Co można załatwić w urzędzie przez Internet

Meldunek, prawo jazdy – załatwisz przez Internet. Ale wiele urzędów wciąż zmusza do wizyt przy okienkach

Aktualizacja: 26.10.2011 02:38 Publikacja: 26.10.2011 02:33

Szczęśliwcy mogą już dziś, nie ruszając się z domu, zawiadomić urząd o sprzedaży auta, wyrobić wtórnik prawa jazdy czy zmienić informacje w ewidencji działalności gospodarczej. Tak jest w Urzędzie Miasta Krakowa.

Wzięte usługi

– Mamy dużo usług i tytuł lidera, ale patrząc na skalę potrzeb, jesteśmy na początku drogi – mówi Robert Skalny z UM Krakowa, gdzie uruchomiono już ok. 90 usług na platformie e-PUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, którą udostępnia MSWiA).

Na platformie e-PUAP MSWiA udostępniło nową usługę: weryfikację dowodu rejestracyjnego. – Po wejściu na e-PUAP można sprawdzić, czy dane w dowodzie rejestracyjnym są prawdziwe i zgodne z tymi, jakie zostały wprowadzone przez urząd. To ważne dla osób, które np. kupują pojazdy – mówi Violetta Szymanek z MSWiA.

Jak działa e-urząd w Krakowie? Wystarczy wejść na BIP Miasta Krakowa i w module e-PUAP znaleźć usługę. Potem zalogować się na stronie e-PUAP, wypełnić formularz elektroniczny i wybrać sposób jego podpisania. Do podpisu można wykorzystywać – od czerwca 2011 r. – tzw. profil zaufany. To odpowiednik podpisu elektronicznego, tyle że bezpłatny. – Należy założyć konto na e-PUAP i udać się do instytucji, która potwierdzi tożsamość danej osoby przez okazanie dowodu osobistego – wyjaśnia Skalny.

Także w Świnoujściu wiele można załatwić przez Internet, ale trzeba dysponować podpisem elektronicznym. Co załatwimy? – Od spraw meldunkowych, przez prawo jazdy czy dowód osobisty. Urząd w sieci zamieścił ok. 140 arkuszy różnych wniosków – mówi Robert Karelus, rzecznik UM Świnoujścia. Dodaje, że z elektronicznego podpisu korzysta wciąż mało osób.

– U nas osoby zarejestrowane w systemie e-PUAP mogą samodzielnie dopisać się do spisu wyborców. Kilka osób w tym roku skorzystało z tej możliwości – opowiada Daniel Mitros z chorzowskiego magistratu.

Jakie e-usługi cieszą się największą popularnością wśród mieszkańców? Z raportu wynika, że jest to rejestracja i zmiana danych dotyczących działaności gospodarczej i udostępnienie informacji publicznej.

W krakowskim urzędzie w ciągu kilku lat 191 osób zaktualizowało drogą elektroniczną wpisy dotyczące działalności.

Popularna jest też usługa powiadomienia urzędu o sprzedaży pojazdu. – Uruchomiona w tym roku, a już skorzystało z niej 46 osób – mówi Skalny.

Jest też nowość: możliwość rejestracji pojazdów i wydania wtórnika prawa jazdy. – Wcześniej przesyłaliśmy do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wnioski papierowe. Teraz udało nam się doprowadzić do wykorzystania połączenia między naszymi systemami – mówi Skalny. – Do wytwórni trafiają wnioski w formie elektronicznej.

Zależy od urzędników

Przez e-PUAP lub elektroniczne skrzynki podawcze urzędów można też wysyłać wnioski, skargi czy pytania. Ale z raportu MSWiA wynika, że petenci rzadko z tego korzystają. Najczęściej w Małopolsce. Najrzadziej – w Warmińsko-Mazurskiem.

W Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim elektroniczna skrzynka działa od pięciu lat. – Umożliwia osobom posługującym się bezpiecznym podpisem elektronicznym przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną – mówi Marta Milewska z urzędu, ale zaznacza, że w ten sposób można załatwić tylko sprawy, które nie wymagają załączników w oryginale.

We Wrocławiu przez Internet można np. zarezerwować miejsce w kolejce w  urzędzie, ale złożyć wniosek o dokumenty trudniej. – Wymagają własnoręcznego podpisu – tłumaczy Paweł Czuma z urzędu miasta.

– Urzędy są wyposażone w niezbędne narzędzia i od woli urzędników – ich podejścia i zaangażowania – zależy, jakie usługi elektroniczne zaoferują mieszkańcom – komentuje Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA.

Według Grzegorza Sibigi, specjalisty ds. e-urzędu z Instytutu Nauk Prawnych PAN, bariery wynikają głównie z mentalności. – Postęp na pewno jest. Z  roku na rok przybywa usług elektronicznej administracji, ale nie jest to jeszcze poziom zadowalający – uważa. – Ponieśliśmy ogromne koszty we wprowadzaniu systemów informatycznych, ale by korzyści przeważały nad  kosztami, korzystanie z e-urzędu musi być masowe, a do tego daleko.

Czytaj także w serwisie:

Samorząd

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr