Stosowanie ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (tzw. specustawa mieszkaniowa) przysparza w praktyce sporo problemów. Część z nich zapewne zostanie rozstrzygnięta, ale część – może nawet w dłuższej perspektywie – będzie różnie interpretowana w różnych gminach. Problem dotyczy m.in. zaświadczenia wydawanego przez organ wykonawczy gminy.
Odległość od szkoły i przedszkola
W sytuacji, gdy inwestor składa wniosek o podjęcie przez radę gminy uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, należy zweryfikować kilka kwestii. Między innymi te, określone w standardach lokalizacji i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Osobny temat to uchwalanie fakultatywnych gminnych standardów. Jednak nawet przy braku ich uchwalenia obowiązują standardy wprost określone w specustawie. Jeden z nich dotyczy minimalnej wymaganej odległości realizowanej inwestycji od szkoły podstawowej i przedszkola.
W miastach przekraczających 100 tysięcy mieszkańców wynosi ona 1500 metrów, a w pozostałych gminach 3000 metrów. Przy czym stanowiąca punkt odniesienia szkoła musi być w stanie przyjąć nowych uczniów w liczbie dzieci stanowiącej nie mniej, niż 7 proc. planowanej liczby mieszkańców realizowanej inwestycji, a przedszkole nie mniej, niż 3,5 proc. planowanej liczby mieszkańców inwestycji mieszkaniowej.
Na jakiej podstawie zaświadczenie
Zgodnie z art. 17 ust. 3 specustawy mieszkaniowej, spełnienie tych warunków ocenia się na podstawie zaświadczenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta). podkreślić, że spełnienie tych warunków przesądza o możliwości podjęcia pozytywnej uchwały i tym samym realizację inwestycji mieszkaniowej.
W praktyce organy wykonawcze gminy różnie do kwestii wydawania tego zaświadczenia podchodzą. Organy mają zwłaszcza wątpliwość, czy jest to zaświadczenie określone w art. 217 i następnych kodeksu postępowania administracyjnego, które dotyczy „urzędowego potwierdzenia określonych faktów". Kodeks wprowadza obowiązek wydania zaświadczenia w sytuacji, gdy przepis szczególny tak stanowi bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie siedmiu dni. Gdy dana osoba ubiega się o zaświadczenie, ze względu na swój interes prawny, organ obowiązany jest wydać zaświadczenie jako potwierdzenie faktów/ stanu prawnego wynikającego z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów, bądź też innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.