Obecnie sędziowie oraz rzecznicy dyscyplinarni są wybierani na trzyletnie kadencje i nie mogą sprawować tej funkcji dłużej niż przez dwie kolejne kadencje. Krajowa Rada Radców Prawnych postuluje natomiast wydłużenie kadencji sędziów i rzeczników dyscyplinarnych do sześciu lat, co zdaniem samorządu radcowskiego mogłoby usprawnić pracę sądów dyscyplinarnych poprzez m.in. uniknięcie niepotrzebnych przestojów związanych z powtarzającym się obecnie często okresem wyborczym.
Z pytaniem czy takie zmiany są przewidywane do Ministerstwa Sprawiedliwości w interpelacji zwróciła się posłanka Anna Nemś, która na poparcie pomysłu KRRP podaje, iż aktualnie radcowskie okręgowe sądy dyscyplinarne orzekają rocznie kilkaset spraw.
Resort sprawiedliwości propozycjom przedstawionym przez posłankę nie mówi „nie". Jak czytamy w odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Michała Królikowskiego „odnosząc się do kwestii wydłużenia kadencji rzeczników dyscyplinarnych i sędziów dyscyplinarnych, należy stwierdzić, iż koncepcja ta w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości zasługuje na rozważenie".
Królikowski zauważa, iż zmiana w tym zakresie mogłaby pozytywnie wpłynąć na usprawnienie pracy sądów dyscyplinarnych poprzez zmniejszenie przerw w pracy organów dyscyplinarnych związanych z okresem wyborczym.
Jednocześnie wiceminister informuje, że resort planuje we współpracy z samorządami zawodowymi podjęcie szerszej dyskusji zmierzającej do określenia obszarów wymagających zmian na gruncie uregulowań zawartych w poszczególnych ustawach korporacyjnych.