Piotr Jendroszczyk

Piotr Jendroszczyk

Były korespondent "Rzeczpospolitej" w Berlinie i Moskwie

Nad Bosforem bez zmian

Wynik drugiej tury nikogo nie zaskoczył. Recep Tayyip Erdogan nie mógł przegrać, dysponując aparatem państwa oraz niemal wszystkimi mediami.

Erdogan pewien zwycięstwa

Rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji. Szanse na zmianę władzy nad Bosforem są niewielkie. Po stronie urzędującego prezydenta stoi aparat państwowy oraz niemal wszystkie media.

Niemcy. Zieloni tracą cnotę

Zjawisko nepotyzmu w ministerstwie gospodarki i klimatu może wpłynąć na losy jednego z ważnych programów transformacji energetycznej.

Niemcy: Zjednoczeni Patrioci przed sądem

Groteskowe przygotowania do zamachu stanu przestały dziwić, gdy stało się jasne, że są przejawem dalszej radykalizacji niemieckiej skrajnej prawicy.

Wybory w Turcji. Erdogan wciąż jednak górą

Obóz prezydencki stracił wyraźnie na popularności, co jednak nie zapewniło sukcesu opozycji. Wszystko wskazuje, że o przyszłości kraju decydować będzie nadal Erdogan.

Turcja. Trzecia kadencja albo zmiany

Niezwykle ważne wręcz przełomowe wybory zmienią Turcję bez względu na to, kto jest zwycięzcą.

Turecki politolog: Po wyborach w relacjach z Rosją wielkich zmian nie będzie

– Ewentualne objęcie władzy przez opozycję doprowadzi do niemal natychmiastowej poprawy relacji Turcji ze światem – uważa prof. Ilter Turan, politolog z uniwersytetu Bilgi w Stambule.

Erdogan gra o wszystko

Walczy nie tylko o trzecią kadencję, ale i ocenę swych dokonań. Cywilizacyjnie zmienił kraj nie do poznania, zasłużył przy tym na miano autokraty.

Imigranci i uchodźcy. Niemcy pękają w szwach

Wydaje się, że wraz z przybyszami z Ukrainy wyczerpały się ostatecznie zdolności absorpcyjne naszych zachodnich sąsiadów.

W centrum Berlina powstanie pomnik poświęcony świadkom Jehowy prześladowanym przez reżim nazistowski

Rozliczenia z nazistowską przeszłością nie mają w Niemczech długiej tradycji. Nawet jeżeli nie brak dobrych chęci, to wszystko idzie jak po grudzie.