Kto zniszczył zaporę w Nowej Kachowce? "Nie ma pewności, ale raczej Rosjanie"

Nie sposób jednoznacznie przesądzić kto zniszczył zaporę w Nowej Kachowce - pisze w swojej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW)

Publikacja: 07.06.2023 07:18

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce wywołało powódź

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce wywołało powódź

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 469

Think tank odnotowuje, że o zniszczenie zapory, co wywołało zalanie wodą dużych obszarów południowej Ukrainy w wyniku wezbrania wód Dniepru, oskarżają się nawzajem Rosja i Ukraina.

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce: Ukraina oskarża Rosję...

"Przedstawiciele ukraińskich władz twierdzą, że Rosjanie celowo zniszczyli Kachowską Elektrownię Wodną i sugerują, ze rosyjska armia nie przygotowała się na, będącą następstwem tego, powódź" - czytamy w analizie ISW.

Think tank podaje, że ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że materiały zebrane przez ukraiński wywiad wskazują, iż Rosjanie z premedytacją wysadzili zaporę, ale zrobili to w "chaotyczny sposób" co sprawiło, że wody Dniepru porwały m.in. rosyjski sprzęt wojskowy.

"Zełenski dodał, że jedynym sposbem zniszczenia zapory było jej zaminowanie i przypomniał, że Rosjanie kontrolowali ją od ponad roku. Ukraiński Główny Wydział Wywiadu informował, że rosyjskie siły zaminowały zaporę wkrótce po zajęciu tych terenów na początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę" - czytamy w analizie ISW.

Czytaj więcej

Ukraina: 42 tys. osób zagrożonych po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce

Think tank zwraca również uwagę, że także spółka Ukhrhydroenerg podaje, że Rosjanie zniszczyli Kachowską Elektrownię Wodną detonując materiały wybuchowe w maszynowni elektrowni. 

Za detonację - według strony ukraińskiej - odpowiedzialny miał być 1. Batalion 205. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej.

ISW odnotowuje też, że niektórzy przedstawiciele władz Ukrainy oskarżają Rosję o celowe zniszczenie zapory w związku z obawami przed potencjalnym ukraińskim kontratakiem w tym rejonie.

Jednocześnie think tank zwraca uwagę, że w przestrzeni informacyjnej pojawiły się zdjęcia, na których widać, że po zniszczeniu zapory Rosjanie muszą porzucać pozycje obronne na wschodnim brzegu Dniepru co ma wskazywć, że rosyjska armia nie była przygotowana na skutki powodzi wywołanej zniszczeniem zapory.

...a Rosjanie oskarżają Ukrainę

Tymczasem - jak czytamy w analizie ISW - Rosjanie oskarżyli Ukraińców o zniszczenie zapory ponieważ - jak mówił Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla - ukraińska armia "nie osiąga swoich celów" w czasie rozpoczętej, zdaniem Moskwy, ofensywy.

ISW kwestionuje jednak to wyjaśnienie wskazując, że ukraińska armia nie rozpoczęła jeszcze ofensywy na pełną skalę.

Z kolei minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zasugerował, że Ukraińcy chcą wysłać siły z kierunku chersońskiego do wsparcia "nieudanych" działań ofensywnych na innych odcinkach, więc - w związku z tym - mieli zniszczyć zaporę, by pozbawić Rosjan możliwości wykorzystania osłabionych pozycji obronnych Ukrainy na zachodnim brzegu Dniepru.

Dowody, zdrowy rozsądek i retoryka wskazują, że Rosjanie celowo wysadzili zaporę

Fragment analizy ISW

ISW zauważa jednak, że rosyjskie siły na wschodnim brzegu Dniepru są obecnie za małe, by zagrażać ukraińskiej armii.

Think tank z USA stwierdza następnie, że obecnie nie jest w stanie jednoznacznie określić kto jest odpowiedzialny za wysadzenie zapory. Zwraca jednak uwagę, że już w analizie z 21 października 2022 roku wskazywał, iż Ukraina nie ma "interesu w wysadzeniu zapory" i podkreślał, że w takim wypadku 80 miejscowości nad Dnieprem byłoby zagrożonych zalaniem. Z kolei Rosja - według tamtej analizy, mogłaby wykorzystać wysadzenie zapory do skomplikowania ukraińskiej kontrofensywy. 

"Dowody, zdrowy rozsądek i retoryka wskazują, że Rosjanie celowo wysadzili zaporę" - podsumowuje ISW nie wykluczając jednak, że uszkodzenie zapory nie było spowodowane przez żadną ze stron, a było np. efektem naporu wody na osłabioną wcześniejszym ostrzałem zaporę.

Think tank odnotowuje, że o zniszczenie zapory, co wywołało zalanie wodą dużych obszarów południowej Ukrainy w wyniku wezbrania wód Dniepru, oskarżają się nawzajem Rosja i Ukraina.

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce: Ukraina oskarża Rosję...

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas