Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.07.2025 04:24 Publikacja: 09.06.2023 03:00
Dzięki dostawie wstrzymanych obecnie 12,4 tys. sztuk szwajcarskiej amunicji do przekazanych Ukrainie niemieckich dział przeciwlotniczych Gepard (na zdjęciu) można byłoby zniszczyć 400 irańskich dronów.
Foto: Marcus Brandt/dpa
W niedawnej kolejnej dyskusji w Radzie Narodów, niższej izbie parlamentu, chodziło o przygotowany przez parlamentarną komisję ds. bezpieczeństwa projekt ustawy zezwalającej państwom trzecim na dostawy broni wyprodukowanej w Szwajcarii. Jest jej na całym świecie sporo. W ubiegłym roku wartość eksportu broni wyniosła 955 mln franków (równowartość 4,4 mld złotych).
Zdaniem parlamentarnej większości zgoda na przekazanie broni stoi w sprzeczności z zasadą neutralności kraju. Jak przypomnieli parlamentarzystom przedstawiciele rządu, zgoda na dostawy broni do Ukrainy wymagałaby także wyrażenia aprobaty na dostawy do Rosji. To jednak nie zamyka dyskusji na temat dostaw broni. W środę „Neue Zürcher Zeitung” (NZZ) poinformował, że Rada Kantonów, wyższa izba parlamentu, opracowała kompromis umożliwiający dostawy szwajcarskiej broni stronie konfliktu, jeżeli prowadzi ona wojnę obronną.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Chiny przygotowują się do organizacji szczytu z prezydentem USA Donaldem Trumpem i z Władimirem Putinem. Chcą p...
PEPFAR, amerykański globalny program walki z HIV/AIDS, nie został dotknięty cięciami wydatków w pakiecie, przesł...
Prezydent USA Donald Trump poinformował, że poprosił prokurator generalną Pam Bondi o przedstawienie zeznań złoż...
Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przeczytała dziennikarzom list od lekarza Donalda Trumpa, który zapewn...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Pomysł uczynienia ze Strefy Gazy Riwiery Bliskiego Wschodu bez Palestyńczyków nie umarł. Ewoluuje. Izrael i USA...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas