Radcowie prawni: dłuższe kadencje rzeczników dyscyplinarnych?

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza wydłużenia kadencji sędziów i rzeczników dyscyplinarnych radcowskich okręgowych sądów dyscyplinarnych

Publikacja: 17.12.2012 11:37

Radcowskie okręgowe sądy dyscyplinarne orzekają rocznie kilkaset spraw.

Radcowskie okręgowe sądy dyscyplinarne orzekają rocznie kilkaset spraw.

Foto: www.sxc.hu

Obecnie sędziowie oraz rzecznicy dyscyplinarni są wybierani na trzyletnie kadencje i nie mogą sprawować tej funkcji dłużej niż przez dwie kolejne kadencje. Krajowa Rada Radców Prawnych postuluje natomiast wydłużenie kadencji sędziów i rzeczników dyscyplinarnych do sześciu lat, co zdaniem samorządu radcowskiego mogłoby usprawnić pracę sądów dyscyplinarnych poprzez m.in. uniknięcie niepotrzebnych przestojów związanych z powtarzającym się obecnie często okresem wyborczym.

Z pytaniem czy takie zmiany są przewidywane do Ministerstwa Sprawiedliwości w interpelacji zwróciła się posłanka Anna Nemś, która na poparcie pomysłu KRRP podaje, iż aktualnie radcowskie okręgowe sądy dyscyplinarne orzekają rocznie kilkaset spraw.

Resort sprawiedliwości propozycjom przedstawionym przez posłankę nie mówi „nie". Jak czytamy w odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Michała Królikowskiego „odnosząc się do kwestii wydłużenia kadencji rzeczników dyscyplinarnych i sędziów dyscyplinarnych, należy stwierdzić, iż koncepcja ta w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości zasługuje na rozważenie".

Królikowski zauważa, iż zmiana w tym zakresie mogłaby pozytywnie wpłynąć na usprawnienie pracy sądów dyscyplinarnych poprzez zmniejszenie przerw w pracy organów dyscyplinarnych związanych z okresem wyborczym.

Jednocześnie wiceminister informuje, że resort planuje we współpracy z samorządami zawodowymi podjęcie szerszej dyskusji zmierzającej do określenia obszarów wymagających zmian na gruncie uregulowań zawartych w poszczególnych ustawach korporacyjnych.

STATYSTYKI

Tak pracowały sądy dyscyplinarne w ubiegłym roku

Radcowskie okręgowe sądy dyscyplinarne w roku 2011 skazały w sumie 122 osoby, uniewinniły 16 i umorzyły postępowanie w 13 sprawach.

Najczęściej, tj. w 57 przypadkach, sądy radcowskie orzekały najłagodniejszą karę, jaką jest upomnienie. W 36 przypadkach została orzeczona kara nagany z ostrzeżeniem, a w 23 wymierzono karę pieniężną.

Wyższy Sąd Dyscyplinarny w 2011 r. orzekł upomnienie 13 razy, naganę z ostrzeżeniem - 15 razy, zaś karę pieniężną - 7 razy. Kary pieniężne były najczęściej nakładane na radców za obraźliwe zachowania wobec sędziego.

Dziesięć razy okręgowe sądy dyscyplinarne zdecydowały o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu, a w 2 przypadkach orzekły karę najsurowszą, jaką jest dożywotnie pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo