Minister zdrowia zapowiedział zmiany w obowiązujących przepisach po tym, jak rzecznik praw obywatelskich przedstawił mu problem na przykładzie  absolwentki zagranicznej uczelni medycznej. Gdy kobieta ubiegała się o przyznanie w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza, okazało się, że musi zdać egzamin z języka polskiego, mimo że jest to jej język ojczysty.

Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, osoby, które ukończyły studia lekarskie albo lekarsko-dentystyczne w języku obcym i chcą uzyskać w Polsce prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty, powinny zdać egzamin z języka polskiego. Wątpliwości RPO wzbudził fakt, że wymóg ten dotyczy również obywateli polskich, dla których język polski jest językiem ojczystym i którzy kształcili się w tym języku przed rozpoczęciem studiów (np. studiów w Polsce w języku angielskim lub na zagranicznych uczelniach medycznych) oraz zdawali w języku polskim egzaminy, m.in. egzamin maturalny, egzaminy związane z wykonywaniem zawodu lekarza lub lekarza dentysty.

Minister zdrowia  podzielił stanowisko RPO i zapowiedział wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach. Poinformował, że zamiarem ustawodawcy było sprawdzenie wszystkich kompetencji osób, które chcą wykonywać zawód lekarza lub lekarza dentysty oraz troska o ich przyszłych pacjentów.

- Egzamin z języka polskiego obowiązuje również  obywateli polskich, którzy ukończyli studia medyczne w języku innym niż język polski, ponieważ dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że posiadanie obywatelstwa polskiego nie zawsze jest równoznaczne ze znajomością języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty. Konieczność wprowadzenia zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty w tej kwestii podyktowana była licznymi sygnałami, że pośród absolwentów studiów anglojęzycznych są obywatele polscy, którzy nie znają języka polskiego albo nie znają go w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w Polsce - wyjaśnił minister zdrowia.

Mimo to ministerstwo zdrowia uwzględni postulaty dotyczące zniesienia obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego przez obywateli polskich i państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy władają językiem polskim w mowie i w piśmie oraz zdały już Lekarski Egzamin Końcowy lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Resort już przygotowuje odpowiednią nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.