Jacek Skała: Nie wystarczy koszulka z napisem Konstytucja

Prokuratura ma zwalczać przestępczość, a nie przymilać się do wszystkich – Jacek Skała, prokurator, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP mówi o projekcie nowej ustawy.

Publikacja: 11.10.2023 12:18

Jacek Skała

Jacek Skała

Foto: tv.rp.pl

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia kilka dni temu upubliczniło projekt nowej ustawy o prokuraturze. Dzięki niej ma być ona niezależna, transparentna i poddana kontroli społecznej. A jaka jest dziś?

Przede wszystkim nie jest biedaprokuraturą jak za czasów Seremeta. Ma budżet umożliwiający sprawne funkcjonowanie, wyspecjalizowane komórki do walki z przestępczością finansowo-skarbową i zorganizowaną. Ma, co ważne, wzmocniony pion wojskowy. Inaczej niż kiedyś śledztwa prowadzą i pełnią dyżury niemal wszyscy prokuratorzy. Ma 1,5 tys. asystentów, pięć razy tyle co w 2015 r. No i swoje problemy. Najpilniejsze to katastrofalne zarobki pracowników nieorzeczniczych, brak rąk do pracy przy digitalizacji i obsłudze systemów informatycznych. Ostatnio w jednym z miast ogłoszono konkurs na urzędnika do prokuratury. Warunki to 3600 zł brutto. A w portalu z ogłoszeniami o pracę pierwsza oferta była dla sprzątaczki z wynagrodzeniem 4200. Dlatego 15 września przeszedł ulicami Warszawy pod KPRM marsz gniewu. Drugi zasadniczy problem to łamanie od czterech lat praworządności w obszarze kształtowania wynagrodzeń prokuratorskich. Idzie czwarty rok zamrożenia mechanizmu, który wywalczyliśmy jako związek w 2008 r. Naszą odpowiedzią jest akcja pozwów i wniosek do TK. Mamy już pierwsze prawomocne wyroki dotyczące prokuratorów.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?