Kontrole VAT i akcyzy to priorytety skarbówki w 2013 r

Inspektorzy skupią się w tym roku na walce z wyłudzeniami VAT, głównie z fikcyjnymi fakturami oraz tzw. karuzelami podatkowymi.

Publikacja: 05.02.2013 08:05

Inspektorzy skupią się w tym roku na walce z wyłudzeniami VAT, głównie z fikcyjnymi fakturami oraz t

Inspektorzy skupią się w tym roku na walce z wyłudzeniami VAT, głównie z fikcyjnymi fakturami oraz tzw. karuzelami podatkowymi.

Foto: www.sxc.hu

Generalny inspektor kontroli skarbowej zatwierdził „Zadania urzędów kontroli skarbowej na 2013 r.".

– W dużej mierze stanowią one kontynuację zadań z lat poprzednich. W tym roku szczególny nacisk chcemy jednak położyć na wykrywanie oszustw związanych z rozliczaniem VAT, takich jak nieuzasadnione żądania zwrotów, w tym na podstawie fikcyjnych faktur, oraz karuzele podatkowe. Doświadczenia z ubiegłych lat pokazują, że to jeden z tych obszarów, na których uszczuplenia podatkowe powodują największe straty dla budżetu – mówi Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.

Ściganie przestępców

Kontrolerzy chcą się skoncentrować na wykrywaniu zorganizowanych grup przestępczych, krajowych i międzynarodowych, które dokonują oszustw podatkowych lub wyłudzają środki publiczne. Będą w tym celu intensywniej współpracować z innymi administracjami podatkowymi państw UE.

Z udostępnionego „Rz" dokumentu wynika, że do priorytetów u.k.s. będą należały kontrole w  VAT i podatku akcyzowego. Będą też sprawdzać niezgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą, dochody z nieujawnionych źródeł oraz działalność gospodarczą w Internecie.

Urzędy położą też większy nacisk na prowadzenie postępowań kontrolnych z wykorzystaniem technik informatycznych. Chodzi o tzw. e-kontrole.

– Naszym priorytetem nie jest zwiększenie liczby kontroli, ale ich skuteczność. Kończymy właśnie podsumowanie wyników kontroli za 2012 r. Statystyki z lat ubiegłych pokazują, że ich liczba pozostaje co roku na podobnym poziomie. Rośnie natomiast wykrywalność nadużyć – tłumaczy Wiesława Dróżdż.

– Trudno nie zgodzić się z założeniami przedstawionymi przez MF. Przestępstwa związane z wyłudzeniem VAT to problem, który narasta w szybkim tempie, zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego – mówi Alicja Sarna, doradca podatkowy, starszy menedżer w MDDP.

Jak dodaje, ważne jest, by w wykrywaniu tego rodzaju dużych przestępstw u.k.s. ściśle współdziałały z innymi służbami, np. z policją, ABW i CBŚ.

Najistotniejsze jest jednak, by służby skarbowe skoncentrowały się na walce z oszustami, którzy np. wprowadzają do obrotu fikcyjne faktury i którzy rzeczywiście wyłudzają VAT.

Płacą niewinni

Tymczasem konsekwencje ponoszą niejednokrotnie przedsiębiorcy, którzy padli ich ofiarą, mimo dochowania należytej staranności – podkreśla Alicja Sarna.

Marek Suchowolec z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu zwraca uwagę, że wyłudzenia VAT to problem całej Unii Europejskiej.

– Najskuteczniejsze w walce z nimi, co potwierdza przykład handlu złomem, jest prowadzenie tzw. mechanizmu reverse charge, który polega na zapłacie podatku przez kupującego. Warto rozważyć wprowadzenie tego mechanizmu także w innych branżach – mówi Marek Suchowolec.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl

Zadania UKS na 2013 rok

Priorytetowe obszary kontroli

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne