Pracownicy służb finansowo-księgowych zadają sobie pytanie, czy koronawirus może mieć wpływ na sprawozdanie finansowe danej jednostki gospodarczej. Niniejszy artykuł oraz zawarte w nim przykłady odnoszą się do sytuacji, w której sprawozdanie finansowe jest sporządzane zgodnie z załącznikiem nr 1 do uor, ponieważ jest to jedna z najczęściej spotykanych form przygotowania rocznego raportu.
Kontynuacja działalności
Jednym z wymogów ustawy o rachunkowości dotyczącym wprowadzenia do sprawozdania finansowego jest wskazanie we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego, czy zostało ono sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez jednostkę w dającej się przewidzieć przyszłości oraz czy nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania przez nią działalności.
Decyzja dotycząca kontynuacji działalności jest istotna z punktu widzenia prawa bilansowego. Definiuje ją art. 5 ust. 2 uor jako założenie, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości (chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym).
Uwaga! Ustalając zdolność jednostki do kontynuowania działalności, kierownik jednostki uwzględnia wszystkie informacje dostępne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, dotyczące dającej się przewidzieć przyszłości, obejmującej okres nie krótszy niż jeden rok od dnia bilansowego.