[b]Ojciec zostawił krótki testament, w którym zapisał jednemu dziecku dom, drugiemu samochód i sumę pieniędzy. Jak teraz będzie wyglądał przebieg sprawy. Czy po stwierdzeniu nabycia spadku od razu dom będzie wpisany do księgi wieczystej na jedno dziecko, które dostało go w spadku?[/b]
W celu uregulowania tej sytuacji, spadkobierca powinien złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Należy go złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Sąd spadku wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa się wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy.
W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł. Wymienia się również wysokość udziałów spadkobierców. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma ten skutek, iż domniemywa się, że osoby legitymujące się takim postanowieniem są spadkobiercami. Jest ono również podstawą wpisu do księgi wieczystej prawa własności odziedziczonej nieruchomości. Sąd spadku nie zawiadamia jednak z urzędu sądu wieczystoksięgowego o nabyciu spadku. W sprawie ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej musi wystąpić zainteresowana osoba.
Stwierdzenie nabycia spadku można uzyskać również u notariusza. Między spadkobiercami nie może być jednak sporu co do praw do spadku. W przeciwnym wypadku sprawę może rozstrzygnąć wyłącznie sąd. Ponadto u notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy.
Więcej informacji na ten temat w artykułach: