04:40
09.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 471
00:01
09.06.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:47
08.06.2023

Znów alarm powietrzny w Kijowie

W Kijowie, obwodzie kijowskim i kilku innych obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Według kanałów monitorujących na Telegramie powodem może być atak przy użyciu dronów Shahed, wystrzelonych z Briańska w Rosji. 

23:24
08.06.2023

Zełenski: Rosja musi ponieść pełną odpowiedzialność za zagładę ekologiczną 

W przemówieniu wygłoszonym 8 czerwca do światowej społeczności zajmującej się ochroną środowiska, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja musi ponieść pełną odpowiedzialność za ekologiczne zniszczenia, które spowodowała poprzez zniszczenie tamy w Nowej Kachowce.

Podkreślił, że trwająca katastrofa jest celowym, spowodowanym przez człowieka działaniem, spotęgowanym przez trwające rosyjskie ataki na ewakuujących się cywilów.

Zełenski wskazał, że zburzenie zapory na Dnieprze zniszczyło życie w ponad 30 osiedlach, odcinając dostęp do wody pitnej setkom tysięcy ludzi.

22:52
08.06.2023

Co najmniej osiem osób rannych po ataku na Czerkasy

- Mamy dwa trafienia: w obiekt przemysłowy i myjnię samochodową. W drugim przypadku w wyniku uderzenia wybuchł pożar - poinformowały lokalne władze.

Spośród ośmiu rannych, stan dwóch jest poważny.

22:19
08.06.2023

Czy gdy woda zacznie opadać, zalanym terenom na Ukrainie grożą epidemie?

W trakcie powodzi zginęły tysiące zwierząt i nieznana liczba osób, wymyte zostały śmietniska, cmentarze, miejskie oczyszczalnie, składowiska odpadów zwierzęcych i przemysłowych. Skala zagrożenia nie jest jeszcze znana.  

Czytaj więcej

Płynie woda, zmywa front. Okupanci okazali się tak samo zaskoczeni powodzią, jak i Ukraińcy
21:42
08.06.2023

Ukraińcy napotkali silny opór podczas ataków na wschodzie kraju

Ukraińcy w pierwszych atakach osiągnęli pewne sukcesy, ale wiążą się one ze sporymi stratami - informuje CNN, powołując się na słowa amerykańskich urzędników.

Czytaj więcej

Pierwsze próby przełamania rosyjskiej obrony. Ukraina napotkała silny opór i ponosi straty
21:36
08.06.2023

Biden: Nie zabraknie woli politycznej do wspierania Ukrainy

Prezydent Joe Biden powiedział, że wierzy, iż USA będą miały fundusze niezbędne do wspierania Ukrainy przeciwko Rosji tak długo, jak będzie to konieczne.

- Faktem jest, że proszę ludzi, aby wyobrazili sobie, co by się stało, gdybyśmy nie wspierali Ukrainy. Czy myślimy, że Rosja zatrzymałaby się w Kijowie? Czy myślisz, że to wszystko, co by się działo? Myślę, że nie, i myślę, że zdecydowana większość moich kolegów - nawet krytyków - również uważa, że tak by się nie stało - powiedział amerykański prezydent.

20:47
08.06.2023

Gubernator: Dniepr zabiera miny i amunicję na wybrzeże Odessy 

Rzeka Dniepr przenosi miny i inne rodzaje niewybuchów na wybrzeże Odessy - ostrzegł mieszkańców szef władz obwodowych w Odessie, Ołeh Kiper.

"Z powodu ataku terrorystycznego na elektrownię wodną Kachowka, duża ilość śmieci i szczątków dostała się do Morza Czarnego" - napisał Kiper na Telegramie.

Ostrzegł mieszkańców Odessy, aby powstrzymali się od spacerów wzdłuż wybrzeża i plaż.

20:19
08.06.2023

2339 mieszkańców ewakuowanych z obwodu chersońskiego

Według ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych z zalanych obszarów obwodu chersońskiego ewakuowano 2339 osób, w tym 120 dzieci.

Na prawym brzegu Dniepru, na obszarze znajdującym się pod kontrolą Ukrainy, powódź dotknęła łącznie 32 osiedla i 3625 domów.

19:55
08.06.2023

Szebiekino w Rosji ponownie ostrzelane?

Lokalne kanały na Telegramie informują o eksplozjach i pożarze w mieście Szebiekino w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, przy granicy z Ukrainą. Nie wiadomo na razie, co spowodowało wybuchy. 

19:49
08.06.2023

Brak dowodów na poparcie rosyjskiej teorii o ukraińskim ataku na zaporę w Nowej Kachowce

Według agencji Associated Press, która wykonała nagranie z drona zapory w na Dnieprze, nie widać żadnych dowodów na atak z powietrza.

Rosja oskarżyła Ukrainę o ostrzelanie tamy, ale części budynków, które są nadal widoczne, nie wykazują śladów przypaleń ani odłamków typowych dla bombardowania.

Ukraina twierdzi, że Rosja wysadziła tamę od wewnątrz, czego za pomocą drona nie można zweryfikować.

19:29
08.06.2023

Eksplozje w obwodzie czerkaskim

W Humaniu w obwodzie czerkaskim słychać było wybuchy - informują ukraińskie media i niezależne kanały monitorujące na Telegramie. Doszło do nich w czasie ogłoszonego na terenie całego kraju alarmu powietrznego. 

19:18
08.06.2023

Alarm powietrzny także w Kijowie

Lokalne kanały na Telegramie donoszą, że rosyjskie rakiety, zaobserwowane wcześniej nad obwodem odeskim, kierują się w stronę stolicy Ukrainy. 

19:13
08.06.2023

Alert powietrzny niemal na całym obszarze Ukrainy

W niemal wszystkich obwodach Ukrainy (oprócz Kijowa oraz obwodów kijowskiego, żytomierskiego i czernichowskiego na północy) ogłoszony został alarm powietrzny. Lokalne kanały na Telegramie informują o rosyjskich rakietach, zaobserwowanych nad obwodem odeskim.

18:36
08.06.2023

Ewakuacja Chersonia. Jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta

Podczas ewakuacji mieszkańców zalewanego Chersonia Rosjanie przeprowadzili atak na miasto. Prokurator generalny Ukrainy poinformował o śmierci jednej osoby.

Dwie inne osoby zostały ranne.

18:31
08.06.2023

Wielka Brytania nakłada nowe sankcje na Białoruś

Wielka Brytania rozszerzyła swoje sankcje przeciwko Białorusi za jej wsparcie inwazji Rosji na Ukrainę - ogłosiło brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Ten nowy pakiet zwiększa presję ekonomiczną na Łukaszenkę i jego reżim, który aktywnie ułatwia rosyjskie działania wojenne i ignoruje integralność terytorialną Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych James Cleverly.

18:29
08.06.2023

Rosjanie mieli zniszczyć w obwodzie zaporoskim pierwszego ukraińskiego leoparda 2A4

Na nagraniu z drona widać ukraińską kolumnę pancerną, która trafiła pod ostrzał artyleryjski. Analitycy wojskowi uważają, że zniszczony został jeden z czołgów Leopard 2A4. 

Czytaj więcej

Ukraińcy wysłali na front pierwsze leopardy 2A4. Rosjanie mieli zniszczyć czołg
17:36
08.06.2023

ONZ wyśle pracowników do miejsca katastrofy, jeśli Rosja im na to pozwoli

Jak poinformowali ukraińscy urzędnicy, ONZ zgodziła się wysłać personel do pomocy w ewakuacji ludności cywilnej z okupowanego Chersonia, jeśli Rosja zezwoli na dostęp.

Ukraina zagwarantowała bezpieczny przejazd pracowników ONZ do zalanych obszarów, ale Rosja musi zapewnić takie same gwarancje - przekazał ukraiński MSZ.

17:33
08.06.2023

Dwie trzecie Europejczyków ocenia Rosję jako przeciwnika lub rywala

Tylko w jednym z badanych krajów większość (65 proc.) postrzega Rosję jako sojusznika i partnera Europy - w Bułgarii. 

Czytaj więcej

Sondaż: Putin zwrócił dwie trzecie Europejczyków przeciwko Rosji
16:57
08.06.2023

Ukraina może stracić kilka milionów ton plonów z powodu powodzi

Bez źródła zaopatrzenia w wodę uprawa warzyw jest niemożliwa. Zboża i rośliny oleiste będą uprawiane w modelu ekstensywnym z niskimi plonami - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa

Zniszczenie tamy na Dnieprze doprowadziło do zalania dziesiątek tysięcy hektarów gruntów rolnych w południowej Ukrainie i może zamienić co najmniej 500 tys. hektarów ziemi pozostawionej bez nawadniania w "pustynie".

Ministerstwo stwierdziło, że zalane tereny będą wymagały pełnej oceny stanu gleby, a w większości przypadków konieczne będzie zastosowanie specjalnych metod rekultywacji.

16:24
08.06.2023

Sankcje zablokowały Rosjanom dostęp do zachodnich technologii i urządzeń

Gazprom musiał co najmniej o dwa lata przesunąć uruchomienie pierwszej w Rosji instalacji do produkcji skroplonego gazu.

Czytaj więcej

Gazprom bez nowego zakładu LNG. Wszystko przez sankcje
16:21
08.06.2023

Rosjanie aktywnie bronią się wokół Orichiwa

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że Rosja jest "aktywna w defensywie" w rejonie Orichiwa w obwodzie zaporoskim, co może potwierdzać, że Ukraina atakuje w tym kierunku.

Rosyjscy blogerzy wojskowi na Telegramie pisali dziś o aktywności w regionie Zaporoża. Trwające na tym obszarze walki potwierdził minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

16:20
08.06.2023

Łukaszenko wzywa do powstrzymania konfliktu na Ukrainie, a następnie przeanalizowania jego przyczyn 

- Teraz ważne jest, aby powstrzymać konflikt na Ukrainie, a nie szukać jego przyczyn - powiedział Aleksander Łukaszenko.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Rosja i Białoruś znów chcą negocjacji w sprawie wojny na Ukrainie
15:54
08.06.2023

Elity w Rosji tracą wiarę w sukces na Ukrainie

Wśród rosyjskiej elity coraz częściej pojawia się opinia, że zamrożenie konfliktu na Ukrainie to obecnie najbardziej korzystny scenariusz - informuje agencja Bloomberga.

Czytaj więcej

Rosyjski elity straciły wiarę w sukces Putina na Ukrainie
15:36
08.06.2023

Chersoń ostrzeliwany przez Rosjan w czasie ewakuacji ludności

Siły rosyjskie ostrzeliwują Chersoń, podczas gdy ludność cywilna próbuje ewakuować się z powodzi - poinformowały ukraińskie władze. W mediach społecznościowych opublikowane zostało nagranie, na którym widać, jak przed ostrzałem musi się kryć m.in. naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman. „Cudem przeżyliśmy” - napisał.

15:12
08.06.2023

Alarm powietrzny na wschodzie Ukrainy

W trzech wschodnich regionach Ukrainy - obwodach charkowskim, donieckim i zaporoskim - wprowadzono alert powietrzny. Mieszkańcy wzywani są o udanie się do schronów.

14:52
08.06.2023

Szef ukraińskiego MSZ zapewnia:  Nie będzie obcych wojsk na Ukrainie

Dmytro Kułeba zapewnił, prostując słowa byłego szefa NATO Andersa Fogha Rasmussena, że do czasu zakończenia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy obce państwa nie będą rozmieszczać swoich wojsk na terytorium

- Co więcej, nie prosimy o to – mówimy: dajcie nam broń, sami wiemy, jak walczyć — powiedział  Kułeba.

Zaznaczył, że członkostwo Ukrainy w NATO nie zakończy tej wojny, ale zapobiegnie nowym wojnom. Minister powiedział też, że gdy Ukraina zostanie członkiem NATO, jej brygady będą stacjonować w innych państwach członkowskich NATO i będą je chronić.

14:48
08.06.2023

Niemcy przekażą Słowacji systemy obrony powietrznej

Niemcy przekażą Słowacji dwa systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu MANTIS, aby pomóc wzmocnić jej wschodnią granicę z Ukrainą - poinformowało słowackie ministerstwo obrony.

Pierwszy z systemów zostanie dostarczony w ciągu kilku tygodni, a Słowacja otrzyma je bezpłatnie w ramach wysiłków NATO na rzecz wzmocnienia obrony wzdłuż granic wschodniej flanki.

14:40
08.06.2023

Wielka Brytania ogłasza nowy pakiet sankcji wobec Białorusi

„Ten nowy pakiet zwiększa presję ekonomiczną na Aleksandra Łukaszenkę i jego reżim, który ułatwia rosyjskie wysiłki wojenne i ignoruje integralność terytorialną Ukrainy” – przekazał brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly w oświadczeniu.

Nowy pakiet obejmuje zakaz importu złota, cementu, drewna i gumy z Białorusi oraz blokadę eksportu na Białoruś z Wielkiej Brytanii banknotów i maszyn, a także materiałów, które mogłyby posłużyć do produkcji broni chemicznej i biologicznej.

14:26
08.06.2023

Ewakuacja z Chersonia wstrzymana z powodu ostrzału. Co najmniej trzy osoby ranne

14:05
08.06.2023

Ukraina może stracić kilka milionów ton plonów z powodu powodzi

Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zniszczenie zapory spowoduje zalanie dziesiątek tysięcy hektarów gruntów rolnych na południu Ukrainy i może zamienić co najmniej pół miliona hektarów ziemi pozostawionej bez nawadniania w „pustynie”.

13:47
08.06.2023

Rosja wzywa sędziów ONZ do odrzucania spraw dotyczących inwazji na Krym w 2014 roku i zbrojeń rebeliantów w 2022 roku

Ukraina złożyła pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w 2017 r., prosząc sąd o nakazanie Moskwie wypłaty odszkodowań za ataki i zbrodnie, w tym zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines MH17 przez rosyjski pocisk wystrzelony z terytorium kontrolowanego przez rebeliantów wspieranych przez Moskwę. Zginęło wszystkich 298 pasażerów i członków załogi.

Ukraiński rząd zarzuca Rosji złamanie dwóch traktatów: Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu oraz Międzynarodowej konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej.

 - Stajemy dziś przed wami, aby wykazać, że wniosek Ukrainy należy oddalić, ponieważ jest bezpodstawny prawnie. Nie ma też żadnych dowodów faktycznych – powiedział ambasador Rosji w Holandii Aleksander Szulgin sędziom MTS

Rozprawy zakończą się w przyszłym tygodniu. Podjęcie decyzji zajmie sędziom prawdopodobnie kilka miesięcy.

13:24
08.06.2023

Latanie nad Rosją to ryzyko

Zamiast 15 godzin w powietrzu pasażerowie Air India lecący z Delhi do San Francisco podróżowali 57 godzin

Czytaj więcej

Przeloty nad Rosją. Niebezpieczna przygoda pasażerów Air India
13:06
08.06.2023

 Wojna na Ukrainie nie wystraszyła inwestorów

Najwięcej BIZ trafiło do Chile przed Szwecją i Izraelem, ale tuż za podium znalazła się Polska, a dziesiątkę zamknęła Litwa.

Czytaj więcej

Inwestorzy nie przestraszyli się wojny na Ukrainie. Polska tuż za podium
12:50
08.06.2023

Kułeba reaguje na ostrzeżenia Rasmussena

-  Nie prosimy o to – mówimy: dajcie nam broń, sami wiemy, jak walczyć - powiedział szef unijnej dyplomacji.

12:27
08.06.2023

11. pakiet sankcji. Wciąż bez porozumienia

Unijni ambasadorowie nie mogli dojść do porozumienia w sprawie projektu 11. pakietu sankcji przeciwko Rosji, pisze portal Politico.

12:02
08.06.2023

Rosja skarży Ukrainę do  Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

W czwartek przedstawiciele Rosji  stawili się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) z oskarżeniami pod adresem Ukrainy o zniszczenie zapory Kachowka zmasowanym ostrzałem artyleryjskim.

Wcześniej te same oskarżenia zostały postawione przez Rosję przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze.

„Reżim kijowski nie tylko rozpoczął zmasowany ostrzał artyleryjski tamy w nocy 6 czerwca, ale także celowo podniósł poziom wody w zbiorniku Kachowka do poziomu krytycznego” – powiedział MTK rosyjski dyplomata Aleksander Szulgin.

11:49
08.06.2023

Kreml oskarżył Ukrainę o ostrzał rosyjskich ratowników

Kreml w czwartek oskarżył Ukrainę o ostrzał rosyjskich ratowników na obszarze zalanym zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce.

Rosja nie przedstawiła żadnych bezpośrednich dowodów na poparcie swojego oskarżenia.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin nie ma obecnie żadnych planów wizyty w rejonie katastrofy

11:32
08.06.2023

W nocnym ostrzale Doniecka zginęły co najmniej trzy osoby

„Trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych; wśród ofiar jest czteroletni chłopiec. Rannych jest troje dzieci” – przekazał na  Telegramie gubernator obwodu  Pawło Kyrylenko.

Uszkodzonych zostało 14 wieżowców i dwa budynki prywatne.

11:09
08.06.2023

Powódź na Ukrainie. Rośnie zagrożenie minami przeciwpiechotnymi

"Obszar, na którym znajdowała się zapora Kachowka, jest pełen min przeciwpiechotnych, które teraz unoszą się w wodzie i stanowią ogromne zagrożenie"- ostrzega międzynarodowa organizacja humanitarna CARE.

Czytaj więcej

Zniszczona tama w Nowej Kachowce. Woda wypłukuje miny przeciwpiechotne
10:49
08.06.2023

Straż Graniczna o ruchu na granicy polsko-ukraińskiej

7 czerwca do Polski przybyło z Ukrainy 25,5 tys. osób. W przeciwną stronę granicę przekroczyło 25,6 tys. - informuje Straż Graniczna.

10:30
08.06.2023

Zełenski odwiedził obwód chersoński, dotknięty powodzią po uszkodzeniu tamy w Nowej Kachowce

"Naszym zadaniem jest ochrona życia i jak największa pomoc ludziom" - napisał prezydent w mediach społecznościowych.

10:07
08.06.2023

TASS: Pięć osób zginęło w Nowej Kachowce

Reżimowa agencja informacyjna, powołując się na władze okupowanego miasta donosi, że w wyniku powodzi zginęło tam pięć osób. Rosja wina za uszkodzenie tamy obwinia Ukrainę.

09:46
08.06.2023

Walki w obwodzie zaporoskim

Rosyjscy  blogerzy masowo relacjonują działania ofensywne sił ukraińskich na południe od miasta Orechow w obwodzie zaporoskim.

Strona ukraińska milczy na temat działań, najnowsze podsumowanie Sztabu Generalnego także o tym nie wspomina.

Zdaniem ekspertów siły ukraińskie, które mają rozpocząć zakrojoną na szeroką skalę ofensywę, ostatnie tygodnie operacji spędzają na różnych odcinkach frontu, próbując ocenić stan obrony i zmylić rosyjskie dowództwo.

09:29
08.06.2023

Putin planuje alternatywne igrzyska

Prezydent Rosji chciałby w przyszłym roku wielkiej imprezy z udziałem Rosji, Brazylii, Indii, Chin oraz Republiki Południowej Afryki, czyli krajów grupy BRICS, które łącznie mają blisko 3 mld obywateli.

Czytaj więcej

Rosja i BRICS. Władimir Putin planuje igrzyska dla połowy świata
09:08
08.06.2023

Biden i Sunak skupią się na Ukrainie

Sekretarz prasowy Białego Domu, Karine Jean-Pierre, powiedziała, że rosyjska inwazja na Ukrainę będzie głównym tematem czwartkowych rozmów prezydenta Joe Bidena i premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka, który przebywa z pierwsza wizytą w USA..

- Przywódcy dokonają przeglądu szeregu kwestii globalnych, w tym naszego partnerstwa gospodarczego lub wspólnego wsparcia Ukrainy, gdy broni się ona przed agresywną wojną Rosji, a także dalszych działań na rzecz przyspieszenia przejścia na czystą energię - powiedziała Jean-Pierre.

08:46
08.06.2023

Tak wygląda dziś Chersoń

08:29
08.06.2023

Były sekretarz NATO ostrzega przed indywidualnym zaangażowaniem państw sojuszu w pomoc Ukrainie

Anders Fogh Rasmussen powiedział, że jeśli NATO nie może uzgodnić jasnej ścieżki rozwoju dla Ukrainy, istnieje wyraźna możliwość, że niektóre kraje podejmą działania indywidualnie.

Czytaj więcej

Były szef NATO: Polska i inne państwa mogą chcieć rozmieścić wojska na Ukrainie
08:09
08.06.2023

Niemiecki strażak w Chersoniu apeluje o większą pomoc w ratowaniu ofiar powodzi

Niemiecki strażak, który jest jednym z nielicznych międzynarodowych pracowników humanitarnych pomagających w akcji ratowniczej w Chersoniu, powiedział, że nigdy nie widział tak „ogromnej skali” zniszczeń i zaapelował o jak najszybsze dostarczenie łodzi i kamizelek ratunkowych na zalane obszary.

Służby ratownicze zmagają się nie tylko z podnoszącym się poziomem wody, ale także ryzykiem unoszących się min przeciwpiechotnych, które zostały wypłukane z ziemi podczas powodzi.

07:56
08.06.2023

Szmyhal wezwał międzynarodowe organizacje humanitarne do podjęcia ewakuacji ludności z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego

„Apelowałem do kierownictwa ONZ, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i innych międzynarodowych organizacji humanitarnych w sprawie zdetonowania przez wojska rosyjskie tamy w Nowej Kachowce” – napisał premier Denys Szmyhal na kanale Telegram.

Według niego władze ukraińskie zorganizowały ewakuację z kontrolowanego terytorium obwodu chersońskiego, ale na lewym brzegu, pod czasową okupacją, ludzie zostali „zostawieni przez Rosjan samym sobie”.

W związku z tym premier podkreślił, że międzynarodowe organizacje humanitarne powinny natychmiast interweniować.

07:37
08.06.2023

Szef „Ukrhydroenergo: Elektrownia w Kachowce nie zostanie odbudowana

Według Igora Siroty budowa nowej stacji potrwa co najmniej 5 lat.

07:25
08.06.2023

Obwód chersoński: Średni poziom wód powodziowych wynosi 5,61 m

Pod wodą, według stany na poranek 8 czerwca, pod woda jest 600 km kwadratowych obwodu chersońskiego, z czego 32 proc. to prawy brzeg, a 68 proc. - lewy.

Średni poziom zalania wynosi 5,61 m.

07:12
08.06.2023

Ukraińska flaga na Mount Evereście

Ukraińska alpinistka Antonina Samojłowa po raz drugi zdobyła Mount Everest  i zadedykowała swój sukces narodowi ukraińskiemu.

- Dedykuję tę wspinaczkę każdemu Ukraińcowi, mojemu krajowi, żołnierzom, którzy walczą o naszą wolność – powiedziała w emocjonalnym przesłaniu wideo na szczycie.

06:55
08.06.2023

Nowy raport o stratach Rosjan

Od początku inwazji Rosjanie stracili już blisko 210 tysięcy żołnierzy, ponad 3,8 tys. czołgów, ponad 3oo śmigłowców.

Raport Sztabu Generalnego o stratach Rosjan

Raport Sztabu Generalnego o stratach Rosjan

Sztab Główny

06:39
08.06.2023

Sztab Generalny: Okupanci nie byli przygotowani na skutki zniszczenia tamy

„Okupanci nie byli przygotowani na skutki wybuchu tamy w elektrowni Kachowka, ponieśli straty w ludziach, uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym.Są ranni, zabici i zaginieni w jednostkach 7. Dywizji Powietrznodesantowej i 22. Korpusu Armijnego Sił Zbrojnych Rosji” – czytamy w podsumowaniu opublikowanym na Facebooku przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"6 czerwca miała miejsce masowa ewakuacja ludności cywilnej z miasta Kachowka, podczas której ludność korzystała z własnego transportu drogowego. Wraz z ludnością cywilną z dróg ewakuacyjnych korzystali okupanci rosyjscy, którzy wykorzystywali okolicznych mieszkańców jako żywe tarcze” – pisze Sztab Generalny.

06:25
08.06.2023

Alarm lotniczy w obwodzie donieckim

Miejscowa administracja wzywa mieszkańców do udania się do schronów.

06:15
08.06.2023

Międzynarodowa organizacja pozarządowa ostrzega przed zagrożeniem minami lądowymi po zawaleniu się tamy w Nowej Kachowce

Międzynarodowa organizacja humanitarna CARE ostrzegła, że miny lądowe prawdopodobnie unoszą się w powodzi wody wywołanej zawaleniem się tamy Nowa Kachowka.

„Obszar, na którym znajdowała się zapora Kachowka, jest pełen min przeciwpiechotnych, które teraz unoszą się w wodzie i stanowią ogromne zagrożenie” – przekazał w oświadczeniu dyrektor krajowy CARE Ukraine Fabrice Martin.

06:09
08.06.2023

Poziom wody w zbiornikach Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej spada 5-7 cm na godzinę

Infomację przekazał dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

06:00
08.06.2023

Zełenski twierdzi, że Rosjanie strzelają do ratowników na zalanych terenach

Siły rosyjskie strzelają do ukraińskich ratowników próbujących dotrzeć do zalanych obszarów w obwodzie chersońskim, które są pod rosyjską kontrolą - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski oskarża Rosjan o strzelanie do ukraińskich ratowników
05:52
08.06.2023

Ukraiński mer Oleszek: Potwierdzono utonięcie trzech osób

Jewhen Ryszczuk, pozbawiony władzy mer okupowanych przez Rosjan Oleszek w obwodzie chersońskim poinformował, że powódź, wywołana  wysadzeniem tamy w Nowej Kachowce spowodowała śmierć trzech osób.

05:44
08.06.2023

Daniłow: Kontrofensywa jeszcze się nie zaczęła

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow zaprzeczył w rozmowie z agencją Reutera, że kontrofensywa Ukrainy już się rozpoczęła. - To wszystko nieprawda. Gdy wszystko się zacznie, rozstrzygnie to nasze wojsko - powiedział. - Kiedy rozpoczniemy kontrofensywę, wszyscy się o tym dowiedzą - podkreślił.

05:38
07.06.2023

Zełenski "zszokowany" brakiem pomocy ze strony ONZ i Czerwonego Krzyża

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w rozmowie z "Bildem", że jest zszokowany brakiem reakcji ONZ i Czerwonego Krzyża na zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Dodał, że organizacji tych nie ma tam, gdzie konieczne jest udzielanie pomocy.

Zełenski oświadczył także, że gdy trwały próby podejmowania działań ratunkowych, rosyjscy żołnierze strzelali z dystansu. - Gdy tylko nasi ratownicy próbują ratować ludzi, otwierano do nich ogień - dodał.

05:30
07.06.2023

Środową relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 469