00:15
08.06.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:09
08.06.2023

Daniłow: Kontrofensywa jeszcze się nie zaczęła

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow zaprzeczył w rozmowie z agencją Reutera, że kontrofensywa Ukrainy już się rozpoczęła. - To wszystko nieprawda. Gdy wszystko się zacznie, rozstrzygnie to nasze wojsko - powiedział. - Kiedy rozpoczniemy kontrofensywę, wszyscy się o tym dowiedzą - podkreślił.

23:52
08.06.2023

Ukraińskie wojsko o walkach w rejonie Bachmutu

Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że na kierunku bachmuckim ukraińskie siły szturmują pozycje wroga, a Bachmut pozostaje rejonem najbardziej zaciekłych walk na froncie wschodnim. - Nieprzyjaciel stawia znaczny opór - zaznaczył Czerewaty dodając, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili ponad 350 ostrzałów z artylerii różnego kalibru, doszło też do 16 starć zbrojnych.

23:26
08.06.2023

Zełenski apeluje o międzynarodową pomoc

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do organizacji międzynarodowych o włączenie się do akcji ratunkowej w obwodzie chersońskim po uszkodzeniu zapory w Nowej Kachowce. Dodał, że w okupowanej przez Rosjan części obwodu sytuacja jest "katastrofalna".

23:02
08.06.2023

Ukraina: Ponad 2600 domów zalanych

Ukraińska policja podała, że według obecnych szacunków na Ukrainie zalanych zostało 2629 domów, ewakuowano 1995 osób.

22:45
08.06.2023

Wicemer Enerhodaru radzi mieszkańcom opuścić miasto

- Sytuacja (na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - red.) w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli i stać się krytyczna - powiedział pierwszy zastępca mera Enerhodaru (obwód zaporoski) Iwan Samojdiuk, radząc mieszkańcom opuszczenie miasta, oddalonego o ok. 5 km od największej elektrowni atomowej w Europie.

22:21
08.06.2023

Gen. Najew o sytuacji na północy

- Na kierunku północnym Siły Zbrojne Ukrainy dbają o bezpieczeństwo. Codziennie podejmujemy działania, by zapobiec wrogim działaniom zarówno ze strony Rosji, jak i Białorusi. Sytuacja jest całkowicie pod kontrolą - oświadczył dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew, cytowany przez Ukrinform.

21:57
08.06.2023

Saldo po zniszczeniu zapory: Sytuacja korzystna dla wojsk rosyjskich

Szef kolaboracyjnych władz kontrolowanych przez wojska rosyjskie terenów obwodu chersońskiego, Władimir Saldo, obarczył Kijów winą za zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Saldo ocenił przy tym, że pod względem wojskowym "sytuacja rozwinęła się w sposób pod względem operacyjnym i taktycznym korzystny dla sił rosyjskich". Jego zdaniem, zniszczenie tamy i wywołana tym powódź ułatwią wojskom rosyjskim obronę przed ewentualną ukraińską kontrofensywą.

21:29
08.06.2023

Skutki zniszczenia zapory

Nagranie z drona pokazuje skutki zniszczenia tamy w Nowej Kachowce w mieście Hoła Prystań w obwodzie chersońskim.

21:02
07.06.2023

Zełenski "zszokowany" brakiem pomocy ze strony ONZ i Czerwonego Krzyża

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w rozmowie z "Bildem", że jest zszokowany brakiem reakcji ONZ i Czerwonego Krzyża na zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Dodał, że organizacji tych nie ma tam, gdzie konieczne jest udzielanie pomocy.

Zełenski oświadczył także, że gdy trwały próby podejmowania działań ratunkowych, rosyjscy żołnierze strzelali z dystansu. - Gdy tylko nasi ratownicy próbują ratować ludzi, otwierano do nich ogień - dodał.

20:40
07.06.2023

Rosja odpowiada za zniszczenie zapory w Nowej Kachowce? Głos Sunaka

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak został zapytany, czy to Rosja jest odpowiedzialna za zniszczenie tamy w na Dnieprze w Nowej Kachowce. - Nie mogę tego jeszcze definitywnie stwierdzić. Nasze służby bezpieczeństwa i wojsko jeszcze nad tym pracują - powiedział w ITV.

Szef brytyjskiego rządu dodał, że jeśli okaże się, że działania w sprawie zapory były celowe, będzie to nowy poziom dna i odrażający akt barbarzyństwa ze strony Rosji.

20:18
07.06.2023

Rosyjscy hakerzy znów zaatakowali zachodnie firmy

Hakerzy, znani jako gang ransomware CLOP, twierdzą, że mają "informacje o setkach firm".

Czytaj więcej

Rosyjskojęzyczny gang przyznał się do cyberataku na BBC i British Airways
19:53
07.06.2023

Ukraińcy pracują nad produkcją amunicji kalibru 155 mm

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom (Ukraiński Przemysł Obronny), grupujący firmy związane z przemysłem obronnym Ukrainy, pracuje nad produkcją amunicji artyleryjskiej w standardowym kalibrze NATO, 155 mm - powiedziała rzeczniczka przedsiębiorstwa Natalia Sad.

19:20
07.06.2023

Działania ukraińskiego lotnictwa

W środę Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 15 uderzeń na miejsca koncentracji siły żywej przeciwnika oraz dwa ataki na rakietowe systemy przeciwlotnicze wroga - podał ukraiński SG.

Strona ukraińska poinformowała też o zestrzeleniu czterech rosyjskich dronów rozpoznawczych.

18:58
07.06.2023

Walki na wschodzie Ukrainy

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie wciąż koncentrują się na próbach całkowitego przejęcia kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim. Ukraińskie wojsko podało, że w ciągu dnia na tym odcinku frontu doszło do 21 starć zbrojnych.

18:35
07.06.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 28 uderzeń z powietrza oraz ok. 20 ataków za pomocą wieloprowanicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie dotyczącym działań zbrojnych Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, ryzyko ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy pozostaje wysokie.

18:12
07.06.2023

Patruszew: USA prowadzą niewypowiedzianą wojnę przeciw Rosji i Białorusi

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, spotkał się w Mińsku ze swoim białoruskim odpowiednikiem Aleksandrem Wolfowiczem.

- Stany Zjednoczone prowadzą niewypowiedzianą wojnę przeciwko Rosji i Białorusi w celu zniszczenia tożsamości narodowej i narodów naszych krajów. Dziś zachodni politycy mówią o tym otwarcie i wskazują to w swoich dokumentach - powiedział, cytowany przez rosyjskie agencje.

Patruszew ocenił, że USA chcą "podzielić albo zlikwidować" Rosję, by zarządzać terytorium euroazjatyckim i korzystać z obecnych tam surowców.

17:45
07.06.2023

CNN: Ukraińcy widzieli, jak rosyjskich żołnierzy zmywa woda

Ukraińscy żołnierze byli świadkami tego, jak wody powodziowe porwały rosyjskich żołnierzy, a Rosjanie uciekali ze wschodniego brzegu Dniepru po tym, jak doszło do zniszczenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - podaje CNN, powołując się na kpt. Andrija Pidlisnego z ukraińskiego wojska. Pidlisny powiedział, że wielu rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych.

Według tej relacji, Rosjanie nie zdołali uciec. O wysadzenie tamy Ukraina oskarża Rosję. Zdaniem ukraińskiego oficera, rosyjscy żołnierze, którzy mogli znaleźć się na drodze wód powodziowych nie zostali ostrzeżeni przez swoich przełożonych, ponieważ rosyjskie dowództwo chciało osiągnąć efekt zaskoczenia wobec strony ukraińskiej.

17:21
07.06.2023

Ile osób trzeba będzie ewakuować?

Według analityka Michaela Clarke'a, na którego powołuje się Sky News, w wyniku powodzi wywołanej uszkodzeniem tamy w Nowej Kachowce z terenów kontrolowanych przez Rosjan ewakuowanych będzie musiało być 25 tys. osób, natomiast z obszarów znajdujących się w rękach ukraińskich - 15 tys.

16:54
07.06.2023

Tysiące hektarów zostaną zalane

Według ukraińskiego resortu rolnictwa, po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce oczekuje się, że dziesięć tysięcy hektarów gruntów rolnych zostanie zalanych. Szacunki te odnoszą się do kontrolowanego przez Ukrainę obszary na prawym brzegu Dniepru. Na lewym brzegu zasięg powodzi ma być "znacznie" większy.

16:25
07.06.2023

115 pomp dla Chersonia

Mer Żytomierza Serhij Suchomłyn poinformował, że w ramach pomocy dla Chersonia po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce zebrano pontony, węże oraz 115 pomp. Pomoc zostanie wysłana na miejsce w czwartek rano.

15:57
07.06.2023

ONZ, Turcja, Ukraina i Rosja miałyby wejść w skład komisji badającej przyczyny zniszczenia zapory na Dnieprze

Propozycję powołania takiej komisji przedstawił, w rozmowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Czytaj więcej

Turcja chce komisji ws. zniszczenia zapory na Dnieprze. Z Ukrainą i Rosją
15:28
07.06.2023

Ukraińscy śledczy badają sprawę zapory

Dziesięć zespołów dochodzeniowo-operacyjnych pracuje nad sprawą wysadzenia zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze - podały służby prasowe ukraińskiej Prokuratury Generalnej.

15:01
07.06.2023

W Waszyngtonie pozytywnie zaskoczenie pierwszym etapem kontrofensywy

Władze USA liczą na to, że kontynuacja ukraińskich działań na południu kraju może doprowadzić do odcięcia lądowego korytarza z Rosji na Krym.

Czytaj więcej

"Washington Post": Pierwszy etap kontrofensywy przerósł oczekiwania Bidena
14:38
07.06.2023

Zełenski rozmawiał z Erdoganem. Turcja wyszła z nową inicjatywą

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała agencja Anadolu. Podczas rozmowy omówiono sytuację związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę, a turecki prezydent zaproponował powołanie komisji z udziałem ekspertów z walczących stron, ONZ i społeczności międzynarodowej, w tym Turcji, do szczegółowego zbadania wybuchu na zaporze w Nowej Kachowce.

Erdoğan zapewnił, że „Turcja jest gotowa zrobić wszystko, co w jej mocy w tym zakresie”. Prezydent stwierdził również, że można zastosować metodę negocjacyjną, taką jak w przypadku umowy o korytarzu zbożowym.

„Prezydent Recep Tayyip Erdoğan podkreślił, że w miarę przedłużania się konfliktu nie będzie można zapobiec stratom w ludziach, które następują każdego dnia i że idea powrotu do negocjacji powinna zostać postawiona na pierwszym miejscu, oraz zadeklarował, że będzie zdecydowanie kontynuować wysiłki na rzecz ustanowienia sprawiedliwego pokoju” - pisze Anadolu.

14:29
07.06.2023

Katar chce być bardziej przychylny krajom azjatyckim. To cios dla Rosji

Chcąc przyciągnąć nowych klientów Katar zaczął oferować korzystniejsze warunki kontraktów na skroplony gaz ziemny (LNG) nabywcom w Azji. Ta nowa arabska polityka uderza najmocniej w rosyjskie koncerny Gazprom i Novatek, które po utracie najbardziej dochodowego unijnego rynku próbują swoich sił w Azji.

Czytaj więcej

Katar łagodzi warunki umów w Azji. Zła wiadomość dla Gazpromu i Novateku
14:04
07.06.2023

Resort obrony Ukrainy: W rejonie Bachmutu przesunęliśmy się nawet o ponad 1 km w ciągu doby

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy oświadczyła, że Rosjanie przeszli w rejonie Bachmutu z ofensywy do defensywy i próbują utrzymać zajmowane pozycje. Obecnie Rosjanie mają wycofywać rezerwy z tego kierunku dalej od frontu, by ochronić je przed atakami ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Ministerstwo Obrony Ukrainy: Nacieramy w rejonie Bachmutu
13:34
07.06.2023

Piłkarska reprezentacja Ukrainy ma nowego selekcjonera

Została nim legenda Dynama Kijów, Serhij Rebrow.

Czytaj więcej

Reprezentacja Ukrainy ma nowego trenera. To legenda Dynama Kijów
13:21
07.06.2023

73 proc. wyborców Partii Demokratycznej za przekazywaniem broni Ukrainie

Od początku wojny USA przekazały Ukrainie pomoc o wartości 75 mld dolarów, w tym ponad 30 mld na uzbrojenie.

Czytaj więcej

Większość Amerykanów za przekazywaniem broni walczącej z Rosją Ukrainie
12:52
07.06.2023

Ukraiński dowódca wojsk lądowych pokazuje nagranie z walk pod Bachmutem

„Kierunek bachmucki. Siły obronne nadal posuwają się naprzód na flankach, wrogowie tracą pozycje wokół Bachmutu” - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski, który zamieścił też nagranie z walk w rejonie Bachmutu.

12:28
07.06.2023

FSB zatrzymało mieszkańca Kraju Nadmorskiego, który szpiegował dla Ukrainy

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa ogłosiła, że aresztowała mieszkańca Kraju Nadmorskiego (podmiotu Federacji Rosyjskiej położonego na Dalekim Wschodzie, nad Morzem Japońskim), za zbieranie informacji o obiektach wojskowych w tym rejonie dla ukraińskeigo wywiadu. Zatrzymanemu postawiono zarzuty szpiegostwa i zdrady. Grozi mu nawet dożywocie.

12:01
07.06.2023

Polska wyśle na pomoc Ukrainie 10 cystern i 10 wydajnych pomp

W związku ze zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, szef MSWIA Mariusz Kamiński, w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o przekazaniu pomocy rzeczowej Ukrainie w postaci cystern na wodę oraz pomp wysokiej wydajności.

O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC). - W związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej, po zniszczeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydowałem o przekazaniu 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp wysokiej wydajności. Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej za zaangażowanie – powiedział minister Kamiński

11:32
07.06.2023

Gen. Skrzypczak: Ukraina musi odnieść „spektakularny sukces” przed lipcowym szczytem NATO

- Jeżeli oni tego nie zrobią, to wszyscy stracą wiarę w możliwości i zdolności Ukrainy. Dowódcy w Kijowie doskonale o tym wiedzą - stwierdził - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Kontrofensywa w połowie czerwca. Ukraińcy muszą coś zrobić przed szczytem NATO
11:20
07.06.2023

Siedem osób zaginionych po zalaniu przez wodę Nowej Kachowki

O zaginięciu siedmiu osób po zniszczeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce i zalaniu miasta przez wodę poinformował szef okupacyjnych władz miasta położonego w obwodzie chersońskim, Władimir Leontiew. Z Nowej Kachowki ewakuowano ponad 900 osób, ok. 100 wciąż czeka na ewakuację.

10:54
07.06.2023

Ponad 1800 domów pod wodą. Zdjęcia satelitarne po powodzi na Ukrainie

Z miejscowości objętych katastrofą ewakuowano ponad 1500 osób. Władze ostrzegają, że wokół Dniepru poziom wody jeszcze się podniesie.

Czytaj więcej

Zalane miasta i wsie. Zdjęcia satelitarne po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce
10:36
07.06.2023

Alarm powietrzny w całej Ukrainie

We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Mieszkańcy wzywani są do udania się do schronów.

10:30
07.06.2023

Rosjanie z Legionu „Wolność Rosji” oskarżają Putina o ekoterroryzm

„Powody wysadzenia w powietrze Kachowskiej Elektrowni Wodnej są oczywiste: Rosja próbuje spowolnić ofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy i kupić czas na ucieczkę z Krymu” - głosi oświadczenie walczącego dla Ukrainy Legionu „Wolność Rosji”.

Czytaj więcej

Rosjanie walczący dla Ukrainy chcą wyroku śmierci dla Putina
10:05
07.06.2023

NATO zauważa początek ukraińskiej kontrofensywy

Ukraina mogła rozpocząć długo oczekiwaną kontrofensywę, znacznie zwiększając swoją aktywność wojskową na wschodzie kraju w ciągu ostatnich 48 godzin - powiedział CNN przedstawiciel NATO.

Czytaj więcej

Początek ukraińskiej kontrofensywy. Zachód widzi znaki rozpoczęcia operacji
09:35
07.06.2023

Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 12,429 mln osób

Z informacji podawanych przez Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 26,1 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 23 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,641 mln osób.

09:09
07.06.2023

Watykan uzyskał zgodę Kremla na przyjazd papieskiego wysłannika do Moskwy

Wysłannik papieski kard. Matteo Zuppi otrzymał zgodę Kremla na wizytę w Moskwie – powiedział w rozmowie z gazetą „Corriere della Sera” arcybiskup Paolo Pezzi, przewodniczący Katolickiej Konferencji Episkopatu Rosji. Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do wizyty. Kardynał Zuppi we wtorek zakończył dwudniową wizytę w Kijowie. W komunikacie Stolicy Apostolskiej zaznaczono, że wyniki negocjacji prowadzonych w Kijowie „zostaną przedstawione do wiadomości Ojca Świętego i niewątpliwie będą przydatne w ocenie kroków, które należy kontynuować, zarówno na poziomie humanitarnym, jak i w poszukiwaniu dróg do sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

08:45
07.06.2023

Alarm powietrzny we wschodniej Ukrainie

W obwodzie zaporoskim oraz w części dniepropietrowskiego (okolice Nikopolu) ogłoszono alert powietrzny w związku z ryzykiem ostrzału artyleryjskiego ze strony Rosji.

08:43
07.06.2023

Niemiecki dziennik po wysadzeniu tamy: Coraz częściej słychać nieukrywane fantazje o unicestwieniu Ukrainy

„Od momentu, gdy Kreml musiał uznać, że rosyjskim wojskom nie uda się zająć Ukrainy i obalić demokratycznie wybranej władzy, jego działania wojenne mają na celu pozbawienie Ukrainy zdolności do przetrwania jako państwa” – pisze w środę „Frankfurter Allgemeine Zeitung". „Propagandziści Władimira Putina każdego dnia paplają o konieczności całkowitego zniszczenia kraju, który władca Kremla uznał za »antyrosyjski«. W mowie nienawiści państwowych rosyjskich mediów, atak na Ukrainę coraz rzadziej jest usprawiedliwiany »wyzwoleniem« Ukraińców spod »reżimu nazistowskiego« i podobnymi kłamstwami. Zamiast tego, często słychać tam nieukrywane fantazje o unicestwieniu" – wskazuje komentator.

08:22
07.06.2023

Eksplozje w Melitopolu

W Melitopolu w obwodzie zaporoskim słychać było odgłosy wybuchów, a system obrony powietrznej „odparł próbę uderzenia rakietowego przez wojska ukraińskie” - napisał na swoim kanale na Telegramie Władimir Rogow, stojący na czele prokremlowskiego ruchu „Jesteśmy z Rosją” z Zaporoża. Doniesienia o wybuchach potwierdzają też ukraińskie źródła.

07:57
07.06.2023

W nocy poziom wody w Zbiorniku Kachowskim obniżył się o pół metra

Od momentu zniszczenia zapory na Dnieprze poziom wody w zbiorniku obniżył się o 2,5 metra - wynika z informacji przekazywanych przez Ołeksandra Wikuła, szefa administracji wojskowej Krzywego Rogu.

07:56
07.06.2023

Rosjanie chwalą się zniszczeniem leopardów. Na nagraniu są maszyny rolnicze

Rosyjscy blogerzy wojenni szydzą z Ministerstwa Obrony po publikacji nagrania, które ma przedstawiać ukraińskie czołgi. W rzeczywistości były to ciągniki rolnicze.

Czytaj więcej

Szojgu mówi o zniszczeniu ośmiu leopardów na Ukrainie. Jeden z nich to ciągnik rolniczy
07:39
07.06.2023

Jedna wieś na okupowanym przez Rosjan brzegu Dniepru całkowicie zalana przez wodę

W trzech innych woda sięga do dachów domów - poinformował Władimir Leontiew, stojący na czele okupacyjnych władz Nowej Kachowki. Całkowicie zalana przez wodę jest wieś Korsunka.

07:32
07.06.2023

Obwód chersoński ostrzelany 70 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że w ciągu doby na obwód spadły 353 pociski. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

07:19
07.06.2023

Think tank z USA: Nie można przesądzić kto zniszczył zaporę w Nowej Kachowce

Instytut Studiów nad Wojną stwierdza, że obecnie nie jest w stanie jednoznacznie określić kto jest odpowiedzialny za wysadzenie zapory. Zwraca jednak uwagę, że już w analizie z 21 października 2022 roku wskazywał, iż Ukraina nie ma "interesu w wysadzeniu zapory" i podkreślał, że w takim wypadku 80 miejscowości nad Dnieprem byłoby zagrożonych zalaniem. Z kolei Rosja - według tamtej analizy, mogłaby wykorzystać wysadzenie zapory do skomplikowania ukraińskiej kontrofensywy.

Czytaj więcej

Kto zniszczył zaporę w Nowej Kachowce? "Nie ma pewności, ale raczej Rosjanie"
07:05
07.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 212 030 żołnierzy, 3 873 czołgi, 7 560 pojazdów opancerzonych, 3 640 zestawów artyleryjskich, 594 wyrzutnie rakiet, 352 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 299 śmigłowców, 3 219 bezzałogowych statków powietrznych, 1 171 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 349 pojazdów (w tym cystern) oraz 492 jednostki sprzętu specjalnego.

06:47
07.06.2023

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 17 ataków na zgrupowania Rosjan i sprzętu wojskowego w ciągu doby

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z komunikatu Sztabu wynika, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały w ciągu doby cztery zgrupowania wojsk i sprzętu wojskowego, trzy składy amunicji, zestaw przeciwlotniczy, 14 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych i 18 "innych ważnych celów wojskowych".

06:20
07.06.2023

Pogrążona w wojnie Rosja nie jest w stanie udzielić wsparcia gospodarczego Serbii

Serbia, która nie wprowadziła zachodnich sankcji przeciw Kremlowi i wciąż sprowadza z Rosji niemal całość zużywanych nośników energii, była do tej pory kluczowym sojusznikiem Moskwy na Bałkanach. To stwarzało stałe ryzyko wybuchu kolejnej wojny w regionie uważanym za miękkie podbrzusze Unii. Jednak ten układ szybko się zmienia.

Czytaj więcej

Serbia odwraca się od Rosji
06:03
07.06.2023

Po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce zagrożonych jest ponad 400 tys. ha ziemi uprawnej w południowej Ukrainie

Tylko w rolnictwie powódź może pozbawić pracy nawet pół miliona ludzi.

Czytaj więcej

Katastrofa na Dnieprze
05:52
07.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o strąceniu rosyjskiego Su-25

Su-25 to samolot szturmowy, służący do bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych na polu walki.

05:51
07.06.2023

Prigożyn kpi, że Rosja może użyć broni atomowej na własnym terytorium

Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera twierdzi, że otrzymuje listy od mieszkańców Szebekino skarżących się, że rosyjska armia nie dba o ich bezpieczeństwo i wzywają najemników z Grupy Wagnera na pomoc.

Czytaj więcej

Think tank: Prigożyn chce 200 tys. ludzi i amunicji dla nich
05:22
07.06.2023

ONZ: Skalę katastrofy wywołanej zniszczeniem zapory w Nowej Kachowce poznamy w najbliższych dniach

Podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ, Martin Griffiths, na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ mówił, że zniszczenie zapory będzie mieć "poważne i daleko idące konsekwencje dla tysięcy ludzi na południowej Ukrainie, po obu stronach linii frontu" ponieważ "stracą oni domy, żywność i dostęp do wody pitnej".

Czytaj więcej

Ukraina: 42 tys. osób zagrożonych po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce
04:59
07.06.2023

W sieci pojawiają się kolejne nagrania pokazujące skutki zniszczenia zapory w Nowej Kachowce

Miejscowości położone nad Dnieprem, w obwodzie chersońskim, znalazły się pod wodą.

04:31
07.06.2023

Zełenski: Katastrofa w Kachowskiej Elektrowni Wodnej nie powstrzyma Ukrainy

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że "katastrofa w Kachowskiej Elektrowni Wodnej spowodowana przez rosyjskich terrorystów nie powstrzyma Ukrainy i Ukraińców". - Nadal będziemy wyzwalać naszą ziemię. A wraz z każdym aktem terroru zwiększa się tylko wysokość reparacji, które Rosja zapłaci za swoje zbrodnie, a nie szanse okupantów na pozostanie na naszej ziemi - przekonywał.

04:27
07.06.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazało, jak żołnierze pomagają w ewakuacji mieszkańcom obwodu chersońskiego

Żołnierze Specjalnej Służby Transportowej Ministerstwa Obrony Ukrainy zapewniają pomoc w ewakuacji tym mieszkańcom obwodu chersońskiego, których domy zostały zalane przez zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Nagranie ilustrujące pomoc wojska w ewakuacji resort obrony Ukrainy umieścił w internecie.

04:24
07.06.2023

Rosja zamierza wypowiedzieć porozumienie z Ukrainą ws. korzystania z Morza Azowskiego

Rada Federacji rozważy w środę wypowiedzenie umowy między Rosją a Ukrainą ws. wspólnego korzystania z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej. Umowa, zawarta 24 grudnia 2003 roku ma zostać wypowiedziana ponieważ - jak czytamy w uzasadnieniu - po nielegalnej aneksji przez Rosję części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, Ukraina utraciła dostęp do wód Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej.

04:21
07.06.2023

Nikołaj Patruszew leci do Mińska

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, udaje się z dwudniową wizytą do Mińska, gdzie będzie brał udział w rosyjsko-białoruskich konsultacjach i spotkaniu sekretarzy Rady Bezpieczeństwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). W Mińsku Patruszew spotka się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi, Aleksandrem Wolfowiczem.

04:18
07.06.2023

Brytyjski wywiad nie wie, co doprowadziło do zniszczenia zapory w Nowej Kachowce

Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, przed wylotem do Waszyngtonu oświadczył, że brytyjski wywiad bada okoliczności tego, co wydarzyło się w rejonie Nowej Kachowki. - Nasza armia i służby wywiadowcze obecnie badają okoliczności, w jakich doszło do zniszczenia (zapory) - jest za wcześnie, by wyciągać jakieś wnioski i formułować ostateczne sądy - powiedział Sunak, cytowany przez Sky News.

04:18
07.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468