04:33
27.09.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 216
00:11
27.09.2022

Koniec poniedziałkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące ukraińskiej walki o wolność zapraszamy we wtorek od wczesnego poranka.

00:06
27.09.2022

Załużny ujawnił dwa strategiczne cele Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji

Rankiem 24 lutego, kiedy rozpoczęła się inwazja na Rosję na Ukrainę, obrońcy mieli dwa strategiczne cele - tłumaczył w rozmowie z magazyn „Time” Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. - Nie mogliśmy pozwolić, aby Kijów upadł (...) I we wszystkich innych kierunkach musieliśmy przelać ich krew, nawet jeśli w niektórych miejscach wymagało to utraty terytorium – mówił. Celem Ukraińców było więc umożliwienie Rosjanom postępu, a następnie zniszczenie ich linii frontowych i tylnych linii zaopatrzenia.

23:57
26.09.2022

Skutki ataków rakietowych na Kramatorsk i Słowiańsk. Ukraińcy opublikowali film

Obwodowa administracja wojskowa Doniecka opublikowała wideo przedstawiające skutki ataku rakietowego wojsk rosyjskich, który miał miejsce niemal jednocześnie w Kramatorsku i Słowiańsku. „W Kramatorsku rakiety uderzyły w centrum miasta: jedna rakieta wpadła do parku rzeźb (...) inna uderzyła w 5-piętrowy budynek” - czytamy w opisie filmu. W Słowiańsku pod ostrzałem znalazła się dzielnica mieszkalna w centrum miasta. Uszkodzone zostały co najmniej trzy budynki.

23:47
26.09.2022

Jeden z największych banków w Tadżykistanie zawiesił akceptację rosyjskich kart Mir

Duszanbe City Bank, jeden z największych banków w Tadżykistanie, zawiesił obsługę rosyjskich kart systemu płatności „Mir”. Firma poinformowała o tym w swoich mediach społecznościowych. „Z przyczyn technicznych” zawieszone są m. in. wypłaty w bankomatach.

23:39
26.09.2022

Wszystkie aplikacje holdingu VK zniknęły z AppStore

Aplikacje rosyjskiego holdingu technologicznego VK zniknęły z AppStore, w tym usługa Mail.ru - donosi RIA Nowosti. Zniknął także VK Play, VK Music, VK Clips i VK Messenger, VK Play i VK Admin. Apple nie wydało na razie żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

23:26
26.09.2022

Ukraina nie widzi potrzeby przeprowadzania kolejnej mobilizacji

Ukraina rozsądnie podchodzi do kwestii mobilizacji i obecnie nie zamierza powoływać na front dodatkowych osób - zadeklarował Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. W rozmowie z Tagesschau stwierdził, że „wielu ludzi nie rozumie, jaka forma wojny toczy się dzisiaj na Ukrainie”.

- Nie mamy tak wielu ofiar wśród wojska, w porównaniu z Rosją, która nie dba o to, ilu jej ludzi ginie. W przeciwieństwie do Rosji walczymy bardziej kreatywnie. Rosja kieruje 90 procent swojej siły militarnej na ataki na miasta cywilne, atakuje nie tyle wojsko, co infrastrukturę cywilną, infrastrukturę krytyczną i ludność cywilną - powiedział Podolak.

23:17
26.09.2022

Rosjanie nie wystawią w tym roku kandydata do Oscara

Prezydium Narodowej Akademii Sztuki i Nauki Filmowej Rosji postanowiło w tym roku nie wybierać rosyjskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

23:07
26.09.2022

Zełenski: Rosjanie czuli, że przegrywają i po prostu starają się ten moment opóźnić

- Ciągłe próby rosyjskiej ofensywy na region Doniecka z pewnością zapiszą się w historii wojen jako jeden z najbardziej cynicznych mordów własnych żołnierzy - ocenił w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Kiedy to widzimy, kiedy widzimy te ofensywy, ponownie jesteśmy przekonani, że rosyjska mobilizacja jest po prostu próbą zapewnienia dowódcom w terenie stałego dopływu mięsa armatniego - dodał.

Zdaniem Zełenskiego najeźdźcy „czuli, że przegrywają i po prostu starają się ten moment opóźnić, zapewnić choć trochę aktywności na froncie - przynajmniej mieć kogoś z bronią w ręku zamiast zmarłego”.

22:52
26.09.2022

Atak rakietowy na Krzywy Róg. Zniszczone lotnisko

Rosyjskie wojska zaatakowały Krzywy Róg. „Rosjanie uderzyli w lotnisko rakietą Raduga Ch-59. Infrastruktura lotniska została zniszczona” - przekazał na Telegramie Wałentyn Rezniczenko, szef dniepropietrowskiej administracji. Zaznaczył, że dalsze korzystanie z lotniska i jego wyposażenia jest niemożliwe. Dodał również, że podczas ataku nikt nie został ranny.

22:30
26.09.2022

Pomnik Puszkina w Charkowie oblany czerwoną farbą

W Charkowie pomnik Aleksandra Puszkina, ustawiony na Placu Teatralnym, został oblany czerwoną farbą. Kanał Suspline na Telegramie podał, że monument nie dał się doczyścić - służby miejskie „czyściły go rano, ale pięć butelek środka myjącego to za mało, więc pracownicy komunalni wrócili około godziny 12:00”.

Pomnik Puszkina, wzniesiony w 1904 roku, to jeden z najstarszych zabytków Charkowa.

22:02
26.09.2022

Prezydent Zełenski nagrodził 78 wojskowych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował 78 ukraińskich żołnierzy odznaczeniami państwowymi. Dekret w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej głowy państwa.

21:46
26.09.2022

Rury Gazpromu ciekną coraz mocniej

Awaria niedopuszczonego do pracy gazociągu Nord Stream 2 miała miejsce w duńskiej strefie ekonomicznej w pobliżu wyspy Bornholm, twierdzi Gazprom. Rosjanie poinformowali też, że gaz ulatnia się także z obu nitek zatrzymanego w sierpniu przez Gazprom gazociągu północnego. Nikt nie wie dlaczego.

Czytaj więcej

Poważna awaria Gazpromu. Gaz wycieka z Nord Stream 2 i z Nord Stream
21:20
26.09.2022

Najeźdźcy zadowoleni z frekwencji w pseudoreferendach

Komisja wyborcza najeźdźców w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej przekazała, że frekwencja w pseudoreferendum w sprawie przyłączenia do Rosji po czterech dniach wynosi 86,89 proc. W Ługańskiej Republice Ludowej było to 83,61 proc.

„Głosowanie” trwa od 23 września i ma zakończyć się we wtorek. Niektórzy komentatorzy w mediach społecznościowych zwracają uwagę, że w takim tempie na koniec tzw. referendów frekwencja wynosić będzie prawie 109 proc. w DRL i niemal 105 proc. w ŁRL.

Mniejsze liczby okupanci podali na najechanych terenach obwodu chersońskiego i zaporoskiego - odpowiednio 63,58 proc. i 66,43 proc.

20:54
26.09.2022

Kadyrow pokazał „zestrzelony quadrocopter” z „pozdrowieniami z Nowego Jorku”

Szef Czeczenii Ramzan Kadyrow opublikował na swoim kanale Telegram filmik, na którym można zobaczyć minidrona, rzekomego zestrzelonego nad Ukrainą, z napisem „Pozdrowienia z Nowego Jorku”.

„Te kadry pokazują zestrzelony przez Czeczenów quadrocopter, który został użyty do ataku na nasze pozycje. Jego ładunek został podpisany słowami: »Pozdrowienia z Nowego Jorku«. Dranie widocznie byli pewni, że wybuchnie i nie zobaczymy tego podpisu, ale popełnili duży błąd” - napisał Kadyrow, zapewniając, że „na odpowiedź nie będzie trzeba długo czekać”. Nie wskazał przy tym jakichkolwiek dowodów nawet na to, by dron należał do obrońców Ukrainy.

20:32
26.09.2022

W Rosji też będą wakacje kredytowe. Dla zmobilizowanych

Komisja ds. Finansowych Dumy Państwowej zatwierdziła projekt ustawy o wakacjach kredytowych dla zmobilizowanych obywateli”. Ma trafić na posiedzenie Dumy już jutro, we wtorek 27 września. Ustawa ma zapewnić pożyczkobiorcom możliwość częściowego lub całkowitego wstrzymania płatności rat kredytów (hipotecznych i konsumpcyjnych) na okres przez nich ustalony (ale nieprzekraczający okresu ich służby wojskowej).

20:14
26.09.2022

Rosyjskie firmy proszą Kreml, by nie zabierał ich pracowników na wojnę

Stowarzyszenia Rosyjskich Deweloperów i Producentów Elektroniki (ARPE) wysłało do premiera Rosji list, w którym prosi o przyznanie pracownikom przemysłu zwolnienia od poboru do służby wojskowej w ramach ogłoszonej mobilizacji.

Czytaj więcej

Biznes apeluje do Kremla: nie zabierajcie nam specjalistów na front
19:49
26.09.2022

Jest mapa podpaleń komend uzupełnień w Rosji

W mediach społecznościowych popularnością cieszy się mapa, pokazująca miejsca, w których doszło do podpaleń siedzib wojskowych komisji rekrutacyjnych i budynków administracyjnych. Od momentu ogłoszenia mobilizacji codziennie pojawia się co najmniej kilka doniesień o takich incydentach.

19:20
26.09.2022

Pierwsze rosyjskie lotnisko zamknęło się przed poborowymi

Lotnisko w syberyjskim Tiumeniu jako pierwsze w Rosji wprowadziło ograniczenia dotyczące wylotów za granicę dla mężczyzn w wieku poborowym. Wcześniej Kreml zaprzeczył, że zamknie granice Rosji.

Czytaj więcej

Pierwsze lotnisko w Rosji z zakazem wylotów dla mężczyzn w wieku poborowym
18:51
26.09.2022

Rosjanin Edward Snowden nie podlega mobilizacji

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przyznający rosyjskie obywatelstwo Edwardowi Snowdenowi. Prawnik sygnalisty, uciekającego przed wymiarem sprawiedliwości USA, szybko zapewnił, że Snowden nie podlega zarządzonej przez Putina „częściowej mobilizacji”.

Czytaj więcej

Władimir Putin przyznał rosyjskie obywatelstwo Edwardowi Snowdenowi. Nie trafi na front
18:25
26.09.2022

OBWE: Pseudoreferenda na okupowanych terytoriach Ukrainy są nielegalne

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uważa pseudoreferenda, prowadzone przez Rosję na okupowanych terytoriach Ukrainy, za nielegalne, gdyż są sprzeczne ze standardami międzynarodowymi - powiedział w Warszawie Matteo Mecacci, dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).

- ODIHR nie monitoruje tych „referendów”. Jednoznacznie stwierdzam, że decyzja o ich przeprowadzeniu jest sprzeczna z międzynarodowymi standardami i zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego. Dlatego są nielegalne – powiedział Mecacci.

17:55
26.09.2022

Dania potwierdziła: Doszło do wycieku gazu z Nord Stream 2

Duński urząd morski prowadząc dochodzenie w sprawie gwałtownego spadku ciśnienia gazu technicznego w jednej z rur Nord Stream 2 odkrył, że doszło do wycieku na Morzu Bałtyckim.

Czytaj więcej

Coś się dzieje z Nord Stream 2. Doszło do wycieku gazu w Danii
17:26
26.09.2022

Cypr i Węgry sprzeciwiły się ustaleniu maksymalnej ceny za rosyjską ropę

Kraje Unii Europejskiej walczą o osiągnięcie porozumienia w sprawie nałożenia limitu cenowego na rosyjską ropę. Według agencji sprawa prawdopodobnie zostanie odłożona do czasu uzgodnienia szerszego pakietu sankcji. Bloomberg twierdzi, że wśród krajów, które opowiedziały się przeciwko pułapowi cen są Cypr i Węgry, tymczasem kwestia ta wymaga jednomyślności.

16:57
26.09.2022

USA przeznaczą 457,5 mln dolarów na pomoc dla cywilnych służb i policji Ukrainy

Rząd Stanów Zjednoczonych zapewni Ukrainie dodatkowe 457,5 mln dolarów, w szczególności na wsparcie bezpieczeństwa cywilnego w obliczu rosyjskiej agresji - poinformował na Twitterze sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na sprzęt ochronny i medyczny, a także pojazdy opancerzone dla ukraińskiej policji i straży granicznej.

16:30
26.09.2022

Nagły spadek ciśnienia gazu w rurze Nord Stream 2. Jest śledztwo

Nocą z niedzieli na poniedziałek gwałtownie spadło ciśnienie gazu technicznego w jednej z rur nieczynnego gazociągu Nord Stream 2. Służby Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii i Rosji rozpoczęły dochodzenie.

Czytaj więcej

Coś się dzieje z Nord Stream 2. Doszło do wycieku gazu w Danii
16:17
26.09.2022

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy na okładce magazynu „Time”

Wałerij Załużny, naczelny dowódca ukraińskich wojsk, trafi na okładkę nowego wydania magazynu „Time”. Numer z Załużnym ma ukazać się 10 października, a tekst poświęcony ukraińskiemu dowódcy nosi tytuł „Wewnątrz ukraińskiego kontrataku, który odwrócił losy wojny”.

15:51
26.09.2022

Podpalenie komendy uzupełnień w obwodzie kaliningradzkim

Podejrzany o wrzucenie koktajlu Mołotowa do biura rekrutacyjnego rosyjskiej armii w Czerniachowsku został zatrzymany.

Czytaj więcej

Podpalił komendę uzupełnień w obwodzie kaliningradzkim. Według władz jest chory psychicznie
15:23
26.09.2022

Podolak: Media nie powinny pisać o „referendach” na terenach okupowanych

„Media na całym świecie muszą zrozumieć: na Ukrainie nie ma »referendów«, nasze granice są legalne i takie pozostaną” - zwrócił uwagę na Twitterze Mychajło Podolak.

„Na okupowanych terytoriach odbywa się rosyjski pokaz propagandowy, co Ukraina dokumentuje. Będą to dowody przy wyrokach dla kolaborantów po uwolnieniu (zajmowanych przez Rosję terytoriów - red.) z okupacji” - dodał doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

14:57
26.09.2022

Ukraiński wywiad ostrzega Polskę i kraje bałtyckie

Kreml zamierza zwiększyć intensywność cyberataków na infrastrukturę krytyczną najbliższych sojuszników Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad ostrzega: Kreml uderzy w sojuszników Kijowa
14:46
26.09.2022

Zełenski: Żadna rakieta nie przybliży Rosji do jej celów

"Charków. Sałtiwka (osiedle w Charkowie - red.). Duży, pokojowy obszar mieszkalny. Było tak, zanim przybyła Rosja. Ale żadna rakieta nie przybliży terrorystycznego państwa do jego celu. Podporządkowanie sobie Ukrainy nie nastąpi. Zamiast tego każda rakieta przybliża Rosję do większej międzynarodowej izolacji, ekonomicznej degradacji i potępienia przez historię" - napisał na swoim kanale, w serwisie Telegram, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zamieszczając we wpisie zdjęcia przedstawiające skutki ostrzału Charkowa. 

14:30
26.09.2022

Rosjanie ostrzelali ludzi czekających na pomoc humanitarną w wiosce w obwodzie charkowskim

W wiosce Kozacza Łopań, w obwodzie charkowskim, Rosjanie ostrzelali osoby czekające na pomoc humanitarną. Dwie osoby są ranne - informuje ukraińska Gwardia Narodowa. Rosjanie ostrzelali centrum wioski, gdzie mieszkańcy czekali na pomoc humanitarną. Z wstępnych ustaleń wynika, że ostrzału dokonano z użyciem amunicji kasetowej. Wieś Kozacza Łopań została zajęta przez Rosjan 24 lutego, w dniu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Ukraińska armia wyzwoliła ją 11 września.

14:28
26.09.2022

Premier Węgier zapowiada, że spyta Węgrów o sankcje wobec Rosji

Viktor Orban zarzucił Brukseli, że choć ta często krytykuje Węgrów za łamanie europejskich wartości, z których główną jest demokracja, to jednak sankcje nie zostały nałożone na Rosję demokratycznie, ponieważ zdecydowali o nich "brukselscy biurokraci i europejskie elity".

Czytaj więcej

Orban: Przez sankcje wobec Rosji Europejczycy biednieją. Spytamy o nie Węgrów
14:08
26.09.2022

Berlin chce zabronić obywatelom UE pracy w rosyjskich firmach

Rząd Niemiec wyciągnął wniosek z afery Gerharda Schroedera, który przez lata był członkiem rady nadzorczej Rosnieftu i przyjacielem Putina.

Czytaj więcej

Berlin forsuje lex-Schröder. Koniec z wygodnymi posadami w rosyjskich firmach
14:06
26.09.2022

Orban o sankcjach wobec Rosji: Uderzyły w UE rykoszetem

Viktor Orban, występując na forum parlamentu stwierdził, że Węgry muszą przygotować się na przedłużającą się wojnę na Ukrainie. Skrytykował też sankcje UE wobec Rosji twierdząc, że uderzyły one w Unię Europejską rykoszetem i nie powinno nikogo zaskakiwać iż, w związku z tym, w Europie upadają rządy.

13:41
26.09.2022

Artyleria Marynarki Wojennej Ukrainy zniszczyła sześć rosyjskich bojowych wozów piechoty

Na profilu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy na Facebooku czytamy, że w ciągu doby artyleria ukraińskiej marynarki wojennej zniszczyła sześć ukraińskich bojowych wozów piechoty oraz stację radarową rosyjskiej armii, a także czołg i pojazd przewożący amunicje.

13:31
26.09.2022

Kolaboracyjne władze obwodu zaporoskiego mówią o aneksji do Rosji w trybie dokonanym

- W obwodzie zaporoskim (chodzi o okupowaną przez Rosję część - red.) stałe władze zostaną wyłonione w drodze wyborów, które odbędą się rok po decyzji o przyłączeniu obwodu do Rosji na podstawie wyniku trwającego referendum - poinformował stojący na czele okupacyjnych władz obwodu, Jewgienij Balicki. Balicki zapowiedział, że do czasu przeprowadzenia wyborów to on będzie kierował okupacyjnymi władzami. 

13:10
26.09.2022

Zełenski wziął udział w posiedzeniu Sztabu Naczelnego Wodza

Na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy można przeczytać, że w czasie spotkania omówiono operacyjną sytuacje na froncie. "Podjęto decyzje odnośnie aktywnych działań sił zbrojnych, których celem jest dalsza deokupacja terytorium Ukrainy" - czytamy w komunikacie. Analizowano również kwestie dostarczenia jednostkom wojskowym broni i amunicji.

13:04
26.09.2022

Czy grożąc atakiem nuklearnym Putin blefuje? Zełenski ostrzega

Rosyjskie ataki na lub w pobliżu dwóch ukraińskich elektrowni jądrowych można uznać za „współczesne użycie broni jądrowej lub szantaż nuklearny” - mówi prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Zełenski o groźbach Putina ws. użycia broni atomowej: To nie blef
13:00
26.09.2022

Pieskow nie wie czy jacyś pracownicy Kremla są objęci mobilizacją

- Nie wiem, to jest sprawa osobista, wezwania nie przychodzą do pracy, więc nie mogę odpowiedzieć na to pytanie - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie czy wśród objętych częściową mobilizacją w Rosji są osoby pracujące na Kremlu.

12:35
26.09.2022

Ukraiński wywiad: Kreml planuje cyberataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Atakowana będzie też Polska

Główny Dyrektoriat Wywiadu resortu obrony Ukrainy podał, że Rosjanie będą chcieli "zwiększyć skutki uderzeń rakietowych na zakłady energetyczne na Ukrainie, przede wszystkim na wschodzie i południu" przez przeprowadzanie cyberataków. Kreml, według wywiadu Ukrainy, ma zwiększyć też liczbę cyberataków na sojuszników Ukrainy, zwłaszcza Polskę i kraje bałtyckie.

12:28
26.09.2022

Pieskow: Nie ma decyzji ws. zamknięcia granic Rosji

- Nic o tym nie wiem - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie o to czy - w związku z częściową mobilizacją - granice Rosji zostaną zamknięte. - W tym momencie decyzję w tej kwestii nie zostały podjęte - stwierdził Pieskow.

12:22
26.09.2022

3,5 tys. samochodów i 1,3 tys. ciężarówek na granicy Rosji z Gruzją w Osetii Północnej

Informacje takie przekazał wicepremier Osetii Północnej, autonomicznej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, Irbek Tomajew. Tomajew przyznał, że napływ samochodów na granicę Rosji z Gruzją "w ostatnim czasie znacząco wzrósł". 

12:21
26.09.2022

Inwestorzy pozbywają się akcji rosyjskich spółek

  Na moskiewskiej giełdzie największe spadki od dnia inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Gwałtowna wyprzedaż na giełdzie w Moskwie. Inwestorzy w panice
12:08
26.09.2022

Rosyjski senator: Zakazać wyjazdu z Rosji mężczyznom w wieku poborowym

Siergiej Cekow, członek Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu) oświadczył, że każdy mężczyzna, który jest w wieku poborowym, powinien zostać objęty "zakazem wyjazdu z kraju w obecnej sytuacji"

11:56
26.09.2022

W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału na Ukrainie zginęło trzech cywilów, a 22 zostało rannych

Dane takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wszystkie ofiary to mieszkańcy obwodu donieckiego. W tym obwodzie rannych zostało 11 osób, a sześć kolejnych doznało obrażeń w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego.

11:34
26.09.2022

Łukaszenko i Putin mówią w Moskwie, że Zachód musi szanować ich kraje

- Bez szacunku nie będziemy z nimi (Zachodem - red.) w ogóle rozmawiać. Nikt nie będzie tolerował upokorzeń - oświadczył w Moskwie Aleksandr Łukaszenko, białoruski przywódca, który spotkał się z Władimirem Putinem. 

Czytaj więcej

Putin i Łukaszenko w Moskwie. "Mamy to, czego potrzebuje Zachód"
11:14
26.09.2022

Rosjanie ostrzelali Toreśk, uszkodzony został budynek szpitala

O skutkach rosyjskiego ostrzału informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko poinformował, że w wyniku ostrzału Toreśka uszkodzony został budynek szpitala. Rosyjskie pociski artyleryjskie spadły też na centrum Awdijiwki.

11:06
26.09.2022

Łukaszenko spotkał się z Putinem

- Białoruś i Rosja miały upaść, ale oba państwa trwają, nie ma w nich obaw - mówił białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, w czasie rozmowy w Moskwie z Władimirem Putinem. - Przewidywano, że upadniemy, załamiemy się, itd. Ale znaleźliśmy partnerów, którzy z powodzeniem z nami współpracują - dodał.

10:54
26.09.2022

"Kucharz Putina" dumny z tego, że Grupa Wagnera powstała dzięki jego pieniązom

Jewgienij Prigożyn nazywany jest "kucharzem Putina" ponieważ jego firma dostarcza catering Kremlowi. Firma Concord została objęta zachodnimi sankcjami ze względu na związki Prigożyna z Grupą Wagnera.

Czytaj więcej

"Kucharz Putina" publicznie przyznał, że stoi za rosyjskimi najemnikami
10:32
26.09.2022

Ropa i gaz tanieją, mimo wysiłków Rosji

Spadek dotknął również rosyjski i zachodni rynek akcji.

Czytaj więcej

Dobre wieści z rynku ropy i gazu: surowce tanieją
10:25
26.09.2022

Prezydent Mołdawii obawia się, że Gazprom wstrzyma dostawy gazu 1 października

Maia Sandu mówiła w rozmowie z dziennikarzami, że władze w Kiszyniowie "omawiają różne scenariusze na wypadek przerwania dostaw gazu lub elektryczności". - Nie jesteśmy pewni czy Gazprom będzie dostarczał gaz do Mołdawii po 1 pażdziernika. Od tego dnia cela dla Mołdawii, według obowiązującej umowy, powinna być znacząco niższa. Na wypadek gdyby dostawy zostały zmniejszone lub przerwane, rozważamy możliwość pozyskiwania surowców energetycznych z alternatywnych źródeł - powiedziała Sandu. Prezydent Mołdawii zapewnił, że Kiszyniów ma rezerwy gazu wystarczające na zaspokojenie popytu na rynku wewnętrznym w październiku.  

10:11
26.09.2022

Premier Rosji nakazał "zadbać o ochronę praw pracowników" uczestniczących w wojnie

Michaił Miszustin nakazał wicepremier Rosji, Tatiany Golikowej, aby kontrolowała przygotowanie dokumentów związanych z ochroną praw pracowniczych Rosjan uczestniczących w "specjalnej operacji wojskowej" (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.), którzy zostali powołani do armii w ramach częściowej mobilizacji. Premier zapewnił, że umowy o pracę powołanych do armii nie zostaną rozwiązane, ale pełnione przez nich obowiązki, wynikające z umowy o pracę, będą zawieszone. 

10:06
26.09.2022

17 tys. Rosjan przekroczyło w weekend granicę z Finlandią

W porównaniu do poprzedniego weekendu liczba Rosjan, którzy przekroczyli granicę z Finlandią, wzrosła o 80 proc.

Czytaj więcej

Ruch na granicy Finlandii z Rosją wzrósł o 80 proc.
09:51
26.09.2022

Władimir Putin spotka się w poniedziałek w Moskwie z Aleksandrem Łukaszenką

O spotkaniu przywódców Rosji i Białorusi, do którego ma dojść w Moskwie, informują białoruskie media państwowe.

09:43
26.09.2022

Okupacyjne władze obwodu chersońskiego: Referendum będzie ważne, frekwencja przekroczyła 50 proc.

Marina Zacharowa, kierująca komisją wyborczą w okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego poinformowała, że frekwencja w pseudoreferendum w sprawie dołączenia okupowanego terytorium do Rosji przekroczyła 50 proc., co oznacza, że wynik referendum będzie ważny. Oficjalne dane na temat frekwencji, podawane przez stronę rosyjską, są jednak powszechnie kwestionowane - mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, Iwan Fedorow szacuje, że w tym mieście w obwodzie zaporoskim udało się zmusić do głosowania zaledwie ok. 10-20 proc. mieszkańców.

09:21
26.09.2022

Doradca Zełenskiego radzi Rosjanom jak mogą ocalić swój kraj

"Są trzy obowiązkowe kroki, jakie Rosjanie muszą zrobić, by ocalić swój kraj i jego miejsce w historii: 1. Zdać sobie sprawę z katastrofy. Przełamać lęk przed 'politbiurem Putina'. 2. Protestować masowo, totalnie odmawiać poboru. 3. (Zbudować) Inną Rosję. Bez 'Z'" - napisał na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

09:17
26.09.2022

Marcin Przydacz o Salvinim: W ostatnich tygodniach krytykował Putina, mówił, że będzie popierał sankcje

- Będziemy sprawdzać. Sam (Salvini - red.) mówi, że to wojna wywołała w nim zmianę. Zakładam, że ta zmiana jest realna - podkreślił Marcin Przydacz.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: Wojna wywołała w Salvinim zmianę. Berlusconi to kolega Tuska
08:51
26.09.2022

W ciągu doby w obwodzie donieckim, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zginęło trzech cywilów

Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z wpisu Kyryłenki wynika, że rannych, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zostało 11 osób.

08:44
26.09.2022

W obwodzie irkuckim strzały w komendzie uzupełnień

W Ust-Ilimsku, mieście w obwodzie irkuckim, młody mężczyzna otworzył ogień w komendzie uzupełnień - poinformował gubernator obwodu irkuckiego, Igor Kobziejew. Ranny został komisarz wojskowy, Aleksandr Elisiejew, który - w stanie krytycznym - trafił na oddział intensywnej terapii. Napastnik został zatrzymany.

08:24
26.09.2022

Kazachstan nie uzna wyników pseudoreferendów na okupowanych terenach Ukrainy

- Kazachstan kieruje się zasadami integralności terytorialnej państw, ich suwerennej równorzędności i pokojowego współistnienia – powiedział rzecznik kazachskiego MSZ  Aibek Smadijarow.

Prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew wielokrotnie wzywał do rozwiązania konfliktu na Ukrainie zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

08:17
26.09.2022

Ukraiński Sztab Główny: Rosja straciła ponad 57 tys. żołnierzy

Wśród strat wroga Sztab główny wymienia m.in. 2290 czołgów, 1369 systemów artyleryjskich i 15 jednostek nawodnych.

Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy

07:50
26.09.2022

Kolejne dwa masowe groby odkryte w Iziumie

O znalezieniu w miasteczku kolejnych miejsc pochówku z setkami ciał poinformował w rozmowie z CBS prezydent Zełenski.

W pierwszym odkrytym grobie, gdzie znaleziono ciała kobiet, mężczyzn i dzieci, często rodzin, znaleziono szczątki prawie 500 osób.

07:31
26.09.2022

Brytyjski resort obrony: Wielu zmobilizowanych od lat bez doświadczenia wojskowego

"Brak kadry szkoleniowej i pośpiech, z jakim Rosja rozpoczęła mobilizację wskazuje, że wielu powołanych trafi na front z minimalnym przygotowaniem. Prawdopodobnie będą ponosić duże straty" - czytamy w najnowszym raporcie brytyjskiego resortu obrony na temat sytuacji na ukraińskich frontach.

07:28
26.09.2022

Ponad ćwierć miliona Rosjan uciekło po ogłoszeniu mobilizacji

Od 21 września, gdy Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację", Rosję opuściło 261 tys. mężczyzn.Informację podaje "Nowaja Gazieta. Europa", powołując się na dane FSB.

07:15
26.09.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski

Z wpisu gubernatora obwodu, Walentyna Rezniczenko, na jego kanale w serwisie Telegram wynika, że Rosjanie ostrzelali dziewięć razy cztery miejscowości. Nikopol został ostrzelany cztery razy - uszkodzonych zostało 40 domów a także podstacja elektryczna i linia wysokiego napięcia. Ok. 3 tysięcy rodzin pozbawionych jest prądu.

06:59
26.09.2022

4,5 proc. Polaków zdecydowanie popiera przyjęcie Rosjan uciekających przed wojną Putina

Znaczna większość ankietowanych rodaków jest przeciwna udzieleniu im schronienia.

Czytaj więcej

Sondaż. Jedna czwarta Polaków stanowczo przeciwna przyjęciu uciekających Rosjan
06:54
26.09.2022

Atak rosyjskich dronów na cel wojskowy w obwodzie odeskim

Dowództwo Operacyjne "Południe" na swoim kanale w serwisie Telegram poinformowało, że Rosjanie przeprowadzili atak z użyciem dwóch dronów-kamikadze na obiekty wojskowe w obwodzie odeskim. W wyniku ataku doszło do pożaru i eksplozji amunicji.

06:51
26.09.2022

W ciągu doby ukraińska armia strąciła rosyjski samolot i śmigłowiec

25 września nad Ukrainą zestrzelono rosyjski samolot szturmowy Su-25, śmigłowiec Mi-8 oraz dwa irańskie drony-kamikadze, Shahed-136.

06:48
26.09.2022

Serbia nie uzna wyników pseudoreferendów na okupowanych terytoriach Ukrainy

Szef MSZ Serbii, Nikola Selaković stwierdził, że uznanie wyników takich referendów byłoby niezgodne z serbskim interesem narodowym i polityką na rzecz zachowania integralności terytorialnej i suwerenności oraz zasady nienaruszalności granic.

06:46
26.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: W Rosji mobilizacja również na okupowanych terytoriach

W mieście Swatowo, w obwodzie ługańskim, wezwanie do wojska otrzymują wszyscy pełnoletni mężczyźni - wynika z informacji przekazywanych przez ukraiński Sztab Generalny.

Czytaj więcej

Sztab Generalny armii Ukrainy: W Rosji poborowi mają kupować ciepłą odzież
06:26
26.09.2022

Nowe propozycje KE ws. sankcji obejmą import z Rosji wart 12 mld euro rocznie

Sankcjami mają zostać objęte m.in. produkty stalowe, drewno, papier i diamenty. Ten ostatni punkt nie ma może ogromnej wartości, ale jest symboliczny, bo przez długi czas opierała się temu zakazowi Belgia. To w położonej na północy tego kraju Antwerpii mieści się znaczący ośrodek obróbki i handlu diamentami. Ostatecznie Belgia zrezygnowała ze swojego weta.

Czytaj więcej

UE przygotowuje nowe sankcje przeciw Rosji. Polska proponuje ostre restrykcje
06:24
26.09.2022

Izrael przyjmie na leczenie 20 rannych żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych

Leczenie obejmie zaopatrzenie w protezy i rehabilitację.Pierwszych dwóch poważnie rannych Ukraińców przyjedzie do Izraela w poniedziałek, do AFSMC - American Friends of Sheba Medical Center.

06:17
26.09.2022

Rosja: Poborowi towarzyszą bijatyki pijanych rezerwistów między sobą

W co najmniej dwóch miejscowościach jednak pobili się oni z policjantami, próbując zabrać ich ze sobą „na wojnę”. Wiadomo już o kilkunastu próbach podpaleń siedzib wojskowych komisji poborowych, pięciu budynków administracji i jednej siedziby putinowskiej partii Jedna Rosja.

Czytaj więcej

Idą alkobataliony. Bójki poborowych między sobą i z policją znaczą szlak rezerwistów w Rosji
06:08
26.09.2022

Moskwa prawdopodobnie ogłosi, że w referendach wzięło udział 75-90 proc. uprawnionych

Większość „głosujących” oczywiście będzie „za” - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

Nikt nie wie, do czego Putin wykorzysta pseudoreferenda na okupowanych terytoriach
05:57
26.09.2022

Wicepremier Ukrainy: 1,5 mln naszych obywateli nie może wrócić do ojczyzny z Rosji

Ołha Stefaniszyna, ukraińska wicepremier ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Ukrainy, na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ mówiła, że ok. 1,5 mln obywateli Ukrainy, wśród których są kobiety i dzieci, przebywa na terytorium Federacji Rosyjskiej i nie ma możliwości powrotu do domów, a ich bliscy nie mają z nimi kontaktu.

05:19
26.09.2022

USA poinformowały Rosję jak zareagują, jeśli Moskwa użyje broni atomowej

Tak wynika ze słów Jake'a Sullivana, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, Joe Bidena.

Czytaj więcej

USA ostrzegają Rosję: Skutki użycia broni atomowej będą dla was katastrofalne
05:00
26.09.2022

Japonia rozszerza sankcje wobec Rosji

Rząd Japonii zdecydował się zakazać eksportu produktów, które mogą być wykorzystane do produkcji broni chemicznej do Rosji, w ramach dodatkowych sankcji związanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Szef gabinetu premiera Japonii, Fumio Kishidy, Hirokazu Matsuno podkreślił, że Japonia jest "głęboko zaniepokojona" możliwością użycia broni atomowej przez Rosję. Japonia umieściła na liście podmiotów z Rosji objętych sankcjami 21 kolejnych organizacji, w tym laboratoria badawcze - wynika z komunikatu japońskiego rządu.

04:29
26.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy pięć rosyjskich składów amunicji

W ciągu doby na froncie południowym ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dziewięć uderzeń z powietrza na wroga, a artyleria i wojska rakietowe zrealizowały 310 misji ogniowych - informuje w najnowszym raporcie Dowództwo Operacyjne "Południe". W ciągu doby Rosjanie stracili na froncie południowym 43 żołnierzy, trzy czołgi, samobieżną haubicę i dziewięć pojazdów opancerzonych. Ponadto ukraińska armia miała zniszczyć pięć rosyjskich składów amunicji.

04:26
26.09.2022

Liz Truss: Nie słuchajmy gróźb Putina

Premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss, w rozmowie z CNN apelowała, aby ignorować "wymachiwanie szabelką" przez Władimira Putina i jego "fałszywe groźby". - Zamiast tego należy nadal nakładać sankcje na Rosję i nadal wspierać Ukraińców - podkreśliła. Truss przekonywała, że jeśli Putinowi pozwoli się wygrać będzie to "nie tylko straszna wiadomość dla Europy i, oczywiście, duże zagrożenie dla Ukraińców, ale także sygnał dla innych autorytarnych reżimów na świecie, że jest czymś możliwym do zaakceptowania najechanie suwerennego państwa".

04:17
26.09.2022

Zełenski do Rosjan: Walczcie, by wasze dzieci nie były wysyłane na śmierć

- Widzimy ludzi, zwłaszcza w Dagestanie, którzy zaczynają walczyć o swoje życie. Widzimy, że zaczynają rozumieć, że w grę wchodzi ich życie. Dlaczego ich mężowie, bracia, synowie mają umierać na tej wojnie? Na wojnie, której nikt nie chce. Na wojnie przeciw naszemu narodowi, naszej ziemi. Nie chcą wysyłać swoich dzieci na wojnę. Walczcie, aby wasze dzieci nie były wysyłane na śmierć - każdy, kto może być powołany w ramach tej kryminalnej mobilizacji. Ponieważ jeśli przyjdziecie odebrać życie naszym dzieciom - mówię to jako ojciec - nie pozwolimy wam ujść z życiem - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu.