Jak czytamy w komunikacie prasowym, Komisja Europejska przyjęła dzisiaj sprawozdanie roczne z kontroli stosowania prawa unijnego. Ogłoszono też pakiet decyzji dotyczy w szczególności podstawowych praw i wartości oraz praworządności w UE. - Komisja podejmuje kolejne działania wobec Polski w postępowaniu o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego dotyczącym kwestionowania pierwszeństwa prawa UE przez polski Trybunał Konstytucyjny – czytamy na stronie KE.
Chodzi o skierowanie do polskiego rządu tzw. uzasadnionej opinii w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i jego najnowszego orzecznictwa. Polskie władze dostały dwa miesiące na naprawienie lub co najmniej przedstawienie wiarygodnego planu usunięcia naruszeń unijnego prawa przez Trybunał Konstytucyjny. Jeśli Polska się nie dostosuje, to Komisja będzie mogła skierować skargę do TSUE.
Postępowanie wszczęto 22 grudnia ubiegłego roku. - Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniach z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r. uznał postanowienia traktatów unijnych za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując prymat prawa unijnego – wyjaśniała wówczas Komisja.
Czytaj więcej
Działania organów Unii Europejskiej poza zakresem kompetencji są niekonstytucyjne. Unia nie ma prawa nakazywać polskim sądom stawiania traktatów przed krajowymi przepisami – orzekł Trybunał.
Komisja uważa, że te orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego naruszają ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz moc wiążącą orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.