Przełożony może powierzyć policjantowi pełnienie innych obowiązków niż wynikające ze stanowiska, na jakie został on mianowany. Czy w takiej sytuacji uposażenie policjanta może zostać podwyższone, np.  gdy ma pełnić obowiązki na wyższym stanowisku?

Tak, ale nie poprzez podniesienie wysokości uposażenia zasadniczego. Zgodnie z art. 100 ustawy o Policji uposażenie policjanta składa się z uposażenia zasadniczego i z dodatków do niego (m.in. dodatku za stopień, funkcyjnego czy służbowego). Wysokość uposażenia zasadniczego jest uzależniona od grupy zaszeregowania jego stanowiska służbowego oraz od posiadanej wysługi lat. Nie może być zatem ustalana na nowo bez mianowania policjanta na nowe stanowisko.

Przełożony policjanta, który chce jednak w jakiś sposób wynagrodzić mu pełnienie obowiązków na wyższym stanowisku, może jednak skorzystać z możliwości, jaką daje mu § 9 ust. 4 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 1236). Zgodnie z nim w związku z powierzeniem policjantowi nowych lub dodatkowych zadań bądź obowiązków służbowych na innym stanowisku, a także za wzorową służbę otrzymywany przez niego dodatek służbowy może być podwyższony.

podstawa prawna: art. 37, art. 100 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (DzU z 2015 r., poz. 355 ze zm.)