06:56
25.06.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 122
01:15
25.06.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:06
25.06.2022

Eksport z Ukrainy. Blinken o żądaniach Rosji: Nie mają sensu

- Jakim prawem lub na podstawie jakiej logiki Rosja nalega na dokonywanie inspekcji suwerennych ukraińskich statków opuszczających ukraińskie porty w drodze do innych państw? To nie ma sensu - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, który przybył do Berlina na ministerialną konferencję dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego. Pytany o rosyjskie żądania, by Ukraina oczyściła przejścia morskie z min, Blinken dodał, że Ukraina potrzebuje gwarancji, że jej porty będą bezpieczne ze strony ewentualnych okrętów rosyjskich. - Rosja mówi, że może być gotowa na wypuszczenie statków - to potencjalnie stwarza ryzyko, że rosyjskie okręty wpłyną i bezpośrednio zaatakują Odessę. Ukraińcy muszą być pewni, że gdy zrobią cokolwiek, co pozwoli ich statkom wypłynąć z portu, Rosjanie tego nie wykorzystają - zaznaczył. Antony Blinken nie powiedział, by w kwestii eksportu zboża z Ukrainy osiągnięto jakikolwiek znaczący postęp.

00:44
25.06.2022

Polska flaga usunięta z cmentarza w Katyniu

Rosyjskie media podają, że z cmentarza w Katyniu usunięta została polska flaga. Wcześniej mer Smoleńska Andriej Borysow zamieścił w mediach społecznościowych fotografię, przedstawiającą dwa maszty - jeden z rosyjską flagą, drugi - bez flagi. "Wyrażę swoją ogólną opinię. Na rosyjskich pomnikach nie może być polskich flag! A po szczerych antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej" - napisał mer. "Myślę, że Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej podjęło jedyną słuszną decyzję - o zdjęciu flagi Polski. Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia" - stwierdził.

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu powstał z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich w Gniezdowie w 2000 r. Spoczywają na nim oficerowie i podchorążowie Wojska Polskiego, zamordowani przez NKWD.

00:26
25.06.2022

Doniesienia o eksplozjach w Dnieprze

Ukraińskie media donoszą, że w mieście Dniepr (stolica obwodu dniepropetrowskiego) słychać wybuchy, a wcześniej kilkakrotnie wybrzmiewały syreny alarmu przeciwlotniczego. Mieszkańcy mają zostać w schronach.

23:52
25.06.2022

Kułeba: Będą kolejne dostawy broni na Ukrainę

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez ukraińskie media, powiedział, że nie ma bezpośredniego związku między kwestią nadania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE a sprawą dostaw broni na Ukrainę. Minister dodał, że w sprawie dostaw w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski odbył dwa spotkania. - Chcę zapewnić każdego żołnierza, który teraz broni państwa, że wkrótce będzie więcej broni. Przyspieszamy te procesy wspólnym wysiłkiem - oświadczył.

23:20
24.06.2022

Ukraiński minister o eksporcie zboża

- Jeśli chodzi o alternatywne trasy, potrzeba 10 lat inwestycji, by spróbować zbudować infrastrukturę niezbędną do zastąpienia tej w portach nad Morzem Czarnym, na stworzenie której poświęciliśmy 20 lat - powiedział ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że "alternatywne trasy" są ważne, ale za ich pomocą można byłoby przetransportować ok. jedną trzecią wcześniejszego eksportu. Wysocki przekazał, że na Ukrainie jest ok. 20 mln ton zboża z ubiegłorocznych zbiorów. Zaznaczył, że w odpowiednich warunkach zboże może być przechowywane przez dwa lata.

22:53
24.06.2022

Zełenski o decyzji ws. statusu kandydata: Radujmy się trochę

- Bądźmy choć trochę zadowoleni. Cicho, skromnie, w duszy, ale radujmy się. Dla siebie, dla naszego ukochanego państwa. Poczujmy tę chwilę i jej smak - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do przyznania Ukrainie statusu państwa-kandydata do UE. W wystąpieniu porównał unijne aspiracje Ukrainy do wspinaczki na Mount Everest. - Osiągnęliśmy przedostatni punkt. Rozmawiamy o dalszej drodze na szczyt, jak trudno będzie pokonać ostatnie 1848 metrów. (...) A może najpierw przypomnimy sobie, że pokonaliśmy już 7000 metrów? - podkreślił.

- Mówimy: Ukrainie przyznano status kandydata do UE. Powiedzmy: Ukraina uzyskała status kandydata do UE. Czy to spadło nam z nieba? Czy mało przeszliśmy i zrobiliśmy? - mówił Zełenski. - Pokonaliśmy 7000 metrów, nie będziemy się zatrzymywać - przekonywał.

22:32
24.06.2022

Zebrano pieniądze na cztery drony Bayraktar dla Ukrainy

W ciągu trzech dni zebrano pieniądze na zakup czterech bezzałogowców Bayraktar dla Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował ukraiński prezenter telewizyjny, aktor i polityk, Serhij Prytuła, założyciel fundacji, która obecnie organizuje zbiórki na wyposażenie ukraińskiego wojska. Przekazał, że zebrano 600 mln hrywien (ponad 90 mln zł).

22:08
24.06.2022

Kyryłenko: W obwodzie donieckim zginęło 5 cywilów

W piątek w obwodzie donieckim Rosjanie zabili 5 cywilów, a cztery osoby zostały ranne - podał szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

21:53
24.06.2022

Reznikow: Rosjanie zużywają przeciw nam tysiąc pocisków na godzinę

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie, że w walkach z ukraińskim wojskiem Rosjanie zużywają do tysiąca pocisków w ciągu godziny. Dodał, że armia ukraińska musi stosować taktykę uderzeń punktowych, by haubice lub jednostki systemu HIMARS zadały odpowiednie straty "odpowiednim celom".

21:24
24.06.2022

Mer Mikołajowa wzywa do ewakuacji

Mer stolicy obwodu mikołajowskiego Ołeksandr Sienkewycz zaapelował, by "każdy, kto chce pozostać przy życiu, opuścił miasto". Mer Mikołajowa dodał, że w mieście przebywa ok. 230 tys. osób. Sienkewycz opisał sytuację w Mikołajowie jako "bardzo złą". - Miasto jest codziennie ostrzeliwane - przekazał.

20:57
24.06.2022

Charkowszczyzna: Karetka pod ostrzałem, ranny sanitariusz

W obwodzie charkowskim pod ostrzałem znalazła się karetka jadąca do 63-letniego pacjenta. Znajdujący się w pojeździe sanitariusz został ranny. Pogotowie poinformowało w oświadczeniu w mediach społecznościowych, że zespół dotarł do pacjenta i udzielił mu niezbędnej pomocy, a potem sanitariusz opatrzył swoją ranę i udał się do szpitala. Jego stan jest zadowalający - czytamy. Ukrinform podał, że w ciągu pierwszych 45 dni inwazji Rosji w obwodzie charkowskim uszkodzonych w wyniku rosyjskiego ostrzału zostało 50 ambulansów.

20:38
24.06.2022

Rosjanie wstrzymują transporty do Polski

Rosyjskie koleje nie poinformowały dlaczego, ale zapewniają, że to nie całkowite zerwanie.

Czytaj więcej

Koleje Rosyjskie częściowo wstrzymują tranzyt do Polski przez Białoruś
20:15
24.06.2022

Załużny: Ukraina potrzebuje parytetu ognia z Rosją

By ustabilizować trudną sytuację w obwodzie ługańskim, Ukraina potrzebuje "parytetu ognia" z Rosją - ocenił naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny, cytowany przez Reutera. Załużny w mediach społecznościowych podał, że omówił sytuację operacyjną i przepływ dostaw międzynarodowej pomocy sprzętowej z amerykańskim generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

19:51
24.06.2022

Zacharowa o decyzji UE ws. Ukrainy i Mołdawii: Nieograniczona ekspansja

Decyzja o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej to próba wkroczenia w rosyjską sferę wpływów w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), tworzonej przez byłe republiki Związku Radzieckiego - oceniła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, cytowana przez agencję Reutera. - Podejmując decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących Unia Europejska potwierdziła, że ​​nadal aktywnie wykorzystuje WNP na poziomie geopolitycznym, aby wykorzystać ją do "powstrzymywania" Rosji – oświadczyła Zacharowa. - Oni nie myślą o negatywnych konsekwencjach takiego kroku - dodała. Zdaniem rzeczniczki resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa, rozszerzając się o Ukrainę i Mołdawię, byłe republiki radzieckie, UE poświęca swe demokratyczne ideały kosztem "niepohamowanej ekspansji oraz politycznego i gospodarczego zniewolenia swoich sąsiadów".

19:30
24.06.2022

W Buczy powstało miasteczko dla uchodźców

"Dziś w Buczy - mieście zniszczonym przez rosyjskich agresorów, którzy dokonywali tam masowych zbrodni na ludności cywilnej - wraz z ministrem Ołeksijem Czernyszowem (szef resortu rozwoju społeczności lokalnych - red.) otworzyliśmy dwa miasteczka dla ponad 700 ukraińskich uchodźców wewnętrznych" - przekazał w mediach społecznościowych szef KPRM Michał Dworczyk.

18:54
24.06.2022

Zełenski połączy się dziś z prounijną manifestacją w Tbilisi

Organizatorzy wiecu poparcia dla wejścia Gruzji do Unii Europejskiej poinformowali, że w czasie wydarzenia będzie przemawiał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czwartek Ukraina formalnie otrzymała status kandydata do UE. Gruzję zapewniono o „europejskiej perspektywie”, ale oficjalnie kandydatem do Wspólnoty nie została.

18:27
24.06.2022

Szefowa KE: Wojna ma poważny wpływ na inflację

- Wojna na Ukrainie ma poważny wpływ na wzrost (PKB - red.) i inflację - mówiła po unijnym szczycie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, deklarując jednocześnie, że "nie będzie powrotu do tanich paliw kopalnych".

Czytaj więcej

Szefowa KE: Nie będzie powrotu do tanich paliw kopalnych
17:56
24.06.2022

Przedstawiciel Pentagonu o wycofywaniu się Ukraińców z Siewierodoniecka

- Ukraińskie siły zbrojne dokonują profesjonalnego, taktycznego wycofania się z Siewierodoniecka, by skonsolidować swoje siły na lepszych pozycjach obronnych - powiedział przedstawiciel Pentagonu w rozmowie z dziennikarzami. Według niego, w bitwie o Donbas wojska rosyjskie "centymetr po centymetrze" zdobywają kolejne partie terenu.

17:29
24.06.2022

Rzecznik resortu obrony Ukrainy o sytuacji na froncie

Najgorętsze sektory frontu to miejscowości leżące na południe i południowy wschód od Siewierodoniecka - powiedział Ołeksandr Motuzianyk, rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy dodając, że "wróg znacznie zwiększył liczbę nalotów". - W wyniku uderzeń na Lisiczańsk zniszczeniu uległa duża liczba budynków w okolicznych osadach - przekazał.

17:08
24.06.2022

Morawiecki: Putin chce doprowadzić do głodu

- Powodowany przez Rosję kryzys żywnościowy jest tematem numer jeden ex aequo z samą wojną na Ukrainie. (Prezydent Rosji Władimir - red.) Putin chce doprowadzić do głodu. Kreml chce wywołać świat w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Chce poprzez to doprowadzić do wielkiej fali migracji. I dlatego rozmawialiśmy o tym, jak UE powinna pomóc Polsce, Rumunii, innym krajom, które graniczą z Ukrainą, po to, aby przyspieszyć eksport zboża, żywności z Ukrainy do krajów Afryki Północnej - mówił na konferencji po unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki.

16:48
24.06.2022

Kolejne HIMARS-y mają dotrzeć na Ukrainę do połowy lipca

- Pierwsza partia czterech systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności (HIMARS), obiecanych przez USA, znajduje się już na Ukrainie, a nowo ogłoszona partia czeterech kolejnych zostanie dostarczona do połowy lipca - podało CNN, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Obrony.

16:22
24.06.2022

Premier: Zatwierdziliśmy dalszą pomoc dla Ukrainy

- Ukraina jest państwem w stanie wojny i nie ma z czego płacić pielęgniarkom, nauczycielom, policjantom, straży granicznej, czy za wiele innych usług publicznych - mówił Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Morawiecki: Polska robi wszystko, aby pomóc Ukrainie w dostawach broni
16:12
24.06.2022

Salony czołowych polskich marek odzieżowych znowu otwarte w Kijowie

Reserved, Mojito, Sinsay, Cropp czy House, marki odzieżowe należące do polskiej firmy LPP SA, ponownie otworzą swoje sklepy w kijowskich centrach handlowych.

Czytaj więcej

Reserved, Mohito, Cropp, House, Sinsay: polskie marki otwierają sklepy w Kijowie
16:02
24.06.2022

Morawiecki: Nie może być tak, że Europa zostawia Ukrainę na pastwę Rosji

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił wystąpienie dla mediów po unijnym szczycie, na którym zdecydowano o przyznaniu statusu kandydata do UE Ukrainie i Mołdawii. Powiedział, że "Ukraina otrzymała ten sztandar nadziei" w wyniku szeroko zakrojonej akcji dyplomatycznej i rozmów politycznych "przede wszystkim ze strony Polski". Szef polskiego rządu podziękował za zaangażowanie w sprawę Ukrainy prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

- Ja również rozmawiałem z wieloma premierami, i to niejednokrotnie, na ten temat, jak ważne jest połączenie tych kropek na rysunku. Walka nie może się odbywać w próżni. Musi być jednocześnie swego rodzaju odpowiedź na to ze strony Europy. Nie może być tak, że Europa, Unia Europejska, zostawia Ukrainę tylko dlatego, że jest poza granicami Unii Europejskiej, na pastwę Rosji - mówił Morawiecki.

15:44
24.06.2022

Mieszkańcy Kaliningradu rzucili się na zakupy

Tym razem nie wykupili całego zapasu kaszy gryczanej, ale cement.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Kaliningradu wykupili cały dostępny cement
15:05
24.06.2022

Szefowa MSZ Niemiec: Nie pozwolimy, aby ta wojna zagłodziła świat

- Pracujemy wspólnie przeciwko cynicznej rosyjskiej wojnie zbożowej, która grozi destabilizacją państw - powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock na wspólnej z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem konferencji prasowej. Dodała, że "ten trudny czas to także czas bezprecedensowej bliskości i jedności". - Nie pozwolimy, aby ta wojna zagłodziła świat - zadeklarowała. Oceniła, że na świecie panuje niepewność co do dostaw, zwłaszcza żywności, i płatności za nie.

14:35
24.06.2022

Ukraina może potrzebować 10 lat, aby rozminować całe swoje terytorium

Są to optymistyczne obliczenia, ponieważ nie wiemy jeszcze, co dzieje się na terytoriach, na których trwają działania wojenne - poinformowała Państwowa Służba Ratownicza.

Pirotechnicy rozminowali już ponad 62 tys. hektarów terytorium Ukrainy, unieszkodliwiając 45 tys. materiałów wybuchowych, w tym 2 tys. bomb lotniczych.

14:13
24.06.2022

Ukraińcy: Wycofanie się z Siewierodoniecka może potrwać kilka dni

Szef władz rejonu siewierodonieckiego Roman Własenko powiedział CNN, że żołnierze już zaczęli wycofywać się z oblężonego regionu.

- W tej chwili są oni wycofywani z miasta. Zaczęło się to wczoraj - przekazał.

Wycofywanie może potrwać kilka dni, ponieważ w rejonie znajduje się wiele jednostek.

14:04
24.06.2022

Zełenski zwrócił się do tłumu na festiwalu Glastonbury

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił do uczestników na festiwalu Glastonbury, prosząc o "szerzenie prawdy o wojnie z Rosją" i "udowodnienie, że wolność zawsze zwycięża".

Powiedział, że ludzie na Ukrainie chcą "żyć tak jak dawniej, cieszyć się wolnością i tym wspaniałym latem".

13:44
24.06.2022

Szef ONZ: Światu grozi katastrofa z powodu niedoboru żywności

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w ostrych słowach na temat narastającego kryzysu powiedział, że kombinacja czynników powoduje "bezprecedensowy globalny kryzys głodu", który dotyka już setki milionów ludzi.

Guterres powiedział, że wojna na Ukrainie dołączyła do problemów spowodowanych zmianami klimatycznymi, pandemią koronawirusa i nierównościami.

13:13
24.06.2022

Niemcy mogą wywłaszczyć cześć gazociągu Nord Stream 2

"Der Spiegel" poinformował, że niemieckie Ministerstwo Gospodarki rozważa wywłaszczenie części Nord Stream 2 znajdującego się na terytorium Niemiec i odcięcie go od reszty gazociągu. 

Czytaj więcej

Niemcy mogą przejąć Nord Stream 2. Na potrzeby terminalu LNG
13:05
24.06.2022

Ławrow porównuje NATO i Unię Europejską do Hitlera

Szef MSZ Rosji uważa, że Zachód tworzy koalicję na potrzeby wojny z Rosją.

Czytaj więcej

Ławrow: UE i NATO jak Hitler tworzą koalicję na potrzeby wojny z Rosją
12:27
24.06.2022

Pieskow: Decyzja UE o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata jest sprawą wewnętrzną

- Dla nas jest bardzo ważne, aby wszystkie te procesy nie przyniosły nam więcej problemów - powiedział rzecznik Kremla.

12:03
24.06.2022

Ważąca pół tony bomba wywieziona z Charkowa

Niewybuch o wadze 500 kg został usunięty z budynku mieszkalnego w Charkowie.

Bomba została usunięta w czwartek przez 10-osobową ekipę specjalistów przy użyciu wózka widłowego i dźwigu.

Bomba została zdezaktywowana w marcu, ale władze ukraińskie nie były w stanie usunąć jej do tej pory z powodu rosyjskich ataków lotniczych.

11:54
24.06.2022

Rosja: USA odpowiedzialne za blokadę tranzytu

Zdaniem MSZ Rosji decyzja o blokadzie transportu towarów do obwodu kaliningradzkiego została podjęta na polecenie Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Rosja obwinia USA o blokadę tranzytu do Kaliningradu
11:38
24.06.2022

Nie ma planów na nadzwyczajny szczyt UE w sprawie cen gazu

Nie ma obecnie planów zorganizowania w lipcu nadzwyczajnego szczytu przywódców Unii Europejskiej, by omówić sposoby radzenia sobie z rosnącymi cenami gazu - powiedział w piątek jeden z urzędników UE cytowany przez agencję Reutera

Urzędnik przekazał, że premier Włoch Mario Draghi zaproponował lipcowy szczyt w czwartek, podczas wewnętrznych spotkań z przywódcami UE.

11:36
24.06.2022

Kanclerz Niemiec apeluje o szybsze odejście od rosyjskich surowców

- Jest to wysiłek, który musimy teraz jeszcze przyspieszyć - oczywiście wiąże się to z wielkimi wyzwaniami, ale będziemy się wzajemnie wspierać - zapowiedział Olaf Scholz.

Czytaj więcej

Scholz: UE musi szybciej uniezależnić się od rosyjskich surowców
11:18
24.06.2022

Chersoń: samochód kolaboranta wysadzony w powietrze 

Według rosyjskich mediów państwowych samochód Dmytro Sawluczenki, który współpracował z Rosjanami w Chersoniu, został wysadzony w powietrze. Kierowca zginął.

Czytaj więcej

Rosyjski urzędnik w Chersoniu zginął w eksplozji samochodu pułapki
10:54
24.06.2022

Legia Cudzoziemska ćwiczy w Estonii

Po naruszeniu estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty, na terytorium Estonii rozpoczęła ćwiczenia Legia Cudzoziemska.

Czytaj więcej

Estonia. Ćwiczenia Legii Cudzoziemskiej tuż przy granicy z Rosją
10:43
24.06.2022

Patron z nagrodą od irlandzkich kynologów

Pies Patron, który zajmuje się wyszukiwaniem materiałów wybuchowych, otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem stowarzyszenie kynologów z Irlandii przyznało mu statuetkę "Złotej Łapy".

10:29
24.06.2022

Wydobycie ropy w Rosji jest najniższe od 20 lat

Wydobycie ropy z wyłączeniem kondensatu gazowego do końca 2022 r. zmniejszy się w Rosji o 10 proc. w stosunku do 2021 r. Firma Kept szacuje, że największe ograniczenie wydobycia spodziewane jest w drugiej połowie tego roku, biorąc pod uwagę wpływ unijnych ograniczeń na import ropy z Rosji.

Czytaj więcej

Rosja pompuje najmniej ropy od 20 lat. Wydobycie jeszcze bardziej spadnie
10:00
24.06.2022

Ławrow oskarża szefa ONZ o opóźnianie rozwiązania kryzysu żywnościowego

Jesteśmy zaniepokojeni powolną reakcją na sprawę, która wydaje się pilna - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

Czytaj więcej

Ławrow oskarża Guterresa o opóźnianie rozwiązania kryzysu żywnościowego
09:46
24.06.2022

W Chersoniu eksplozja samochodu zabiła jednego z głównych kolaborantów

W wyniku wybuchu zginął Dmytro Sawluczenko, mianowany przez Rosjan szefem Departamentu Rodziny, Młodzieży i Sportu we władzach administracji regionu.

09:23
24.06.2022

Premier Ukrainy: Proces integracji Ukrainy z UE stał się nieodwracalny

- Od teraz Ukraina zajmuje legalne miejsce w europejskiej rodzinie. A stosunki między nami a UE przechodzą od polityki sąsiedztwa do polityki rozszerzenia - powiedział Denis Szmygal.

Czytaj więcej

Szmyhal: Od teraz Ukraina zajmuje legalne miejsce w europejskiej rodzinie
09:02
24.06.2022

Ukraiński Sztab Generalny: Siły Zbrojne rozbiły oddziały dywersantów

Oddziały działały na obszarze na południowy zachód od Doniecka.

08:33
24.06.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała śmierć 338 dzieci

W ciągu 4 miesięcy wojny rannych zostało 610 dzieci.

08:19
24.06.2022

Bielecki: Miernikiem intencji Unii wobec Ukrainy są działania podejmowane na krótką metę

Gdy Rosja wyciąga rękę po Donbas i grozi całkowitym odcięciem Ukrainy od morza, kluczowe są szybkie dostawy ciężkiego uzbrojenia. Niestety, Niemcy zachowują się tu opieszale. Tylko jedna trzecia zapowiedzianej przez Berlin broni trafiła w ręce Kijowa. Nie lepiej wypada pod tym względem Francja, która przecież podobnie jak RFN jest jednym z największych eksporterów broni na świecie - pisze w komentarzu Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Zmęczenie w Europie narasta
08:08
24.06.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 34 530 żołnierzy, 1 507 czołgów, 3 637 pojazdów opancerzonych, 759 zestawów artyleryjskich, 241 wyrzutni rakiet, 99 zestawów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 183 śmigłowce, 622 bezzałogowe statki powietrzne, 137 pocisków manewrujących, 14 jednostek nawodnych, 2 553 pojazdy (w tym cysterny), 60 jednostek sprzętu specjalnego.

07:57
24.06.2022

Brytyjski resort obrony: Rosji brakuje pilotów

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie o sytuacji na Ukrainie informuje, że Ukraińcy wzięli do niewoli pilota Su-25, który okazał się emerytowanym majorem rosyjskiej armii, a obecnie jest najemnikiem z Grupy Wagnera. "Wykorzystanie byłych żołnierzy, obecnie w Grupie Wagnera, do przeprowadzania misji z zakresu wsparcia lotniczego, wskazuje, że rosyjskie siły powietrzne mają problem z zapewnieniem odpowiedniej liczby członków załóg w związku z inwazją na Ukrainę" - pisze brytyjskie Ministerstwo Obrony.

07:53
24.06.2022

ISW: Wkrótce rosyjska ofensywa się zatrzyma

Według Instytutu Nadań nad Wojną, da to siłom ukraińskim możliwość rozpoczęcia „rozważnej kontrofensywy”.

Czytaj więcej

ISW: Bitwa pod Siewierodonieckiem nie zdecyduje o zwycięstwie Rosjan
07:43
24.06.2022

Haidai: Obrońcy Siewierodoniecka muszą wycofać się z miasta

Gubernator obwodu ługańskiego na antenie ukraińskiej telewizji poinformował, że żołnierze broniący Siewierodoniecka będą musieli wycofać się z miasta, ponieważ "pozostanie na pozycjach startych na proch w ciągu wielu miesięcy, tylko po to, aby tam zostać, nie ma sensu". Według Haidaia 90 proc. domów w Siewierodoniecku jest uszkodzonych lub zniszczonych.

07:26
24.06.2022

Rosjanie zajęli Mykołajiwkę, wieś znajdującą się w pobliżu strategicznej drogi Bachmut-Lisiczańsk

Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, poinformował jednocześnie o uniemożliwieniu Rosjanom wejścia od południa do Lisiczańska.

Czytaj więcej

Haidai: Rosjanie zajęli Mykołajiwkę, atak na Lisiczańsk odparty
07:15
24.06.2022

Doradca Orbána: Sankcje nakładane na Rosję szkodzą Unii Europejskiej

W końcu Europa będzie po przegranej stronie tej wojny z powodu problemów gospodarczych. Naszą rekomendacją byłoby wstrzymanie procesu sankcji - powiedział doradca węgierskiego premiera, Balazs  Orbán.

Czytaj więcej

Doradca Orbána: UE powinna przestać nakładać sankcje na Rosję
07:03
24.06.2022

Rosyjski żołnierz wzięty do niewoli nie ma 18 lat

Utworzony w kwietniu 2022 roku Legion "Wolna Rosja" schwytał zmobilizowanego w Ługańsku niepełnoletniego żołnierza.

07:00
24.06.2022

W Rosji rozbił się samolot wojskowy Ił-76

Interfax cytuje Ministerstwo Obrony Rosji, które poinformowało, że w samolocie doszło do awarii silnika w czasie lotu szkoleniowego. Resort nie podaje szczegółowej informacji o ofiarach.

Czytaj więcej

Rosja: Ił-76 rozbił się przy lądowaniu w Riazaniu. Są ofiary
06:53
24.06.2022

Łukaszenko przebywa z wizytą w Rosji. Trzy dni rozmów z Putinem

W czwartek i piątek białoruski dyktator odbywa nieformalne rozmowy z Władimirem Putinem w Zawidowie. Oficjalna część wizyty odbędzie się 25 czerwca, gdy Łukaszenko i Putin wezmą udział w roboczym spotkaniu w Sankt Petersburgu.

06:48
24.06.2022

Dergacze, miasto w obwodzie charkowskim, bez gazu i prądu po ostrzale

W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Dergacze, w obwodzie charkowskim, większość mieszkańców miasta pozbawionych jest dostępu do gazu i elektryczności - informuje rada miasta.

06:44
24.06.2022

Rzecznik Kremla: Nie będziemy się spieszyć ws. Kaliningradu

Litwa, wdrażając szósty pakiet unijnych sankcji, zablokowała tranzyt objętych sankcjami towarów do obwodu kaliningradzkiego. Rosja zagroziła Litwie konsekwencjami, które "odczują wszyscy mieszkańcy" kraju sąsiadującego z Rosją.

Czytaj więcej

Pieskow o częściowej blokadzie Kaliningradu: Przygotowujmy się na najgorsze
06:25
24.06.2022

Spadochroniarze z Lwowa zestrzelili śmigłowiec Ka-52

Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki poinformował, że żołnierze 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej zestrzelili rosyjski śmigłowiec Ka-52.

06:23
24.06.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski z wyrzutni rakiet

Zaporoska administracja obwodowa informuje na swoim profilu na Facebooku o nocnym ostrzale obwodu przez Rosjan. "Z wstępnych danych wynika, że trafione zostały elementy infrastruktury w jednej z miejscowości położonej w pobliżu stolicy obwodu" - głosi komunikat. Na razie nie ma informacji o ofiarach ostrzału.

06:15
24.06.2022

Wypłata 40 zł na ukraińskiego gościa nie zakończy się 25 czerwca

Prawo do wsparcia utracą tylko te osoby, które przybyły do Polski wraz z rozpoczęciem inwazji

Czytaj więcej

Przedłużenie wypłat 40 zł za gościnę uchodźców, ale pod pewnymi warunkami
06:13
24.06.2022

W Permie i Kirowie ochotnikom gotowym walczyć na Ukrainie oferuje się równowartość 24 tys. zł

Maksymalny okres kontraktu wynosi rok. Średnia krajowa pensja w Rosji w marcu wynosiła 66 tys. rubli (5,4 tys. zł).

Czytaj więcej

Kremlowi brakuje żołnierzy. Mobilizuje psy wojny
06:02
24.06.2022

Trwają prace nad kształtem pakietu unijnej pomocy dla Ukrainy

Z oficjalnych i nieoficjalnych wypowiedzi powoli wyłania się obraz docelowego mechanizmu. Powstałaby platforma z udziałem międzynarodowych darczyńców, której celem byłoby koordynowanie strumieni finansowych i inwestycji oraz pilnowanie, żeby były połączone z reformami. Trochę na wzór unijnego Funduszu Odbudowy, w którym pieniądze są wypłacane, tylko gdy państwo realizuje konkretne etapy reform. A te mają być tak skonstruowane, żeby wytyczały kurs na UE - pisze Anna Słojewska.

Czytaj więcej

Unia otwiera się na Wschód. Odbudowa Ukrainy będzie kosztować bilion euro?
05:55
24.06.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje dane o rosyjskich stratach

Jak dowiadujemy się z raportu ukraińska armia, w ciągu doby, "wyeliminowała 44 rosyjskich okupantów i zniszczyła dwie haubice kalibru 152 mm (Msta-B i 2S5 Hiacynt), a także pewną liczbę pojazdów opancerzonych i innych pojazdów".

Czytaj więcej

Ukraińskie dowództwo: Partyzanci aktywni w obwodzie chersońskim
05:25
24.06.2022

Rosyjska telewizja Zwiezda TV: Używamy ciężkich miotaczy ognia na Ukrainie

W reportażu z obwodu charkowskiego Zwiezda TV podaje, że "Ukraińska armia ogłosiła prawdziwe polowanie" na zestawy TOS-1, ponieważ przed ich atakami "nie można się ukryć, nawet w okopach czy ziemiankach".

Czytaj więcej

Rosja chwali się użyciem ciężkich miotaczy ognia na Ukrainie
05:08
24.06.2022

Johnson: Ukraińcy potrzebują pomocy, by zmienić dynamikę w Donbasie

- To nie jest czas, aby zachęcać Ukraińców do zgodzenia się na zły pokój, na pokój przy którym musieliby oddać część swojego terytorium w zamian za zawieszenie broni - stwierdził brytyjski premier.

Czytaj więcej

Johnson apeluje do G7 i NATO, by nie zmuszać Ukrainy do "złego pokoju"
04:53
24.06.2022

Zełenski: To zwycięstwo. Czekaliśmy na to 30 lat

Po przyznaniu Ukrainie przez Radę Europejską statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej, Wołodymyr Zełenski umieścił na swoim profilu na Instagramie nagranie, w którym mówi, że decyzja ta jest zwycięstwem Ukrainy, na której kraj ten czekał 30 lat. - Możemy pokonać wroga, odbudować Ukrainę, dołączyć do UE, a potem możemy odpocząć - stwierdził ukraiński prezydent.

04:26
24.06.2022

Ławrow: Rosja oferuje Zachodowi uczciwą współpracę

W rozmowie z białoruskim nadawcą publicznym szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, przekonywał, że Rosja oferuje Zachodowi "uczciwą współpracę w obszarze wspólnych interesów, ale Zachód tego nie chce". - Zrobiliśmy wszystko, co od nas zależało. Oferowaliśmy i nadal oferujemy uczciwą współpracę w obszarze wspólnych interesów. Oni tego nie chcą - mówił o Zachodzie Ławrow.

04:23
24.06.2022

W wyniku ostrzału obwodu sumskiego ranne zostało dziecko

W ciągu ostatniej doby Rosjanie prowadzili ostrzał obwodu sumskiego zestawami rakietowymi Grad i moździerzami, wysłali też drona przenoszącego ładunki wybuchowe nad obwód sumski - pisze gubernator obwodu, Dmytro Żywicki, na swoim kanale w serwisie Telegram. Jak czytamy ok. godziny 17 wyrzutnie rakiet Grad ostrzelały miejscowość Junakiwka z użyciem amunicji fosforowej. W wyniku ostrzału ranne zostało dziecko. Rosjanie prowadzili też ostrzał miasta Seredyna-Buda z użyciem moździerzy.

04:19
24.06.2022

Zełenski o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE: Największy krok do wzmocnienia Europy

W wystąpieniu do członków Rady Europejskiej, którzy 23 czerwca zdecydowali o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państw-kandydatów do UE, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że jest to z jednej strony "jedna z najważniejszych decyzji dla Ukrainy w ciągu 30 lat jej niepodległości", a z drugiej "największy krok w stronę wzmocnienia Europy, jaki można podjąć obecnie, w tak trudnych warunkach, gdy Rosja swoją wojną testuje naszą zdolność do zachowania wolności i jedności".