Nowe prawo zamówień publicznych: od przetargu można się odwołać

W przypadku wniesienia zastrzeżeń do przetargu publicznego zamawiający nie może zawrzeć umowy do czasu ogłoszenia przez KIO wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze. Może jednak złożyć do Izby wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy.

Aktualizacja: 13.01.2021 11:37 Publikacja: 13.01.2021 02:00

Nowe prawo zamówień publicznych: od przetargu można się odwołać

Foto: Adobe Stock

Ustawodawca w ustawie z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r., poz. 2019, ze zm., dalej: p.z.p.) wprowadził środki ochrony prawnej służące kontroli prawidłowej realizacji reguł tych zamówień. Celowość ich wprowadzenia uzasadnia złożoność zasad zamówień publicznych. Środki te przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu oraz innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Środki ochrony prawnej wobec ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia lub ogłoszenia o konkursie oraz dokumentów zamówienia przysługują również organizacjom wpisanym na listę, o której mowa w art. 469 pkt 15, oraz rzecznikowi małych i średnich przedsiębiorców.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty