Resort sprawiedliwości szykuje poszerzenie listy spraw, które powinny być traktowane przez polskie sądy jako pilne. W ubiegłym tygodniu rząd opublikował projekt zmiany regulaminu urzędowania sądów powszechnych, który do kategorii pilnych zalicza sprawy o ustalenie płci.
Oznacza to, że te postępowania – podobnie jak wszystkie inne określone jako pilne – będą kierowane do przydziału sędziom w ramach systemu losowego przydziału spraw niezwłocznie. Poza tym terminy rozpraw lub posiedzeń będą wyznaczane poza kolejnością ich wpływu do danego referatu.
Propozycję tę krytycznie oceniła w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka. Jej zdaniem katalog spraw pilnych jest zbyt rozbudowany i dodawanie do niego kolejnej kategorii mija się z celem.
Czytaj więcej
Postępowania sądowe o ustalenie płci trafią do katalogu spraw pilnych. Resort sprawiedliwości właśnie opublikował projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Przypomnijmy, że wspomniany katalog określa § 2 regulaminu urzędowania sądów powszechnych. Zawiera on 22 kategorie, wśród nich sprawy dotyczące m.in. tymczasowego aresztowania, odebrania dziecka rodzicom, umieszczenia nieletnich w placówkach opiekuńczych, eksmisji sprawcy przemocy domowej, wpisu hipoteki umownej do księgi wieczystej, wnioski o udzielenie zabezpieczenia i wnioski o nadanie klauzuli wykonalności. Katalog obejmuje też sprawy pracownicze związane z rozwiązaniem umowy o pracę, skargi na czynności komornika i sprawy zagrożone przedawnieniem karalności albo przedawnieniem wykonania kary.