Ministerstwo Obrony Ukrainy: Nacieramy w rejonie Bachmutu

"Wschód pozostaje epicentrum walk (na Ukrainie)" - napisała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, na swoim kanale w serwisie Telegram, podsumowując przebieg walk z Rosjanami na froncie na Ukrainie w ciągu ostatniej doby.

Publikacja: 07.06.2023 13:37

Ukraiński żołnierz w rejonie linii frontu, w pobliżu Bachmutu

Ukraiński żołnierz w rejonie linii frontu, w pobliżu Bachmutu

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 469

Malar poinformowała, że w rejonie Bachmutu ukraińska armia przeszła z defensywy do ofensywy.

Jak przebiegała Bitwa o Bachmut

Bachmut był areną najbardziej krwawej bitwy piechoty od zakończenia II wojny światowej. W trwających ok. 10 miesięcy walkach o miasto obie strony poniosły duże straty. Rosjanie mieli tu stracić od 30 nawet do 100 tysięcy żołnierzy.

Trzon sił walczących o Bachmut stanowiły jednostki szturmowe Grupy Wagnera. Jej twórca, Jewgienij Prigożyn, wycofał jednak swoich najemników z rejonu Bachmutu po zdobyciu miasta, przekazując zajmowane pozycje rosyjskiej armii.

Cały otaczający teren jest w rzeczywistości rejonem ufortyfikowanym. Fortyfikacje zostały przygotowane wcześniej, przez naszych żołnierzy i lokalne administracje wojskowe

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy

Już w ostatniej fazie walk o Bachmut Prigożyn alarmował, że Ukraińcy nacierają na północ i południe od Bachmutu, zagrażając flankom zgrupowania rosyjskich sił w mieście.

Czy w rejonie Bachmutu walczy jeszcze Grupa Wagnera

Teraz Malar poinformowała, że na różnych odcinkach frontu w rejonie Bachmutu ukraińska armia przesunęła się od 200 do 1 100 metrów w ciągu doby.

Jak dodała Rosjanie przeszli z ofensywy do defensywy i próbują utrzymać zajmowane pozycje. Obecnie Rosjanie mają wycofywać rezerwy z tego kierunku dalej od frontu, by ochronić je przed atakami ukraińskiej armii.

Malar mówiła też, że Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna jest nadal obecna na niektórych odcinkach frontu, zajmuje jednak pozycje na tyłach. W walkach biorą udział jedynie jednostki regularnej rosyjskiej armii.

Wiceminister podkreśliła, że Ukraińcy mogli bronić Bachmutu przez dziesięć miesięcy, a obecnie mogą nacierać na Rosjan, dzięki fortyfikacjom przygotowanym z wyprzedzeniem. "Cały otaczający teren jest w rzeczywistości rejonem ufortyfikowanym. Fortyfikacje zostały przygotowane wcześniej, przez naszych żołnierzy i lokalne administracje wojskowe" - napisała.

Malar poinformowała, że w rejonie Bachmutu ukraińska armia przeszła z defensywy do ofensywy.

Jak przebiegała Bitwa o Bachmut

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Tajemnicza depesza TASS. Rosyjska armia donosi o ataku, w którym miało zginąć "50 zachodnich instruktorów", szczegółów nie podano
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
"Jesteśmy na historycznym skrzyżowaniu". Hamas podpisał porozumienie z Fatahem... w Pekinie