Po tym, jak Litwa ograniczyła tranzyt objętych unijnymi sankcjami towarów do obwodu kaliningradzkiego, mieszkańcy w panice wykupili zgromadzony tam cement. Władze apelują, by nie gromadzić materiałów na zapas i obiecują rychłe dostawy morzem.

Władze regionu zaapelowały do mieszkańców Kaliningradu o niestwarzanie sztucznie zawyżonego popytu na cement.

– Przy wsparciu ministerstwa transportu Rosji, zmieniamy logistykę zaopatrzenia regionu w niezbędne towary z cementem włącznie. Całkowicie przestawiamy się na komunikację morską. Wspólnie z Eurocementem (rosyjski koncern cementowy – red.) ustaliliśmy ilości materiału potrzebnego dla branży budowlanej, który będzie pakowany w big-bagi i transportowany dodatkowymi jednostkami. Sytuacja jest pod stałą kontrolą gubernatora obwodu – zapowiedział wicepremier Aleksander Rolbinow, cytowany przez portal Kaliningrad.ru.

Do dostaw pierwszej partii cementu władze zamierzają wykorzystać uniwersalny drobnicowiec Chołmogory na trasie Bronka-Kaliningrad. Wyruszy w rejs 25 czerwca. Zostanie też wykorzystany statek Ursa Mayor kursującego między Bałtijskiem w obwodzie kaliningradzkim a Ust-Ługą pod Petersburgiem.

Czytaj więcej

Rosja grozi Litwie, za blokowanie Kaliningradu

Rosyjskie ministerstwo transportu potwierdziło gotowość do przekierowania statków w celu zaopatrzenia obwodu kaliningradzkiego we wszystkie niezbędne towary. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie zwiększona przepustowość komunikacji morskiej z Petersburgiem.

Obecnie lokalne przedsiębiorstwa mają na stanie 8,7 tys. ton materiałów budowlanych. Na torach i stacjach kolei kaliningradzkich znajduje się 151 wagonów o pojemności dziesięciu tysięcy ton. Na Kolei Moskiewskiej – kolejne 76 wagonów o pojemności pięciu tysięcy ton. Ponadto do 20 lipca zarezerwowano załadunek na promy 155 wagonów o objętości 10,2 tys. ton.

Obserwatorzy tej sytuacji podkreślają jednak, że Rosja sama potrzebuje więcej statków dla swoich objętych sankcjami towarów i nie ma pewności, że na potrzeby Kaliningradu znajdzie się ich wystarczająca liczba.

Od 18 czerwca Litwa przestała przepuszczać objęte sankcjami towary między Obwodem Kaliningradzkim a głównym terytorium Rosji. Ograniczeniami objęto imponującą listę towarów, w tym cementu.