Reklama

Armia Ukrainy: Rosjanie drukują materiały przed referendum ws. nowej republiki

"Rosjanie kontynuują pełnowymiarową agresję przeciw Ukrainie" - pisze ukraiński Sztab Generalny w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.

Publikacja: 10.04.2022 06:53

Zniszczona szkoła w obwodzie chersońskim

Zniszczona szkoła w obwodzie chersońskim

Foto: AFP

arb

Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego wynika, że Rosjanie próbują przełamać ukraińską obronę w rejonie miasta Izium i nadal podejmują próby zdobycia pełnej kontroli nad oblężonym od 2 marca Mariupolem. Ponadto Rosjanie mają podejmować próby poprawienia swoich pozycji taktycznych w rejonie Mikołajowa.

Ponadto Rosjanie kontynuują blokadę Charkowa, ostrzeliwując miasto z użyciem lotnictwa, artylerii i moździerzy. Rosjanie mają też kierować dodatkowe jednostki w rejon miasta Izium, aby wzmocnić swoje zgrupowanie na tym kierunku.

Czytaj więcej

Szef MSW Ukrainy: Rosjanie zostawiają ładunki wybuchowe nawet w pralkach

W rejonie południowego Buhu Rosjanie próbowali zdobyć wioskę Ołeksandriwka. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem.

Jak czytamy w raporcie w związku ze stratami w ludziach i sprzęcie Rosjanie stworzyli szpitale polowe i ośrodki remontowe dla sprzętu wojskowego na tymczasowo okupowanych terytoriach w obwodach charkowskim, zaporoskim i chersońskim. Jednocześnie, w związku ze stałym napływem rannych żołnierzy do tych szpitali, Rosjanom ma brakować odpowiedniej liczby personelu medycznego, a także leków. Z kolei w ośrodkach remontowych ma brakować stabilnych dostaw części zamiennych do uszkodzonych pojazdów.

Reklama
Reklama
8

Tyle ataków odparła ukraińska armia w Donbasie w ciągu doby

Sztab Generalny armii Ukrainy informuje też, że w miejscowości Nowa Kachowka Rosjanie wykorzystują lokalną drukarnię do przygotowania materiałów kampanijnych (broszur, plakatów i formularzy) w celu przeprowadzenia tzw. "referendum ws. ustanowienia Chersońskiej Republiki Ludowej").

Rosjanie mają też prowadzić coraz bardziej intensywną mobilizację na okupowanych terenach obwodu ługańskiego.

Ukraiński Sztab Generalny informuje, że na terenach obwodów ługańskiego i donieckiego ukraińska armia odparła w ciągu doby osiem ataków, zniszczyła cztery czołgi, osiem pojazdów opancerzonych i siedem innych pojazdów.

W ciągu ostatniej doby nad Ukrainą zniszczonych zostało 13 celów powietrznych: trzy samoloty, jeden śmigłowiec, pięć bezzałogowych statków powietrznych i cztery rakiety manewrujące.

Konflikty zbrojne
Czy Polska przekaże myśliwce Ukrainie? Deklaracja Donalda Tuska w Kijowie
Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: 10-dniowe dziecko zginęło w izraelskim ataku. Izrael oskarża Hamas
Konflikty zbrojne
Zełenski chciał odpowiedzi USA na rosyjski atak. Trump: Putin dotrzymał słowa
Konflikty zbrojne
Trener Manchesteru City pyta: Widziecie co się dzieje? W Palestynie, na Ukrainie, w USA?
Konflikty zbrojne
Rosja i Starlinki. Armia Kremla uzależniona od kradzionego internetu
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama