Jacek Skała: Nie wystarczy koszulka z napisem Konstytucja

Prokuratura ma zwalczać przestępczość, a nie przymilać się do wszystkich – Jacek Skała, prokurator, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP mówi o projekcie nowej ustawy.

Publikacja: 11.10.2023 12:18

Jacek Skała

Jacek Skała

Foto: tv.rp.pl

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia kilka dni temu upubliczniło projekt nowej ustawy o prokuraturze. Dzięki niej ma być ona niezależna, transparentna i poddana kontroli społecznej. A jaka jest dziś?

Przede wszystkim nie jest biedaprokuraturą jak za czasów Seremeta. Ma budżet umożliwiający sprawne funkcjonowanie, wyspecjalizowane komórki do walki z przestępczością finansowo-skarbową i zorganizowaną. Ma, co ważne, wzmocniony pion wojskowy. Inaczej niż kiedyś śledztwa prowadzą i pełnią dyżury niemal wszyscy prokuratorzy. Ma 1,5 tys. asystentów, pięć razy tyle co w 2015 r. No i swoje problemy. Najpilniejsze to katastrofalne zarobki pracowników nieorzeczniczych, brak rąk do pracy przy digitalizacji i obsłudze systemów informatycznych. Ostatnio w jednym z miast ogłoszono konkurs na urzędnika do prokuratury. Warunki to 3600 zł brutto. A w portalu z ogłoszeniami o pracę pierwsza oferta była dla sprzątaczki z wynagrodzeniem 4200. Dlatego 15 września przeszedł ulicami Warszawy pod KPRM marsz gniewu. Drugi zasadniczy problem to łamanie od czterech lat praworządności w obszarze kształtowania wynagrodzeń prokuratorskich. Idzie czwarty rok zamrożenia mechanizmu, który wywalczyliśmy jako związek w 2008 r. Naszą odpowiedzią jest akcja pozwów i wniosek do TK. Mamy już pierwsze prawomocne wyroki dotyczące prokuratorów.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?