Ile specjalnych stref, tyle ewidencji

Spółka powinna rozliczać dopuszczalny limit pomocy publicznej odrębnie dla każdej specjalnej strefy ekonomicznej, nawet gdy te znajdują się na terenie jednego województwa.

Publikacja: 05.06.2022 02:00

Ile specjalnych stref, tyle ewidencji

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 lutego 2022 r. (II FSK 1233/19).

Przedsiębiorca (wnioskodawca) korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, prowadząc działalność na podstawie kilku zezwoleń strefowych, na terenie dwóch specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Ubiegając się o wydanie interpretacji, wnioskodawca wskazał, że dla celów określenia wysokości dochodu (straty) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE będzie on uprawniony do prowadzenia jednej, łącznej ewidencji dla działalności podlegającej zwolnieniu z CIT, tj. wspólnej dla wszystkich posiadanych zezwoleń. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zdaniem organu limit uprawniający do skorzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z CIT powinien być oceniany odrębnie w odniesieniu do każdej strefy.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP