Jak rozliczyć świadczenia wspólników na rzecz spółki osobowej

Wspólnicy spółek osobowych mogą – na podstawie zawartych umów – świadczyć na rzecz tych spółek pracę (pod warunkiem jednak, że praca ta nie polega na reprezentowaniu spółki, ani na prowadzeniu jej spraw). Mogą oni również udostępniać spółce do używania składniki swojego majątku. Działania takie rodzą określone konsekwencje na gruncie podatkowym i bilansowym.

Publikacja: 27.09.2022 17:48

Jak rozliczyć świadczenia wspólników na rzecz spółki osobowej

Foto: Adobe Stock

W ujęciu podatku dochodowego, nie uważa się za koszty podatkowe wartości własnej pracy podatników PIT (wspólników spółki osobowej będących osobami fizycznymi) oraz ich małżonków i małoletnich dzieci, a także małżonków i małoletnich dzieci pozostałych wspólników. Kosztem uzyskania przychodów będzie jednak wynagrodzenie małżonków i małoletnich dzieci podatników PIT oraz pozostałych wspólników tej spółki, należne ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, z tytułu wykonywania usług na podstawie umów zlecenia lub o dzieło, a także z tytułu umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontraktu menedżerskiego.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP