Rosyjski minister finansów Anton Siluanow powiedział na konferencji ministrów bloku BRICS, że globalna sytuacja gospodarcza znacznie pogorszyła się na skutek sankcji. Nowe sankcje niszczą także podstawy istniejącego międzynarodowego systemu walutowego i finansowego opartego na dolarze USA.

– To zmusza nas do konieczności przyspieszenia prac w następujących obszarach: używanie krajowych walut w operacjach eksportowo-importowych, integracja systemów płatniczych i kart bankowych, własny system przekazywania informacji finansowych i utworzenie niezależnej agencji ratingowej krajów BRICS — cytuje go Reuter.

Międzynarodowe karty płatnicze Visa i Mastercard zawiesiły działalność w Rosji na początku marca, a największe banki rosyjskie straciły dostęp do światowego systemu przekazywania informacji finansowych SWIFT. Rosja utworzyła własny system informacji bankowych SPFS jako alternatywę dla SWIFT, ma też swój system kart Mir, który funkcjonuje od 2015 r. Były to próby utworzenia własnych narzędzi finansowych na wzór zachodnich, aby chronić Rosję w razie zaostrzenia sankcji.

Czytaj więcej

Bloomberg: Niewypłacalność Rosji jest niemal pewna

Resort finansów dodał, że ministrowie krajów BRICS potwierdzili znaczenie współpracy w staraniach ustabilizowania obecnej sytuacji gospodarczej. — Obecny kryzys został wywołany przez człowieka, kraje BRICS mają wszelkie niezbędne narzędzia do złagodzenia jego konsekwencji na swe gospodarki i na całą gospodarkę światową — powiedział Siluanow.