Transakcje pośrednio rajowe

Od 1 stycznia 2021 r. na podatników został nałożony dodatkowy obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. Dotyczy to transakcji, w efekcie których należność trafia do rzeczywistego właściciela z miejscem zamieszkania, siedzibą lub zarządem w raju podatkowym.

Publikacja: 05.07.2022 16:12

Transakcje pośrednio rajowe

Foto: Adobe Stock

Do 2021 r. obowiązek sporządzania dokumentacji dotyczył wyłącznie transakcji bezpośrednio rajowych, czyli takich, gdzie podatnik dokonywał transakcji bezpośrednio z podmiotem mającym miejsce siedziby lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, po przekroczeniu progu 100 000 zł.

W myśl tych przepisów do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych są zobowiązani podatnicy i spółki niebędące osobami prawnymi dokonujący transakcji kontrolowanej lub transakcji innej niż transakcja kontrolowana, jeżeli rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raj podatkowy) oraz wartość tej transakcji za rok podatkowy przekracza 500 000 zł. Zgodnie z art. 1b ustawy o CIT domniemywa się, że rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym, jeżeli druga strona transakcji dokonuje w roku podatkowym lub roku obrotowym rozliczeń z podmiotem mającym siedzibę lub zarząd w raju podatkowym.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP