Jak rozliczyć świadczenia wspólników na rzecz spółki osobowej

Wspólnicy spółek osobowych mogą – na podstawie zawartych umów – świadczyć na rzecz tych spółek pracę (pod warunkiem jednak, że praca ta nie polega na reprezentowaniu spółki, ani na prowadzeniu jej spraw). Mogą oni również udostępniać spółce do używania składniki swojego majątku. Działania takie rodzą określone konsekwencje na gruncie podatkowym i bilansowym.

Publikacja: 27.09.2022 17:48

Jak rozliczyć świadczenia wspólników na rzecz spółki osobowej

Foto: Adobe Stock

W ujęciu podatku dochodowego, nie uważa się za koszty podatkowe wartości własnej pracy podatników PIT (wspólników spółki osobowej będących osobami fizycznymi) oraz ich małżonków i małoletnich dzieci, a także małżonków i małoletnich dzieci pozostałych wspólników. Kosztem uzyskania przychodów będzie jednak wynagrodzenie małżonków i małoletnich dzieci podatników PIT oraz pozostałych wspólników tej spółki, należne ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, z tytułu wykonywania usług na podstawie umów zlecenia lub o dzieło, a także z tytułu umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontraktu menedżerskiego.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?