Agnieszka Niewińska

Historia PRL: Bracia Kowalczykowie i zamach w Opolu

W nocy z 5 na 6 października 1971 roku w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu wybuchła bomba. Skonstruowali ją i podłożyli bracia Ryszard i Jerzy Kowalczykowie (Przypominamy tekst z października 2011).

20 lat programu "Jaka to melodia"

Muzyczny teleturniej TVP 1 to największy hit lat 1989 – 2009

Polityka w krzywym zwierciadle

"Szkło kontaktowe" od pięciu lat śmieje się z polityków. Niektórzy mają wątpliwości, czy ze wszystkich równo

Niepełnosprawni intelektualnie mogą nauczyć się samodzielności

Wciąż panuje przekonanie, że narodziny niepełnosprawnego dziecka to tylko trud, smutek i nieszczęście. Zdzisława Dzierzbicka przekonuje jednak, że zamiast płakać, warto wyjść do ludzi i nie zamykać własnego dziecka na otaczający je świat. 21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa (data symbolizuje trzeci chromosom w 21. parze, którego obecność jest przyczyną zespołu). Przypominamy tekst z grudnia 2016 roku

Lekomania w Polsce: Polak leczy się sam

Halitoza, zespół niespokojnych nóg, zimne stopy i dłonie. Reklamy farmaceutyczne lansują coraz to nowe dolegliwości. Ale to nie one są problemem Polaków. Są nimi lekomania i znachorstwo.

Renesans robótek ręcznych, których chętnie uczą się dorośli płci obojga

Prababka nauczyła babkę, jak szyć, babka pokazała matce, jak robić na drutach, a matka przeszkoliła córkę w szydełkowaniu – te umiejętności niegdyś przechodziły z pokolenia na pokolenie. Po upadku komunizmu wydawało się, że to koniec epoki robótek ręcznych. Jednak moda wróciła. W niemal każdym większym mieście można znaleźć kurs krawiectwa czy haftowania.

Jan Śpiewak. Rewolucjonista ze Zbawixa

Jan Śpiewak stał się twarzą protestów przeciwko reprywatyzacyjnym przekrętom w warszawskim ratuszu i głównym pogromcą Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dla jednych jest ostatnim sprawiedliwym, który walczy o sprawy stolicy i jej mieszkańców. Według innych przypisuje sobie zbyt wiele zasług i gra tylko na siebie.

"Topolówkę" skończyło czterech prezesów TVP

Jaka jest szansa, żeby w ciągu 25 lat aż czterech prezesów TVP było absolwentami tego samego liceum? – Jak jeden do 256 kwadrylionów – twierdzi Jacek Kurski. Przydarzyło się to gdańskiemu III LO im. Bohaterów Westerplatte, popularnie zwanemu „Topolówką".

Panny czyste

Na znak zaślubin dziewice konsekrowane noszą obrączkę. O samym nabożeństwie mówią: „Mąż był, ale nie było Go widać".

Pierwszy pies z głową w dół

Nie wszystko, co nazywa się jogą, w rzeczywistości nią jest. Bo czy aqua joga, disco joga, joga dla psów to jeszcze joga czy tylko wzorowana na hinduskiej tradycji gimnastyka? Ale gdy prowadzący przemyca religijne treści, można zacząć się niepokoić.