Pierwsze próby przełamania rosyjskiej obrony. Ukraina napotkała silny opór i ponosi straty

Siły ukraińskie poniosły straty w ciężkim sprzęcie i żołnierzach, ponieważ napotkały większy niż oczekiwano opór ze strony sił rosyjskich podczas pierwszej próby przełamania obrony wroga na wschodzie kraju - powiedzieli CNN dwaj wysocy rangą amerykańscy urzędnicy.

Publikacja: 08.06.2023 21:41

Ukraińscy żołnierze biorą udział w ćwiczeniach wojskowych niedaleko linii frontu w obwodzie doniecki

Ukraińscy żołnierze biorą udział w ćwiczeniach wojskowych niedaleko linii frontu w obwodzie donieckim

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 470

Jeden z amerykańskich urzędników określił straty - w tym dostarczone przez USA pojazdy opancerzone MRAP - jako "znaczące".

Siłom ukraińskim udało się przełamać część sił rosyjskich na wschodzie w okolicach Bachmutu.

Rosjanie, uzbrojeni w pociski przeciwpancerne i moździerze, stawili "silny opór", a Ukraińcy mieli stracić sporo pojazdów opancerzonych na polach minowych.

Kontrofensywa Ukrainy na kilku kierunkach

Zachodni sojusznicy od miesięcy przygotowywali się do kontrofensywy, starając się wzmocnić wyposażenie ukraińskiej armii przed jej rozpoczęciem. W tym tygodniu wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że ofensywa "odbywa się w kilku kierunkach".

- Nie chodzi tylko o Bachmut. Ofensywa odbywa się w kilku kierunkach. Cieszymy się z każdego metra. Dzisiejszy dzień jest udany dla naszych sił - mówiła.

Obaj amerykańscy urzędnicy, którzy wypowiedzieli się dla CNN, twierdzą, że straty nie powinny wpłynąć na planowaną ukraińską kontrofensywę. Spodziewali się, że kontrofensywa zajmie dużo czasu i narazi ukraiński personel i sprzęt, w tym systemy dostarczane przez Zachód, na wysokie ryzyko.

Czytaj więcej

Ukraińcy wysłali na front pierwsze leopardy 2A4. Rosjanie mieli zniszczyć czołg

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło w środę, że ukraińska ofensywa w pobliżu Bachmutu została "udaremniona".

Rosjanie mówią o udaremnionej próbie ataku

- Siły Zbrojne Ukrainy, po nieosiągnięciu celów ofensywy i poniesieniu znacznych strat w kierunku południowego Doniecka, podjęły próby przełamania obrony wojsk rosyjskich w kierunku Doniecka w pobliżu Artiomowska (rosyjska nazwa Bachmutu) - powiedział rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Czytaj więcej

Nieudany atak Ukraińców w obwodzie zaporoskim. Think tank: Nie zaskoczyli Rosjan

- Atak wrogiej grupy pancernej wykorzystującej sprzęt produkcji zachodniej został udaremniony. Wróg został zniszczony - dodał.

Rosjanie często zawyżają dane dotyczące ukraińskich strat na polu bitwy, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał niedawno, że kontrofensywa będzie trudna dla Ukrainy, mówiąc "Wall Street Journal", że "duża liczba żołnierzy zginie", gdy siły lądowe będą posuwać się naprzód.

Czytaj więcej

"Washington Post": Pierwszy etap kontrofensywy przerósł oczekiwania Bidena

W tym tygodniu urzędnicy powiedzieli CNN, że operacje "kształtowania", w których Ukraina sprawdza rosyjskie pozycje pod kątem słabych punktów, trwają od prawie dwóch tygodni. "Znaczne nasilenie walk" na początku tego tygodnia zasygnalizowało urzędnikom, że kontrofensywa jest prawdopodobnie w toku - powiedział wysoki rangą urzędnik NATO. Plany Ukrainy mogą skomplikować się po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce.

Jeden z amerykańskich urzędników określił straty - w tym dostarczone przez USA pojazdy opancerzone MRAP - jako "znaczące".

Siłom ukraińskim udało się przełamać część sił rosyjskich na wschodzie w okolicach Bachmutu.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosyjska ofensywa ostatecznie utknęła. Eksperci jednak nie chcą uwierzyć, że to już jej koniec
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"