Możliwość takiego ukształtowania sytuacji pracownika wynika wprost z art. 71 kp. Stanowi on, że na wniosek lub za zgodą pracownika odwołanego ze stanowiska pracodawca może nie tylko zatrudnić go w okresie wypowiedzenia przy innej pracy, odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje zawodowe, ale może także po upływie okresu wypowiedzenia zatrudnić go na uzgodnionych warunkach pracy i płacy. A zatem, oświadczenie o odwołaniu może spowodować definitywne ustanie stosunku pracy, ale może też – w zależności od zamiaru organu odwołującego – spowodować utratę stanowiska przez pracownika przy jednoczesnej zgodnej woli stron utrzymania między nimi stosunku pracy. W takiej sytuacji konieczne jest jednak – jak stanowi art. 71 kp – uzgodnienie przez strony nowych warunków zatrudnienia.
W ciąży i przed emeryturą
Szczególna ochrona stosunku pracy nie stanowi, co do zasady, przeszkody w odwołaniu pracownika ze stanowiska, a co za tym idzie rozwiązaniu z nim stosunku pracy na podstawie powołania. Jednak dwie grupy pracowników: pracownice w ciąży oraz osoby będące w wieku przedemerytalnym, którym brakuje niż 2 lata do nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostały potraktowane wyjątkowo. W przypadku ich odwołania pracodawca jest obowiązany zaproponować im inną pracę, odpowiednią ze względu na ich kwalifikacje zawodowe, przy czym przez okres równy okresowi wypowiedzenia zachowują one prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem. Zatrudnienie tych osób po odwołaniu może być, zatem u dotychczasowego pracodawcy kontynuowane, z tym, że nie na podstawie powołania a na podstawie umowy o pracę.
Przez propozycję pracy „odpowiedniej" w rozumieniu przytoczonego przepisu należy rozumieć taką, w której kwalifikacje zawodowe pracownika zostaną należycie wykorzystane. Składając taką propozycję pracodawca powinien uwzględniać nie tylko profil wykształcenia pracownika, ale także jego doświadczenie zawodowe, dodatkowo nabytą wiedzę specjalistyczną, w tym również z dziedzin pokrewnych do posiadanego wykształcenia. Tak uznał SN w wyroku z 24 września 2004 r. (II PK 28/04, MoP 2004, Nr 20, s., 918). Przy czym propozycja nowej pracy nie musi być złożona jednocześnie z odwołaniem. Jej późniejsze złożenie, choć nie jest wadą aktu odwołania, rzutuje jednak na bieg okresu wypowiedzenia stosunku pracy (uzasadnienie wyroku SN z 18 maja 2010 r., I PK 15/10, Legalis nr 389759).
Jeżeli bowiem chroniony pracownik nie wyrazi zgody na podjęcie innej pracy, stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, którego bieg rozpoczyna się od dnia zaproponowania na piśmie innej pracy.
Odmowa czasami uzasadniona
Powstaje pytanie: co się stanie, gdy pracodawca zlekceważy ten obowiązek i albo w ogóle nie zaproponuje pracownikowi innej pracy albo zrobi to, ale jego propozycja z oczywistych względów nie będzie mogła być przez pracownika przyjęta. Według SN, który w cytowanym wcześniej orzeczeniu z 24 września 2004 r. rozstrzygnął ten problem, zaproponowanie pracy w oczywisty sposób niespełniającej wskazanych wyżej wymagań powoduje, że stosunek pracy mimo nieprzyjęcia oferty nowej pracy przez pracownika nadal trwa. Zdaniem SN zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w ciąży, a także pracownikowi w wieku przedemerytalnym, został zmodyfikowany dopuszczeniem takiej możliwości, ale „pod warunkiem". Dopiero jego spełnienie, czyli wykonanie obowiązku zapewnienia chronionym pracownikom określonej, (lecz nie jakiejkolwiek) pracy, jest przesłanką wywołania skutku, jaki ma spowodować rozwiązanie stosunku pracy.
Potwierdza to stanowisko w zdaniu drugim art. 72 § 2 kp. Zgodnie z nim, jeżeli pracownica, a także pracownik objęci ochroną przedemerytalną „nie wyrazi zgody na podjęcie innej pracy, stosunek pracy ulega rozwiązaniu...". Wnioskując, a contrario, jeżeli osoba odwołana wyraziła zgodę na podjęcie innej pracy, lub jej nie zapewniono pracy odpowiedniej do jej kwalifikacji, to mimo odwołania ze stanowiska, nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy i trwa on nadal.