04:32
11.04.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 47
01:54
11.04.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:49
11.04.2022

Ukraińska straż graniczna: Największe kolejki na granicy z Polską

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy podała, że obecnie największe kolejki do wyjazdu z Ukrainy obserwowane są na przejściu granicznym Hrebenne-Rawa Ruska. Od godz. 1:00 czasu polskiego na wjazd do Polski czeka tam 70 samochodów i 15 autobusów. Na przejściu Korczowa-Krakowiec oczekuje 30 samochodów i 13 autobusów, na przejściu Medyka-Szeginie - 30 samochodów i 5 autobusów. Na pozostałych przejściach nie ma kolejek. Kolejek nie ma też na przejściach ze Słowacją, Węgrami, Rumunią i Mołdawią.

01:23
11.04.2022

Wicepremier Ukrainy do mieszkańców trzech obwodów: Proszę o ewakuację

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zwróciła się do mieszkańców obwodów donieckiego, ługańskiego i charkowskiego z prośbą o nielekceważenie apeli o ewakuację, wydanych przez obwodową administrację wojskową. - Musimy być odpowiedzialni za siebie i nasze rodziny. Ewakuacja jest możliwa - proszę o ewakuację. To mój apel do mieszkańców obwodu ługańskiego, donieckiego i charkowskiego - powiedziała.

01:05
11.04.2022

Brytyjski raport: Są dalsze dowody na domniemane rosyjskie zbrodnie wojenne

W najnowszym raporcie brytyjskiego wywiadu tamtejsze Ministerstwo Obrony podaje, że po wycofaniu się Rosjan z północnej Ukrainy "pojawiają się dalsze dowody domniemanych rosyjskich zbrodni wojennych", w tym doniesienia o prowizorycznym grobie, w którym pochowano cywilów. "Nadal utrzymują się zarzuty o stosowanie przemocy seksualnej przez rosyjski personel wojskowy" - czytamy.

00:42
11.04.2022

Władimir Kliczko: Spodziewamy się, że Rosjanie znów zaatakują Kijów

- Sami się o siebie zatroszczymy, sami obronimy swoje domy, potrzebujemy do tego tylko broni - stwierdził brat mera Kijowa Władimir Kliczko.

Czytaj więcej

Bracia Kliczko: Nie obronimy kraju pięściami. Ukraina potrzebuje broni
00:23
11.04.2022

Ukraina: W niedzielę Rosjanie stracili samolot i cztery śmigłowce

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że 10 kwietnia siły ukraińskie zestrzeliły jeden rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34, cztery śmigłowce (typu Mi-24 i Ka-25), trzy bezzałogowce (drony) oraz trzy pociski manewrujące.

23:53
10.04.2022

Zełenski: Stanowisko Niemiec zmienia się na korzyść Ukrainy

Prezydent Ukrainy powiedział, że rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o tym, jak doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zbrodni wojennych oraz o tym jak doprowadzić do zaostrzenia sankcji na Rosję. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w ostatnim czasie stanowisko Niemiec zmienia się na korzyść Ukrainy. Zdaniem Zełenskiego, taka zmiana popierana jest przez większość narodu niemieckiego.

23:45
10.04.2022

Zełenski: Nadchodzący tydzień nie będzie łatwy

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nadchodzący tydzień będzie nie mniej ważny niż ten kończący się dziś. Dodał, że wojska rosyjskie przeprowadzą na wschodzie Ukrainy "jeszcze większą operację" oraz "użyją jeszcze więcej pocisków i bomb lotnicznych". - Ale przygotowujemy się do tych działań - zadeklarował.

23:20
10.04.2022

Bank Światowy: Gospodarka Ukrainy skurczy się niemal o połowę

Według prognoz Banku Światowego, w tym roku z powodu inwazji wojsk rosyjskich PKB Ukrainy spadnie o 45,1 proc. W swej ocenie organizacja zaznacza, że blokada na Morzu Czarnym odcięła 90 proc. eksportu zbóż Ukrainy i połowę eksportu całkowitego tego kraju. Zdaniem Banku Światowego, z powodu sankcji finansowych PKB Rosji spadnie o 11,2 proc.

22:40
10.04.2022

Słowacja zaprzecza, by przekazana Ukrainie bateria S-300 została zniszczona

Słowacja, co potwierdził premier tego kraju, przekazała Ukrainie system obrony przeciwlotniczej S-300. W niedzielę wieczorem szef słowackiego rządu "kategorycznie" zaprzeczył doniesieniom, jakoby bateria ta została już zniszczona. Informacje o zniszczeniu przekazanej Ukrainie S-300 Eduard Heger nazwał "rosyjską propagandą". Premier powołał się przy tym na "oficjalne potwierdzenie" strony ukraińskiej.

22:14
10.04.2022

Doniesienia o silnej eksplozji w Mikołajowie

W Mikołajowie na południu Ukrainy doszło do silnej eksplozji - donoszą ukraińskie media. Jak dotąd brak bliższych szczegółów.

21:59
10.04.2022

Sondaż dla CBS News: 72 proc. Amerykanów popiera wysyłanie broni Ukrainie

Z sondażu dla CBS News wynika też, że 78 proc. respondentów popiera sankcje USA wobec Rosji, a 74 proc. jest zdania, że USA powinny nałożyć kolejne sankcje na Rosję.

21:55
10.04.2022

Biskup Hilarion: Bliski Wschód jest jednym z obszarów, na których mogłoby dojść do spotkania papieża z patriarchą Cyrylem

Biskup Hilarion zaznaczył jednocześnie, że nie sposób obecnie wskazać dokładnego czasu i miejsca spotkania, ponieważ te kwestie są jeszcze do wypracowania.

Czytaj więcej

Rosyjska Cerkiew: Cyryl i papież mogą spotkać się na Bliskim Wschodzie
21:45
10.04.2022

Kaczyński: Wzywam całą wolną Europę do wielkiej mobilizacji, do wielkiej mobilizacji w obronie Ukrainy, w obronie wolności

- Mamy dzisiaj taki wybór. Ten wybór rozgrywa się dzisiaj na Ukrainie, ale może przenieść się także w tym swoim najostrzejszym, wojennym wydaniu także i dalej. To pytanie o to, czy będziemy nadal wolni, czy będziemy żyli w cieniu terroru terrorystycznego, bandyckiego państwa. To co dzieje się na Ukrainie może się zdarzyć także w Paryżu, to się może zdarzyć w Berlinie i w Rzymie. Tchórzostwo i głupota zawsze przegrywa, a w Moskwie potrafią to wykorzystać - mówił prezes PiS w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Czytaj więcej

Kaczyński: 12. rocznica zbrodni, zamachu. Dzisiaj wiemy co się stało
21:16
10.04.2022

Szef MSZ Ukrainy: Mogę negocjować z Rosją, jeśli pomoże to uniknąć przynajmniej jednej masakry, takiej jak ta w Buczy

W rozmowie z NBC News Dmytro Kułeba przyznał, że jest "skrajnie trudno choćby myśleć o tym, by usiąść przy stole (negocjacyjnym) z ludźmi, którzy są odpowiedzialni za okrucieństwa i zbrodnie wojenne lub znajdują dla nich usprawiedliwienia". Dodał jednak, że jeśli miałby szansę ratować życie ludzi lub miasto bądź wieś przed zniszczeniem, wówczas skorzystałby z takiej szansy. - Jeśli siadanie do stołu z Rosjanami pomoże uniknąć przynajmniej jednej masakry, jak ta w Buczy lub przynajmniej jednemu atakowi, jak w Kramatorsku, wówczas skorzystam z tej możliwości - podkreślił.

21:00
10.04.2022

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Wschód": Zniszczyliśmy dwa śmigłowce

W ciągu doby żołnierze podlegający ukraińskiemu Dowództwu Operacyjnemu "Wschód" zabili 26 żołnierzy wroga, zniszczyli trzy pojazdy wojskowe, dwa śmigłowce i bezzałogowy statek powietrzny.

20:55
10.04.2022

Obwód charkowski: 10 ofiar rosyjskiego ostrzału

W wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości w obwodzie charkowskim zginęło 10 osób, w tym jedno dziecko - poinformował gubernator obwodu, Ołeh Synehubow. Synehubow poinformował też, że trwa ewakuacja ludności cywilnej z dwóch miejscowości w obwodzie - Łozowej i Barwinkowa. Gubernator podkreślił, że nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców Charkowa.

20:48
10.04.2022

Liczba ofiar ataku rakietowego na dworzec w Kamatorsku wzrosła do 57

Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, poinformował też, że 109 osób zostało rannych w ataku.

20:41
10.04.2022

ONZ: Co najmniej 1 793 cywilne ofiary wojny na Ukrainie

W komunikacie Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka czytamy, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ dane z niektórych miejsc, w których trwają intensywne walki napływają z opóźnieniem, a wiele doniesień musi zostać potwierdzonych. Dotyczy to m.in. danych o ofiarach z Mariupola, Izium, Popasnej i Borodianki. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Czlowieka podaje też, że rannych w wyniku działań wojennych na Ukrainie zostało 2 439 osób.

20:32
10.04.2022

Dniepr: Sześciu pracowników służb ratunkowych rannych w drugim ataku rakietowym na lotnisko

Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała, że 10 marca rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na lotnisko międzynarodowe w Dnieprze. W wyniku uderzenia rakietami manewrującymi zniszczony został obiekt i elementy infrastruktury znajdujące się w pobliżu lotniska. Z wstępnych danych wynika, że sześciu pracowników służb ratunkowych usuwających skutki ataku, zostało rannych w wyniku drugiego ataku rakietowego. Wszyscy ranni trafili do szpitala.

20:30
10.04.2022

Litwa gotowa szkolić ukraińskich instruktorów wojskowych na swoim terytorium

- Jesteśmy gotowi szkolić, by przygotować ich do pracy ze sprzętem, jaki mamy w dyspozycji, sprzętem wojskowym, pojazdami i systemami uzbrojenia, tak aby można było używać ich do działań na Ukrainie - oświadczył dowódca litewskiej armii, gen. Valdemaras Rupsys.

Czytaj więcej

Litwa chce szkolić ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium
20:15
10.04.2022

Wiceszef MSZ Rosji: Są setki, jeśli nie tysiące nielegalnych, złych sankcji przeciw Rosji

Nasze nastawienie wobec nich jest czysto negatywne - podkreślił Siergiej Werszinin.

Czytaj więcej

MSZ Rosji: Mamy listę osób niepożadanych z USA i UE. Możemy ją wydłużać
19:55
10.04.2022

Wicepremier Ukrainy: 10 kwietnia korytarzami humanitarnymi ewakuowano 2 824 osoby

Iryna Wereszczuk poinformowała, że z Mariupola i Berdiańska do Zaporoża 10 kwietnia wyjechały, swoimi samochodami, 2 622 osoby - z czego 213 wydostały się z Mariupola, a 2 409 z miast z obwodu zaporoskiego (m.in. Berdiańska i Melitopla).

19:50
10.04.2022

Premier Ukrainy: Rząd przeznaczył pierwszy miliard hrywien na odbudowę wyzwolonych miejscowości

Denys Szmyhal napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że miliard hrywien (ok. 34 mln dolarów) z funduszu rezerwowego zostało przeznaczone na odbudowę terytoriów wyzwolonych od Rosjan. Pieniądze te mają być przeznaczone na usuwanie skutków walk i odbudowę infrastruktury. 400 mln hrywien trafi do obwodu kijowskiego, a po 250 mln do obwodów czernihowskiego i sumskiego. 100 mln hrywien przeznaczono dla obwodu żytomierskiego. - To tylko pierwszy etap, przed nami dużo pracy, by odbudować kraj. Rozpoczniemy to natychmiast po zwycięstwie - podkreślił Szmyhal.

19:29
10.04.2022

Sztab Generalny Ukrainy o ruchach wojsk rosyjskich

Rosjanie przenoszą batalionowe grupy taktyczne ze Wschodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do graniczących z Ukrainą obwodów - przekazał ukraiński Sztab Generalny.

Czytaj więcej

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie kończą przygotowania do ofensywy
18:51
10.04.2022

Nagranie ukazuje skalę zniszczeń w miejscowości Horenka

Horenka, w której przed wojną mieszkało ok. 5 tys. osób, to miejscowość w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim.

18:33
10.04.2022

Premier Finlandii: Nowe sankcje na Rosję? Tak, mimo rosnących cen prądu

- 45 dni wojny to o 45 dni za dużo. Rosja prowadzi niehonorową, okrutną i nieludzką wojnę. To się musi skończyć - powiedziała w rozmowie z Yle premier Finlandii Sanna Marin. Według niej, wszystkie zachodnie przedsiębiorstwa powinny zakończyć działalność w Rosji. Szefowa fińskiego rządu dodała, że Finlandia jest gotowa na nałożenie kolejnych sankcji na Rosję. Zaznaczyła, że rosnące ceny energii elektrycznej nie są ku temu przeszkodą. - Na Ukrainie codziennie giną ludzie. Musimy wymusić (na Rosjanach) zakończenie tej wojny. W tym celu musimy być gotowi poświęcić swoją własną wygodę - powiedziała Marin.

18:20
10.04.2022

Kanclerz Austrii w Moskwie spotka się z Putinem

Karl Nehammer zapowiedział, że chce wspierać dialog między Ukrainą a Rosją.

Czytaj więcej

Kanclerz Austrii Karl Nehammer jedzie do Moskwy spotkać się z Władimirem Putinem
18:14
10.04.2022

Biden nie planuje wizyty w Kijowie

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w rozmowie z NBC, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden nie planuje obecnie podróży do Kijowa. Sullivan dodał, że Biden koordynuje z przywódcami innych państw dostawy broni na Ukrainę. - Prezydent Biden był już w Kijowie. Nie może się doczekać powrotu do Kijowa. Ale obecnie nie planujemy takiej podróży – zaznaczył.

18:09
10.04.2022

Emisje obligacji skurczyły się przez wojnę w Ukrainie

Emisje obligacji zrównoważonego rozwoju zmalały na świecie w I kwartale bardziej od ich całego rynku z powodu rozchwiania rynku rosyjską agresją i zaostrzeniem polityki pieniężnej.

Czytaj więcej

Mniej obligacji na świecie z powodu wojny w Ukrainie
18:01
10.04.2022

Prezydent Duda: Ludobójstwo się nie przedawnia

W wystąpieniu wygłoszonym w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej prezydent Andrzej Duda powiedział, że będzie domagał się rozstrzygnięcia sprawy zbrodni katyńskiej przed międzynarodowymi trybunałami.  - Zapomniane i nieukarane zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości budują poczucie bezkarności sprawców. Tworzą przyzwolenie dla ich następców i naśladowców, którzy za ich przykładem popełniają podobne zbrodnie, gdy chcą dominować i decydować o losie innych państw i narodów. Widzimy to dzisiaj w pełni w trakcie brutalnej agresji Rosji przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie - powiedział.

Czytaj więcej

Prezydent Duda: Wierzę, że Rosja, zbrodnia i kłamstwo nie wygra
17:49
10.04.2022

Premier Czech: Za 5 lat będziemy niezależni od rosyjskiej energii

Republika Czeska powinna w ciągu 5 lat znieść zależność od rosyjskich nośników energii — powiedział premier Petr Fiala. Obecną sytuację uważa za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Czytaj więcej

Czechy chcą być niezależne od rosyjskiej energii za 5 lat
17:31
10.04.2022

Rosja apeluje do krajów BRICS o integrację systemów płatniczych

Rosja dotknięta sankcjami zwróciła się do krajów bloku BRICS (Brazylia, Chiny, Indie, Rosja i RPA), by rozszerzyły korzystanie z krajowych walut i zintegrowały systemy płatnicze — poinformował resort finansów w Moskwie.

Czytaj więcej

Rosja chce integracji systemów płatniczych w BRICS
17:10
10.04.2022

Litewskie zakłady rosyjskiego oligarchy wstrzymały produkcję

Stanęła litewska fabryka Lifosa produkująca nawozy fosforowe. To spółka zależna koncernu EuroChem, należącego do objętego sankcjami rosyjskiego bogacza Andrieja Mielniczenki.

Czytaj więcej

Stanęły litewskie zakłady rosyjskiego oligarchy pod sankcjami
16:56
10.04.2022

Ukraina: Zatrzymano 2,2 tys. mężczyzn próbujących opuścić kraj

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała, że do tej pory zatrzymano ok. 2 200 Ukraińców w wieku poborowym, którzy próbowali opuścić kraj, łamiąc tym samym przepisy związane ze stanem wojennym. Ukraińska służba podała, że część z zatrzymanych używała podrobionych dokumentów, część usiłowała przekupić strażników. Na Ukrainie mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają zakaz opuszczania kraju, by w razie potrzeby mogli zostać powołani do wojska. Od tej zasady obowiązują wyjątki dotyczące m.in. ojców rodzin wielodzietnych.

16:14
10.04.2022

Boris Johnson wrócił z Ukrainy do Wielkiej Brytanii

Downing Street potwierdziło, że premier Boris Johnson, który w sobotę w Kijowie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, wrócił do swojego kraju. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana. Wiadomo, że część podróży szef brytyjskiego rządu odbył pociągiem - dalsze szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.

16:01
10.04.2022

Ukraiński minister apeluje do Ukraińców o nieniszczenie pomników z czasów sowieckich

Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zaapelował do Ukraińców, by powstrzymali się przed dokonywaniem aktów wandalizmu wobec obiektów kultury, w tym pomników, z czasów sowieckich. - Czy podoba wam się dany pomnik, czy nie, decyzja (w jego sprawie) należy do lokalnych lub centralnych wład. Nie możemy być barbarzyńcami, bez względu na to, jak traktujemy tego czy innego artystę z przeszłości - powiedział minister, cytowany przez Ukrinform. - Niewątpliwie powinna istnieć polityka odradzania kultury i nowe narracje, które promujemy na świecie o kulturze ukraińskiej. Ale dziś potzebujemy przemyślanych decyzji odpowiednich kompetentnych organów w tej sprawie - dodał.

15:50
10.04.2022

Ciała ludzi w zniszczonych cywilnych pojazdach pod Kijowem

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało zdjęcie mające pochodzić z drogi w pobliżu Makarowa, miejscowości położonej na zachód od Kijowa. "Cywilne samochody ostrzelane i zmiażdżone przez rosyjskie czołgi. Na każdym napis z ostrzeżeniem »zwłoki«. Ciała wciąż są środku" - czytamy we wpisie.

15:24
10.04.2022

Obwód kijowski: Potwierdzono śmierć 1 222 osób

- Do rana 10 kwietnia znaleźliśmy ciała 1 222 osób, które zginęły podczas rosyjskiej okupacji obwodu kijowskiego. Tylko w tym obwodzie - powiedziała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina. Dodała, że prokuratura wszczęła 56 postępowań z artykułów dotyczących zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.

14:43
10.04.2022

Lotnisko w Dnipro całkowicie zniszczone

Po ataku rosyjskiej artylerii odnowione w zeszłym roku lotnisko w Dnipro nie nadaje się do użytku.

14:28
10.04.2022

Ukraina: Rosjanie ukradli radioaktywne substancje w Czarnobylu

Ukraina twierdzi, że siły rosyjskie, które okupowały dawną elektrownię jądrową w Czarnobylu, ukradły z laboratoriów badawczych substancje radioaktywne, które mogą potencjalnie je zabić.

Ukraińska Państwowa Agencja ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia poinformowała na Facebooku, że wojska rosyjskie wkroczyły na składowisko bazy badawczej Ekocentrum i ukradły 133 wysoce radioaktywne substancje.

„Nawet niewielka ilość tych substancji jest śmiertelna, jeśli jest traktowana nieprofesjonalnie”, oświadczyła agencja, dodając, że „lokalizacja skradzionych substancji jest obecnie nieznana”.

14:25
10.04.2022

Samorządy tworzą miejsca pracy dla ukraińskich nauczycieli

Przybywa lokalnych władz oferujących pracę w szkołach uchodźcom. Na razie głównie jako nauczyciele wspomagający i asystenci.

Czytaj więcej

Coraz więcej samorządów tworzy etaty dla nauczycieli z Ukrainy
14:15
10.04.2022

Prezydent Zełenski uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Dziś czcimy pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której 12 lat temu zginął prezydent Lech Kaczyński i przedstawiciele elit Polski. W tym dniu solidaryzujemy się z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy wspierają Ukrainę w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji - napisał na Twitterze prezydent Zełenski.

14:12
10.04.2022

Bloomberg: Niewypłacalność Rosji zbliża się wielkimi krokami

Po raz pierwszy od stulecia nieunikniona wydaje się niewypłacalność Rosji – kraju, w którym połowę kasy państwa wypełniają dolary i euro z eksportu surowców energetycznych.

Czytaj więcej

Bloomberg: Niewypłacalność Rosji jest niemal pewna
14:08
10.04.2022

Humanitarny most powietrzny z Izraela do Ukrainy

Izrael uruchomił humanitarny most powietrzny z transportami leków i żywności do Ukrainy - poinformował ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky. "Sześć samolotów transportowych w najbliższych kilku tygodniach dostarczy leki, materiały medyczne, żywność itd." - napisał ambasador na Twitterze. Pierwszy ładunek już trafił na Ukrainę.

14:03
10.04.2022

Rzecznik Praw Pacjenta o pacjentach z Ukrainy

Narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

Czytaj więcej

Pacjenci z Ukrainy nie mogą być przyjmowani poza kolejnością
13:53
10.04.2022

Nowe sankcje unijne zmniejszą import z Rosji o 10 proc.

Piąty pakiet sankcji Unii Europejskiej dotyczy zakazu importu węgla, drewna, chemikaliów i innych produktów. Zmniejszą one import z Rosji o co najmniej 10 proc. Amerykanie też dołożyli nowe ograniczenia.

Czytaj więcej

Piąty pakiet sankcji UE zmniejsza import z Rosji o 10 proc.
13:48
10.04.2022

Syn Johna Lennona, Julian, po raz pierwszy w życiu wykonał utwór swojego ojca "Imagine"

"Wojna  w Ukrainie to niewyobrażalna tragedia...  Jako człowiek i jako artysta czułem się zmuszony odpowiedzieć w najbardziej znaczący sposób, jaki potrafiłem. Dlatego dzisiaj po raz pierwszy publicznie wykonałem piosenkę mojego taty, IMAGINE.

Dlaczego teraz, po tylu latach? - Zawsze mówiłem, że jedynym momentem, w którym rozważę śpiewanie „IMAGINE”, byłby koniec świata...

13:44
10.04.2022

Mieszkańcy okolic Kurska w Rosji radośnie żegnają wojsko jadące na wojnę w Ukrainie

13:36
10.04.2022

Ambasador Ukrainy w Berlinie domaga się zakazu rosyjskich flag na demonstracjach

W rozmowie z agencją dpa ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk powiedział: „Trzymanie oficjalnych symboli państwa-agresora, takich jak flaga rosyjska, powinno być prawnie zakazane dopóki Rosja prowadzi tę niszczycielską wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu”.

Zaznaczył, że pokazywanie rosyjskich symboli nie ma nic wspólnego z wolnością słowa, lecz z „gloryfikacją barbarzyńskiej agresji" w środku Europy. Andrij Melnyk zapowiedział, że przeprowadzi w tej sprawie „bardzo konkretne rozmowy” z rządem Niemiec.

13:23
10.04.2022

Instalacja honoruje dziecięce ofiary w Mariupolu

Dziesiątki par butów otaczających ubranka dzieci zostały umieszczone w Helsinkach w Finlandii, aby oddać hołd tym, którzy zginęli w Mariupolu.

AFP

AFP

AFP

13:10
10.04.2022

Irena Lasota w "Plus Minus" o Rosjanach

Znany ukraiński historyk Jarosław Hrycak opublikował 5 kwietnia w tygodniku „Time" bardzo ciekawy artykuł: „Problemy Rosji wykraczają daleko poza Putina" („Russia's Problems Go Far Beyond Putin"). Zaczyna od tego, że przez pierwsze 40 dni wojny nie otrzymał od żadnych Rosjan z Rosji nawet najmniejszego pozdrowienia czy wyrazów sympatii. Odezwało się tylko dwoje emigrantów rosyjskich – i oczywiście znajomi z całego świata. Rozumiem dobrze profesora Hrycaka. To jedno jego zdanie ożywiło moje wspomnienia, które skłoniły mnie do podobnych wniosków.

Czytaj więcej

Irena Lasota: Rosjanie są inni
12:44
10.04.2022

Prezydent Zełenski rozmawiał z kanclerzem Scholzem

Rozmawiałem przez telefon z kanclerzem Olafem Scholzem. Podkreśliliśmy, że wszyscy sprawcy zbrodni wojennych muszą zostać zidentyfikowani i ukarani. Rozmawialiśmy także o sankcjach antyrosyjskich, obronie i wsparciu finansowym dla Ukrainy - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.

12:20
10.04.2022

Papież Franciszek apeluje o rozejm na Wielkanoc

Papież Franciszek wezwał Moskwę i Kijów do zawarcia rozejmu wielkanocnego na Ukrainie, prowadzącego do negocjacji pokojowych

Czytaj więcej

Papież wzywa do rozejmu wielkanocnego na Ukrainie
11:59
10.04.2022

W Dnipro policja zatrzymała dywersantów, którzy namalowali na pomniku Puszkina literę "Z"

11:56
10.04.2022

Wielka Brytania może nałożyć sankcje na rosyjskich generałów

Wielka Brytania może nałożyć sankcje na rosyjskie wojska i generałów podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych - mówi brytyjski minister Kit Malthouse.

- Możemy podjąć działania w kraju wokół sankcji, które jesteśmy w stanie nałożyć na jednostki, w tym kombatantów, czołowych generałów i innych zaangażowanych w zbrodnie wojenne, aby zasygnalizować naszą świadomość ich udziału w tym strasznym, strasznym ataku na wolny demokratyczny kraj - powiedział.

11:45
10.04.2022

"Plus Minus": Jeśli ktoś myślał, że wojna na Wschodzie zmieni nasze spory ideologiczne, był w błędzie

Ci, którzy widzieli największe zagrożenie w Unii Europejskiej, dalej je w niej widzą. A ci, którzy byli przekonani, że UE była największym wrogiem Putina, też uważają, że historia przyznała im rację.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Czemu każdy uważa, że miał rację
11:30
10.04.2022

Rubel niespodziewanie się wzmocnił, ale ceny skoczyły bardziej

Po 6 tygodniach od rosyjskiej agresji na Ukrainę rubel niespodziewanie wzmocnił się, ale jego kurs w codziennych transakcjach bardzo różni się od kursu oficjalnego. Ceny w Rosji rosną jak szalone.

Czytaj więcej

Rubel wzmocnił się, ale ceny w Rosji skoczyły bardziej
11:21
10.04.2022

W kolejnym masowym grobie pod Kijowem znaleziono dziesiątki osób

Strona ukraińska twierdzi, że odkryto kolejny masowy grób w pobliżu Kijowa. Według Reutersa, urzędnik ze wsi Buzowa powiedział, że ciała kilkudziesięciu cywilów znaleziono w rowie w pobliżu stacji benzynowej.

11:08
10.04.2022

Sztab generalny armii ukraińskiej podał najnowsze dane o stratach Rosjan

Od momentu napadu na Ukrainę siły rosyjskie straciły 19 300 żołnierzy (zabici, ranni i wzięci do niewoli), 152 samoloty i 137 śmigłowców – poinformował sztab generalny ukraińskiej armii na Facebooku

10:41
10.04.2022

Ukraina zidentyfikowała 500 podejrzanych o zbrodnie wojenne

Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Ukrainy, powiedziała w Sky News, że ​​Ukraina zidentyfikowała 500 podejrzanych o zbrodnie wojenne.

Mówiąc o ataku na stację kolejową w Kramatorsku powiedziała: - Absolutnie to zbrodnia wojenna, to był rosyjski pocisk, który zabił ponad 50 osób. Ci ludzie po prostu chcieli ratować swoje życie, chcieli być ewakuowani. To były kobiety, to były dzieci, a oni po prostu chcieli ratować swoje życie.

Zapytana, czy wie na pewno, że był to rosyjski atak, Wenediktowa odpowiedziała: „Mamy dowody”.

10:25
10.04.2022

Niemcy wspierają swoje firmy, które ucierpiały przez wojnę w Ukrainie

Niemieckie resorty finansów i gospodarki przygotowały plan przyznania 107 mld euro pomocy firmom, które odczuły skutki wojny w Ukrainie.

Czytaj więcej

Rząd Niemiec pomaga swoim firmom, które straciły przez wojnę w Ukrainie
10:14
10.04.2022

Do 57 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku w obwodzie donieckim w Ukrainie

– 38 osób zginęło od razu na peronie dworca, a 19 niestety zmarło w naszych szpitalach, z czego pięcioro to dzieci – poinformował mer miasta Ołeksandr Honczarenko.

10:09
10.04.2022

Dziewięć korytarzy humanitarnych uzgodnionych na niedzielę

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że Kijów uzgodnił dziewięć korytarzy humanitarnych, które mają pomóc ludziom uciec przed ciężkimi walkami na wschodzie kraju.

„Wszystkie trasy korytarzy humanitarnych w obwodzie ługańskim będą działać, dopóki istnieje zawieszenie broni przez siły okupacyjne wojsk rosyjskich” – oświadczyła Wereszczuk.

10:00
10.04.2022

Pierwszy dzień zakazu przewozów z Rosji i Białorusi. Są wyjątki

Od północy 9 kwietnia UE wprowadziła zakaz wjazdu na terytorium państw członkowskich pojazdów ciężarowych zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi. Wyjątkiem są poczta i tranzyt do Kaliningradu.

Czytaj więcej

Z Rosji i Białorusi wjedzie do Unii tylko poczta i tranzyt do Kaliningradu
09:53
10.04.2022

W Charkowie po dwóch tygodniach ratownicy wydobyli z ruin kota

09:32
10.04.2022

"Plus Minus": Po 24 lutego Władimir Putin stał się dla chińskich władz obciążeniem

Strategiczna współpraca z Moskwą z atutu stała się dla Chin obciążeniem. W kręgach decyzyjnych w Pekinie wszystko rozpatruje się w kontekście rozgrywki dla nich najważniejszej – ze Stanami Zjednoczonymi o dominację i prymat.

Czytaj więcej

Rosyjski ból głowy Pekinu
09:00
10.04.2022

Kamery monitoringu zarejestrowały rosyjskich żołdaków plądrujących mieszkania w Irpieniu

08:57
10.04.2022

Unia Europejska ponownie otwiera ambasadę w Kijowie

UE ponownie otworzyła swoją ambasadę w stolicy Ukrainy po tymczasowym przeniesieniu jej do Polski po inwazji Rosji na Ukrainę.

Matti Maasikas, szef delegacji UE w Ukrainie, umieścił wizerunek flagi UE na zewnątrz siedziby ambasady w Kijowie.

08:37
10.04.2022

Rosja wzmacnia siły żołnierzami zwolnionymi ze służby - Brytyjskie Ministerstwo Obrony

W odpowiedzi na „rosnące straty” Rosja stara się zwiększyć liczebność wojsk rekrutując żołnierzy zwolnionych ze służby wojskowej po 2012 roku.

Wysiłki na rzecz zwiększenia siły wojskowej obejmują też próby rekrutacji z nieuznawanego regionu Naddniestrza w Mołdawii.

07:55
10.04.2022

Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,630 mln osób - podaje Straż Graniczna

W sobotę 09.04 funkcjonariusze SG odprawili 29,2 tys.podróżnych - to wzrost o 6 procent w porównaniu z dniem wcześniejszym (27,5 tys.).

Dzisiaj do godz.07.00 rano granicę przekroczyło 6,9 tys.- to wzrost o 5,7 procent.

07:28
10.04.2022

Zdjęcia satelitarne pokazują rosyjski konwój wojskowy na wschód od Charkowa

Zdjęcia satelitarne zebrane i przeanalizowane przez Maxar Technologies pokazują 8-kilometrowy konwój wojskowy poruszający się na południe przez wschodnioukraińskie miasto Wielki Burluk 8 kwietnia.

Miasto leży na wschód od Charkowa, blisko granicy Ukrainy z Rosją.

Zdjęcia przedstawiają „pojazdy opancerzone, ciężarówki z holowaną artylerią i sprzętem pomocniczym”, które tworzą konwój - twierdzi Maxar.

Maxar

07:19
10.04.2022

Zachowanie Putina "rozczarowało" Silvio Berlusconiego

Były premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział, że jest „głęboko rozczarowany i zasmucony” zachowaniem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Czytaj więcej

Silvio Berlusconi "głęboko rozczarowany" Putinem
06:54
10.04.2022

W Donbasie w ciągu doby Ukraińcy odparli osiem rosyjskich ataków

W czasie odpierania ataków Rosjan zniszczone miały zostać cztery czołgi, osiem pojazdów opancerzonych i siedem innych pojazdów.

Czytaj więcej

Armia Ukrainy: Rosjanie drukują materiały przed referendum ws. nowej republiki
06:37
10.04.2022

Premier Finlandii: Wszystkie zachodnie firmy powinny wycofać się z Rosji

Sanna Marin oświadczyła, że Finlandia jest gotowa na nałożenie nowych sankcji na Rosję. Dodała, że wzrost cen energii nie powinien odwodzić państw Europy od nakładania nowych sankcji. - Ukraińcy umierają każdego dnia, musimy zmusić do zakończenia tej wojny. Musimy być gotowi do poświęcenia naszego komfortu w imię tego - stwierdziła Marin.

06:33
10.04.2022

Szef MSW Ukrainy ostrzega, by nie wracać do wyzwolonych miejscowości zanim pracy nie skończą tam saperzy

- Gdziekolwiek okupanci się zatrzymywali, zostawiali pułapki przy drzwiach i ogrodzeniach. Znajdujemy ładunki wybuchowe w domach i mieszkaniach, w których mieszkają ukraińscy policjanci, ratownicy i żołnierze - powiedział Denys Monastyrski.

Czytaj więcej

Szef MSW Ukrainy: Rosjanie zostawiają ładunki wybuchowe nawet w pralkach
06:13
10.04.2022

Ihor Terechow, mer Charkowa ostrzega przed bombami na spadochronach

Terechow apeluje, by mieszkańcy nie podchodzili do tego typu pocisków.

06:11
10.04.2022

Denys Szarapow został nowym wiceministrem obrony Ukrainy

Dotychczas Szarapow pełnił funkcję pierwszego wiceministra ds. przemysłu strategicznego.

06:08
10.04.2022

Sekretarz generalny NATO: Na flance wschodniej pojawią się duże siły

W wywiadzie dla The Telegraph Jens Stoltenberg powiedział, że NATO jest „w trakcie fundamentalnej transformacji”, która będzie odzwierciedlać „długoterminowe konsekwencje” działań Władimira Putina.

Czytaj więcej

NATO planuje rozmieszczenie sił na wschodzie sojuszu na "pełną skalę'
06:02
10.04.2022

Zełenski: Rosyjska agresja nie ma być ograniczona tylko do Ukrainy

Cały projekt europejski jest celem Rosji - mówił w nocnym wystąpieniu prezydent Ukrainy. Jak dodał użycie siły przez Rosję jest "katastrofą, która w sposób nieunikniony dotknie każdego".