Nieudany atak Ukraińców w obwodzie zaporoskim. Think tank: Nie zaskoczyli Rosjan

W ramach rozwijania kontrofensywy od niedzieli, 4 czerwca, Ukraina prowadzi działania kontrofensywne, z różnymi wynikami, co najmniej na trzech odcinkach frontu - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 09.06.2023 05:56

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 471

ISW pisze, że ukraińskie władze oficjalnie ogłosiły, iż armia ukraińska przeszła z działań obronnych do działań ofensywnych w rejonie Bachmutu, gdzie przesuwają się od 200 metrów do nawet 2 km na flankach zgrupowania Rosjan w Bachmucie.

Sukcesy Ukraińców w obwodzie donieckim, nieudany atak na Zaporożu

Ukraińska armia miała też osiągnąć pewne sukcesy w ramach kontrataków w zachodniej części obwodu donieckiego, niedaleko granicy między obwodem donieckim a zaporoskim.

Ponadto ukraińska armia przeprowadziła atak w zachodniej części obwodu zaporoskiego w nocy z 7 na 8 czerwca, ale - jak pisze ISW - ten atak jak dotąd nie przynióśł ukraińskiej armii sukcesów.

Think tank pisze, że rosyjskie siły broniące się w obwodzie zaporoskim miały odeprzeć ukraiński atak, odzyskując 8 czerwca zajmowane przed atakiem pozycje.

Atak miał zostać przeprowadzony - jak podają rosyjskie źródła - przez pododdziały ukraińskich brygad wyposażonych w zachodni sprzęt pancerny. Do ataku doszło na południowy-zachód od miasta Orichiw, w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Czytaj więcej

Ukraińcy wysłali na front pierwsze leopardy 2A4. Rosjanie mieli zniszczyć czołg

Rosyjskie źródła twierdzą, że Ukraińcom, w ramach ataku, udało się przełamać przez pierwszą linię obrony w rejonie ataku, obsadzoną przez podooddziały 291 i 70 Pułków Piechoty Zmotoryzowanej oraz 22 i 45. Brygad Specjalnych GRU. Jednak Rosjanom udało się zatrzymać atak i odepchnąć Ukraińców na pozycje wyjściowe, w kierunku Orichiwa.

W czasie ataku Ukraińcy mieli stracić m.in. pojazdy otrzymane w ramach pomocy militarnej z Zachodu. Pojawiły się doniesienia m.in. o zniszczeniu przez Rosjan na Ukrainie pierwszego czołgu leopard.

Think tank: To nie jest pełnia możliwości ukraińskiej armii

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało oświadczenie, wygłoszone przez dowódcę rosyjskiego zgrupowania na kierunku zaporoskim, generała Aleksandra Romanczuka, w którym poinformował on, że atak ukraiński rozpoczął się ok. 2 w nocy 8 czerwca i został odparty przez rosyjską armię, zwłaszcza żołnierzy 42. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej.

Ukraina miała sformować 12 brygad, które mają uczestniczyć w kontrofensywie, w tym dziewięć wyposażonych w broń dostarczoną przez Zachód

Romanczuk stwierdził, że atak był poprzedzony intensywnym ostrzałem artyleryjskim.

Natarcie Ukraińców miały powstrzymać m.in. położone przez Rosjan w tym rejonie pola minowe.

Czytaj więcej

Pierwsze próby przełamania rosyjskiej obrony. Ukraina napotkała silny opór i ponosi straty

ISW pisze, że komunikaty rosyjskiej armii i blogerów wojskowych w sprawie ataku w obwodzie zaporoskim są "spójne" i świadczą o tym, iż atak nie był zaskoczeniem i został odparty w sposób zorganizowany. 

"Ukraiński atak w zachodniej części obwodu zaporoskiego z 8 czerwca nie przedstawia pełnego zakresu ukraińskich możliwości w ramach trwającej kontrofensywy" - zaznacza ISW.

Think tank podaje, że Ukraina miała sformować 12 brygad, które mają uczestniczyć w kontrofensywie, w tym dziewięć wyposażonych w broń dostarczoną przez Zachód. Jak dotąd, jak ocenia think tank, Ukraina wykorzystała tylko część dużych sił przeznaczonych do prowadzenia kontrofensywy.

ISW pisze, że ukraińskie władze oficjalnie ogłosiły, iż armia ukraińska przeszła z działań obronnych do działań ofensywnych w rejonie Bachmutu, gdzie przesuwają się od 200 metrów do nawet 2 km na flankach zgrupowania Rosjan w Bachmucie.

Sukcesy Ukraińców w obwodzie donieckim, nieudany atak na Zaporożu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Boris Johnson: Trump w Białym Domu to realna szansa na zbliżenie z Rosją
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Zdjęcia "niezidentyfikowanego" drona nad Ukrainą. Rosjanie mają nową broń?
Konflikty zbrojne
Izrael zaatakował cele w Jemenie. Płoną zbiorniki z ropą
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 878
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 877