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow oświadczył, że uderzenie drona w budynek mieszkalny w Woroneżu to kolejny atak na infrastrukturę cywilną w Rosji przeprowadzony przez Ukrainę. Zdaniem Pieskowa dron uderzył w budynek mieszkalny ponieważ został zestrzelony.

10:39
09.06.2023

Rosyjski bloger wojskowy po ataku na Woroneż: Ataki na Petersburg tylko kwestią czasu

Igor Girkin po ataku drona na blok mieszkalny w Woroneżu pisze, że tylko kwestią czasu jest, przy obecnym kierownictwie państwa, kiedy zaatakowana zostanie "kulturalna stolica Rosji", czyli Sankt Petersburg.

10:32
09.06.2023

Doradca szefa MSW Ukrainy publikuje nagranie, na którym widać uratowanie kota pływającego po zalanej ulicy w Chersoniu

10:30
09.06.2023

Liczba ofiar ataku drona na Woroneż wzrosła do trzech

Informację taką przekazuje gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew. Ranne osoby odmówiły hospitalizacji - pomocy udzielono im na miejscu ataku.

10:26
09.06.2023

Do sieci trafiło nagranie z trafienia przez Rosjan w sklep spożywczy w mieście Humań

Nagranie z trafienia rosyjskiego pocisku w sklep spożywczy w mieście Humań w obwodzie czerkaskim publikuje doradca szefa MSW Ukrainy, Anton Geraszczenko.

10:24
09.06.2023

W okupowanym obwodzie zaporoskim zaprzysiężono pierwszą jednostkę milicji

Formowana w obwodzie zaporoskim milicja, wraz z policją i wojskowymi komendami miejskimi ma zajmować się patrolowaniem i obroną miejscowości w okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Obwodu zaporoskiego będzie bronić milicja
10:19
09.06.2023

W sieci pojawiło się nagranie, które ma ilustrować uderzenie drona w blok mieszkalny w Woroneżu

W ataku ranne zmiały zostać dwie osoby.

10:00
09.06.2023

Dron uderzył w budynek mieszkalny w Woroneżu

Gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew ogłosił, że dron uderzył w budynek mieszkalny na jednej z ulic Woroneża. Ranne zostały dwie osoby.

Czytaj więcej

Dron uderzył w budynek w mieście w Rosji. Są ranni
09:55
09.06.2023

SBU twierdzi, że przechwyciła rozmowę dowodzącą, iż to Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze

SBU publikuje trwające półtorej minuty nagranie na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Ukraińcy twierdzą, że mają dowód na winę Rosji
09:47
09.06.2023

Rosja ostrzeliwuje obwód charkowski

Na terenie obwodu obowiązuje alarm powietrzny. Mieszkańcy mają nie opuszczać schronów.

09:42
09.06.2023

Żołnierze NATO mogą stacjonować na terytorium Szwecji nawet przed jej formalnym dołączeniem do Sojuszu

Deklarację taką złożyli premier Szwecji, Ulf Kristersson i minister obrony, Pal Jonson. Szwecja czeka jeszcze na ratyfikację wniosku ws. jej dołączenia do NATO przez Turcję i Węgry.

09:31
09.06.2023

Rubel najsłabszy wobec dolara od dwóch miesięcy

W piątek w Moskwie za dolara trzeba było płacić ponad 83 ruble, po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Rośnie też kurs euro, za które trzeba płacić 89,51 rubla.

09:27
09.06.2023

W rejonie nowomoskowskim obwodu dniepropietrowskiego szczątki drona i dwóch rakiet uszkodziły gazociąg

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że nad obwodem w nocy zestrzelono drona-kamikadze i dwa pociski manewrujące. Szczątki zestrzelonych celów powietrznych spadły na dwa domy, samochód i gazociąg uszkadzając je. 

09:21
09.06.2023

Andrzej Duda, Olaf Scholz i Emmanuel Macron mają rozmawiać w Paryżu o gwarancjach dla Ukrainy

Francuski dyplomata, cytowany przez "Politico" mówi, że członkowie NATO muszą wysłać Rosji mocny sygnał w czasie, gdy Ukraina rozpoczyna kontrofensywę (działania ofensywne miały rozpocząć się 4 czerwca).

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Andrzej Duda jedzie do Paryża rozmawiać o gwarancjach dla Ukrainy
09:02
09.06.2023

W ciągu doby w obwodzie charkowskim, w wyniku rosyjskiego ostrzału, rannych zostało trzech cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Rosjanie mieli w ciągu doby ostrzelać cztery rejony w obwodzie charkowskim.

08:57
09.06.2023

Rosjanie informują o ciężkich walkach w obwodach donieckim i zaporoskim

Rzecznik rosyjskiego zgrupowania wojsk "Wschód" poinformował, że w obwodzie zaporoskim Rosjanie mieli zniszczyć 13 ukraińskich czołgów, a w obwodzie donieckim - osiem. W obu tych obwodach mają trwać starcia piechoty i pojedynki artyleryjskie.

08:54
09.06.2023

W nocy poziom wody na Dnieprze, poniżej zniszczonej zapory w Nowej Kachowce, obniżył się o 20 cm

Najnowsze dane podawane przez władze obwodu chersońskiego wskazują, że wezbrane wody Dniepru zalały 3 624 domy w 32 miejscowościach na zachodnim brzegu rzeki.

Czytaj więcej

Powódź po zniszczeniu zapory na Dnieprze: Poziom wody się obniża
08:36
09.06.2023

Jedna ofiara nocnego ataku powietrznego na Ukrainę

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w nocnym ataku powietrznym na Ukrainę - podają władze z Kijowa. W nocy ukraińska obrona przeciwlotnicza miała strącić nad Ukrainą cztery z sześciu wystrzelonych w kierunku celów w tym kraju rosyjskich pocisków manewrujących oraz 10 z 16 dronów-kamikadze.

08:30
09.06.2023

W rejonie oleszkowskim obwodu chersońskiego ukraińska armia zniszczyła ciężarówkę z amunicją

Informację taką przekazał pierwszy zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej, Jurij Sobolewskij. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w rejonie miejscowości Kostogryzowo zniszczono ciężarówkę z amunicją. W wyniku eksplozji rannych i zabitych miało zostać od 200 do 300 rosyjskich żołnierzy.

08:08
09.06.2023

Brytyjski resort obrony: Rosja sabotuje "porozumienie zbożowe"

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze, że - pomimo zgody na przedłużenie tzw. porozumienia zbożowego o 60 dni - Rosja sabotuje jego realizację, opóźniając inspekcje statków, które transportują ukraińskie zboże i żywność przez Morze Czarne.

08:07
09.06.2023

Od początku wojny zginęło 487 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według informacji prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 487 dzieci, a 1009 zostało rannych.

07:49
09.06.2023

Zakaz korzystania z dronów w Krasnojarsku

W Krasnojarsku, trzecim co do wielkości mieście Syberii, podczas obchodów 395-lecia miasta, od 9 do 12 czerwca, wprowadzono zakaz używania użycia bezzałogowych statków powietrznych - poinformowało miejscowe MSW. Nielegalnie używane drony mają być konfiskowane.

07:37
09.06.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę z powietrza

Ołeksandr Wikuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu pisze, że w nocy, w kierunku celów na Ukrainie, Rosjanie wysłali drony-kamikadze Shahed, a także wystrzelili pociski manewrujące Ch-101/55. Nad Ukrainą strąconych miało zostać 10 dronów-kamikadze i cztery pociski manewrujące. Dwa pociski manewrujące miały zostać zestrzelone nad obwodem dniepropietrowskim.

07:14
09.06.2023

Obwód chersoński ostrzelany 44 razy w ciągu doby

Jak podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, w ciągu doby na obwód spadło 188 pocisków. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a 17 zostało rannych.

07:05
09.06.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan: Ponad tysiąc żołnierzy w ciągu doby

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 213 770 żołnierzy (tylko w ciągu ostatniej doby straty miały wynieść ok. 1 010 żołnierzy), 3 901 czołgów (10 w ciągu doby) i 7 600 pojazdów opancerzonych (24 w ciągu doby). Rosjanie stracili też 3 702 zestawy artyleryjskie, 599 wyrzutni rakiet, 359 zestawów przeciwlotniczych, 314 samolotów, 299 śmigłowców, 3 247 bezzałogowych statków powietrznych, 1 171 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 410 pojazdów (w tym cystern), 502 jednostki sprzętu specjalnego.

06:57
09.06.2023

Rosjanie podają, że ewakuowali ponad 1,5 tys. osób z dotkniętego powodzią wschodniego brzegu Dniepru

Ewakuację mieszkańców okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego, dotkniętej powodzią po zniszczeniu zapory na Dnieprze, prowadzą pracownicy rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Z terenów tych ewakuowano ponad 1,5 tys. osób, w tym 154 dzieci - podaje strona rosyjska.

06:53
09.06.2023

19 ataków ukraińskich Sił Powietrznych na zgrupowania Rosjan w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły 19 ataków na zgrupowania rosyjskich wojsk w ciągu doby i dwa ataki na zestawy przeciwlotnicze. Nad Ukrainą zestrzelono też sześć dronów bojowych i cztery drony rozpoznawcze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe w ciągu doby ostrzelały pięć stanowisk dowodzenia, sześć zgrupowań rosyjskich wojsk i sprzętu, dwa zestawy przeciwlotnicze, osiem jednostek artyleryjskich na pozycjach ogniowych i "dwa inne ważne cele". 

06:47
09.06.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o nocnym ostrzale z terytorium Ukrainy

Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji informuje o intensywnym, nocnym ostrzale obwodu z terytorium Ukrainy. Ostrzeliwane miało być m.in. miasteczko Szebekino, gdzie uszkodzone zostały budynki mieszkalne. W wyniku ostrzału obwodu trzy osoby zostały ranne, dwie musiały zostać hospitalizowane.

06:18
09.06.2023

W Szwajcarii trwa debata na temat tego czy neutralny kraj może dostarczać broń Ukrainie

Jak obliczył dziennik „Neue Zürcher Zeitung”, dzięki dostawie wstrzymanych obecnie 12,4 tys. sztuk szwajcarskiej amunicji do przekazanych Ukrainie niemieckich dział przeciwlotniczych Gepard można byłoby zniszczyć 400 irańskich dronów.

Czytaj więcej

Czy sprzęt wojskowy ze Szwajcarii trafi na Ukrainę? Neutralność do dyskusji
06:11
09.06.2023

Jeszcze w czerwcu do Pekinu przyleci sekretarz stanu USA Antony Blinken

W zeszłym tygodniu „Financial Times” podał z kolei, że w chińskiej stolicy z tajną misją był w maju szef CIA Bill Burns. W Wiedniu przez dwa dni rozmawiali doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i najwyższy rangą członek partii komunistycznej odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Wang Yi. A w Waszyngtonie chiński minister handlu Wang Wentao został przyjęty przez sekretarz handlu Ginę Raimondo. Po długim wakacie Chińczycy mianowali nowego ambasadora w USA Xie Feng. Ukoronowaniem tej dyplomatycznej kampanii może być wizyta w Stanach Zjednoczonych Xi Jinpinga. To wszystko fatalna wiadomość dla Władimira Putina. Sygnalizuje, że Pekin nie tylko pod naciskiem Amerykanów nie zdecydował się na dostarczanie Rosji broni, ale w konfrontacji między Moskwą i Waszyngtonem może wybrać tę drugą stolicę.

Czytaj więcej

Pekin się zreflektował. Chiny dystansują się od Rosji?
06:03
09.06.2023

Coraz więcej ukraińskich i białoruskich obywateli dostaje polskie emerytury i renty

Gwarantują im je dwie specjalne umowy o zabezpieczeniu społecznym, które podpisał polski rząd z tymi krajami. Pierwszą z Ukrainą w 2012 r. w czasach poprzedniego rządu PO-PSL (celem było zabezpieczenie polskich repatriantów ze Wschodu) i drugą z Białorusią (weszła w życie w 2022 r.).

Czytaj więcej

Emerytury dla Ukraińców. Jedna składka do ZUS wystarczy do otrzymania polskiego świadczenia
05:33
09.06.2023

Obwód sumski ostrzelany 13 razy w ciągu doby

Leżąca przy granicy z Rosją część obwodu sumskiego została ostrzelana 13 razy w ciągu doby - informuje Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. Na terenie obwodu doszło do 79 eksplozji. Uszkodzony został budynek mieszkalny, samochód i linia wysokiego napięcia.

05:06
09.06.2023

USA przekażą Ukrainie kolejny, wart 2 mld dolarów pakiet pomocy wojskowej

Agencja Bloomberg podaje, że wart 2 mld dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy ma zostać ogłoszony przez administrację USA w piątek. W skład pakietu mają wchodzić zestawy przeciwlotnicze Hawk i amunicja do nich oraz pociski do zestawów Patriot. Wartość pomocy wojskowej przekazanej Ukrainie przez USA od momentu rozpoczęcia wojny, zbliża się do 40 mld dolarów.

05:03
09.06.2023

Artyleria ukraińskiej 47 Brygady Powietrzno-Desantowej zniszczyła rosyjski samobieżny zestaw artyleryjski

Nagranie na którym widać zniszczenie zestawu 2S3 Akacja pochodzi z rejonu miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie zaporoskim.

04:34
09.06.2023

Zełenski: Rosją rządzą dzicy, którzy są największą katastrofą dla planety

- Okupanci całkowicie zostawili mieszkańców lewego brzegu (Dniepru) w obwodzie chersońskim na pastwę losu. Katastrofa trwa tam od dwóch dni. I jest to całkowicie świadomy wybór rosyjskiego przywództwa. Nie ma chyba dziś na świecie nikogo, kto nie widzi, że Rosja jest rządzona przez dzikusów. Dzikusów, którzy są dziś sami największą katastrofą dla planety - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:33
09.06.2023

Ok. północy w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny

Alarm odwołano po ok. 3 godzinach. Nie ma informacji o zniszczeniach, ani o aktywności obrony przeciwlotniczej.

04:29
09.06.2023

Wysadzenie zapory na Dnieprze nie wpłynie na funkcjonowanie "korytarza zbożowego"

Taras Wysocki, wiceminister rolnictwa Ukrainy, zapewnił na antenie ukraińskiej telewizji, że zniszczenie zapory na Dnieprze i wywołana tym powódź, nie wpłyną na działanie "korytarza zbożowego", czyli na transport zboża drogą morską przez Morze Czarne, ponieważ infrastruktura portowa w Chersoniu i Mikołajowie nie była wykorzystywana do transportu żywności tym szlakiem.

04:25
09.06.2023

W Wilnie przed szczytem NATO wywieszone mają zostać 33 tysiące ukraińskich flag

Władze Wilna podjęły decyzję, że - w ramach wsparcia dla przyłączenia Ukrainy do NATO - od 7 do 11 lipca, tuż przed szczytem NATO (11-12 lipca) na ulicach litewskiej stolicy wywieszone zostaną co najmniej 33 tysiące ukraińskich flag. Tym samym Wilno dołączy do akcji "Podnieś flagę dla Ukrainy w NATO".  Mer Wilna, Valdas Benkunskas wezwał mieszkańców i administratorów budynków mieszkalnych aby dołączyli do inicjatywy. Liczba flag - 33 tysiące - jest symboliczna ponieważ, po ostatecznym rozszerzeniu NATO o Szwecję, która zostanie 32 członkiem Sojuszu, Ukraina byłaby 33 członkiem NATO.

04:17
09.06.2023

Straty spowodowane wysadzeniem zapory na Dnieprze w Nyżniodniprowśkyim Parku Narodowym wyniosły 1,2 mld dol.

Informacje o stratach w parku narodowym rzędu 46,55 mld hrywien (1,2 mld dolarów) przekazał na swoim profilu na Facebooku minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy, Rusłan Strilec. Strilec ostrzegł, że w związku z powodzią wywołaną zniszczeniem zapory na Dnieprze niektóre gatunki zwierząt i roślin, występujące w parku, mogą całkowicie zniknąć z tego obszaru. Pod wodą znalazły się niemal wszystkie wyspy znajdujące się na terenie parku.

04:14
09.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 470