Ustalenie wartości początkowej środka trwałego w drodze oszacowania

Możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego poprzez wyceny dotyczy jedynie przypadków, w których został on nabyty przed dniem założenia ewidencji środków trwałych lub w przypadku, gdy został wytworzony przez podatnika we własnym zakresie i brak jest możliwości ustalenia jego ceny nabycia lub kosztu wytworzenia.

Publikacja: 03.05.2022 15:42

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego w drodze oszacowania

Foto: Adobe Stock

Czytelniczka od grudnia 2012 roku prowadzi działalność gospodarcza w zakresie usług hotelowych i gastronomicznych i posiada status podatnika VAT czynnego. Podatek dochodowy rozlicza na zasadach podatku liniowego prowadząc podatkowa księgę przychodów i rozchodów. W 2008 r. czytelniczka nabyła gospodarstwo rolne zabudowane budynkami gospodarczymi, m.in. budynkiem stacji stajni. W akcie notarialnym nie wyodrębniono jednak wartości poszczególnych budynków i gruntu. Nieruchomość wraz budynkami gospodarskimi i gruntami rolnymi została nabyta z zamiarem prowadzenia działalności rolniczej. Budynek nie był jednak wykorzystywany do działalności rolniczej.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP