Lotnisko Roszczino (Tiumeń) wprowadziło ograniczenia lotów poza Rosję dla mężczyzn w wieku poborowym, poinformowały służby lotniskowe gazetę Kommiersant. To pierwsze rosyjskie lotnisko, które ogłosiło takie działania.

Aby przekroczyć granicę, mężczyźni wpisani na listę muszą przedstawić zaświadczenie z wojskowego urzędu potwierdzające, że mogą opuścić Rosję. Jeśli takiego zaświadczenia nie posiadają, są usuwani z listy pasażerów i nie wpuszczani za lotniskowe bramki. Zakazu lotów krajowych dla mężczyzn w wieku poborowym na razie nie ma.

Czytaj więcej

Biznes apeluje do Kremla: nie zabierajcie nam specjalistów na front

Od ogłoszenia przez rosyjski reżim tzw. częściowej mobilizacji, setki tysięcy mężczyzn próbuje wydostać się w Rosji za granicę przez przejścia drogowe, wodne i lotnicze. Służby graniczne Kazachstanu i Gruzji odnotowały wzrost liczby Rosjan wjeżdżających do kraju. Na granicy z Gruzją w poniedziałek tylko na jednym przejściu na wyjazd z Rosji czekało 2300 samochodów.

Rzecznik Kremla Pieskow zaprzeczył we wtorek, by władze zamierzały „na dany moment” zamknąć granice państwa z powodu mobilizacji albo wprowadzić stan wojenny.