[b]Bezdzietna ciotka czytelnika wyznaczyła go w testamencie na jedynego spadkobiercę. Na spadek składa się głównie mieszkanie będące odrębną nieruchomością, wykupione od gminy. Ciotka przez ostatnie dwa lata faktyczne w nim nie mieszkała. Przeprowadziła się bowiem do matki czytelnika, do innej miejscowości. Czytelnik pyta, do jakiego sądu powinien się zwrócić w celu załatwienia sprawy spadkowej. Jakich dopełnić formalności? [/b]
[srodtytul]Wezwanie wszystkich spadkobierców [/srodtytul]
Sądem właściwym do rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest sąd rejonowy, w którego okręgu znajduje się ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli zaś miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić – będzie to sąd w miejscu, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Miejscem zamieszkania jest – zgodnie z kodeksem cywilnym – miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu, z reguły ta, w której jest zameldowana na stałe.
Nawet gdy spadkobierca przedstawia testament, we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku musi wskazać osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi, tj. dziedziczący automatycznie, jeśli nie ma testamentu. Są one uczestnikami tego postępowania.
Spadkobiercami ustawowymi osoby, która nie pozostawiła potomstwa (dzieci, wnuków, prawnuków), są: jej mąż, rodzice i rodzeństwo. Jeśli któreś z rodzeństwa zmarło wcześniej, a zostawiło dzieci (siostrzeńców, bratanków itd. zmarłego) bądź swoje wnuki, to one dziedziczą w miejsce zmarłego brata czy siostry spadkodawcy.