Sprawozdanie finansowe złoży także zawodowy pełnomocnik

Jeżeli wiadomo, że dany składnik majątku jest lub będzie nieprzydatny w działalności firmy i planowana jest jego likwidacja lub zbycie, to w księgach należy ująć odpis aktualizujący jego wartość.

Publikacja: 16.01.2019 04:40

W pierwszym kwartale roku jednostki gospodarcze, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym – obok codziennych zadań związanych z prowadzeniem ewidencji rachunkowej bieżących operacji gospodarczych –skupiają się również na przeprowadzeniu procedur zamknięcia poprzedniego roku obrotowego i przygotowaniu sprawozdania finansowego. Jedną z czynności z tym związanych jest wycena składników majątkowych na dzień bilansowy, który w art. 3 ust. 1 pkt 10 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jest określony jako dzień, na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe. Z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 uor, jednostki gospodarcze powinny wyceniać poszczególne składniki aktywów i pasywów, stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady ostrożności. Jej realizacja oznacza, że należy uwzględnić w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość:

- zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych;

- wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne;

- wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne;

- rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń.

Czytaj też:

3 miesiące na sporządzenie rocznego sprawozdania

Zamknięcie roku: jak stosować wartości szacunkowe

Na początek klasyfikacja

Znaczna część jednostek gospodarczych wykazuje w swoim bilansie taką kategorię aktywów jak środki trwałe. Przystępując do sporządzenia sprawozdania finansowego każda z nich powinna zbadać, czy zostały prawidłowo ujęte w ewidencji księgowej oraz wycenione na dzień bilansowy z zachowaniem zasady ostrożności. Jest to szczególnie istotne, jeśli jednostka nie dokonywała tego typu analizy na bieżąco, w ciągu roku obrotowego. W praktyce chodzi o to, aby ustalić, czy dany składnik aktywów zapewni jednostce wpływ korzyści ekonomicznych oraz czy będą one takiej wysokości, jak zakładano w momencie wprowadzania go do ksiąg rachunkowych. Ustawa o rachunkowości podaje dwustopniową definicję środków trwałych. Pierwsza część, zawarta w art. 3 ust.  1 pkt 12 uor, jest ogólna i mówi o aktywach, które definiowane są jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Druga część (art. 3 ust. 1 pkt 15 uor) mówi o środkach trwałych jako rzeczowych aktywach trwałych i zrównanych z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletnych, zdatnych do użytku i przeznaczonych na potrzeby jednostki. Dodatkowych informacji, które nawiązują do definicji zawartych w uor, dostarcza Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe" (dalej: KSR 11). Istotne są kryteria wymienione i opisane w tabeli obok.

Jeśli jednostka, przeprowadzając uzgodnienia związane ze sprawozdaniem finansowym jest pewna, że dany składnik aktywów spełnia wymienione powyżej kryteria i prawidłowo został wykazany jako środek trwały, powinna w kolejnym kroku określić, czy jego wartość użytkowa nie uległa obniżeniu. Jeżeli jednostka ma pewność, że korzyści ekonomiczne nie zostaną w całości lub części wygenerowane przez środek trwały, to powinno to znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych.

Historyczny koszt tak, ale...

Zgodnie z art. 28 uor środki trwałe wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartość. Trwała utrata wartości zachodzi wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto, a w przypadku jej braku – do ustalonej w inny sposób wartości godziwej. Odpis aktualizujący wartość środka trwałego ujmuje się w pozostałych kosztach operacyjnych. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. f uor, który mówi, że przez pozostałe koszty i przychody operacyjne rozumie się koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności koszty i przychody związane między innymi z odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty finansowe.

Kierownik jednostki nie decyduje zwykle samodzielnie o tym, jaka wysokość odpisów z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych będzie właściwa – powinien wziąć pod uwagę informacje otrzymane z działu produkcji, od służb technicznych oraz księgowo-finansowych czy innych pracowników, którzy zajmują się na co dzień zarządzaniem majątkiem trwałym. Stanowi to punkt wyjścia do ujęcia w księgach rachunkowych jednostki odpisów aktualizujących.

Przykład

Typowe sytuacje, które mogą wskazywać na konieczność dokonania odpisów aktualizujących wartość środka trwałego, to między innymi:

- zmiana technologii produkcji, w wyniku której środek trwały przestanie być wykorzystywany w działalności gospodarczej;

- istotne ograniczenie prowadzonej działalności gospodarczej, wskutek którego urządzenie techniczne zostanie wycofane z używania w nadchodzącym okresie obrotowym;

- wartość rynkowa posiadanego przez jednostkę środka jest znacznie niższa niż można było się tego spodziewać na podstawie analizy upływu czasu i zwykłego użytkowania;

- przewidywany rozkład w czasie wpływów pieniężnych spodziewanych z wytwarzania towarów przy pomocy maszyny produkcyjnej jest niższy w związku z niekorzystną zmianą na rynku cen surowców niezbędnych do podukcji.

Jak ewidencjonować i ujawniać

Tego rodzaju odpisy księgowane są na koncie zespołu zero „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych". Po stronie Ma konta ewidencjonuje się odpisy aktualizujące dokonywane w związku z trwałą utratą wartości, a po stronie Wn wszelkie zmniejszenia dokonanych wcześniej odpisów aktualizujących, będące efektem ustania przyczyny utraty wartości. Odpis z tytułu trwałej utraty wartości środka trwałego odnosi się co do zasady w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, na konto zespołu 7 - z wyjątkiem aktualizacji wyceny na podstawie odrębnych przepisów, wpływającej na zmniejszenie kapitału z aktualizacji wyceny. W przypadku odpisu z tytułu trwałej utraty wartości, dokonanego uprzednio w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, środka trwałego, dla którego ustały przyczyny do rozpoznawania trwałej utraty wartości, zmniejszenie wysokości odpisu jest księgowane w pozostałe przychody operacyjne jako odtworzenie całości lub części utraconej wartości. W bilansie odpisy z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych nie są prezentowane osobno, ale korygują wartość środków trwałych, analogicznie jak umorzenie. Ponadto, jeśli jednostka sporządza sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do uor, to zobowiązana jest do uwzględniania w informacji dodatkowej:

- w części dotyczącej bilansu – szczegółowego zakresu zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych zawierającego stan tych aktywów na początek roku obrotowego, zwiększeń i zmniejszeń z tytułu: aktualizacji wartości, nabycia, rozchodu, przemieszczenia wewnętrznego oraz stanu końcowego;

- w części dotyczącej rachunku zysków i strat – wysokości i wyjaśnienienia przyczyn odpisów aktualizujących środki trwałe.

Podstawa prawna: ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 395 ze zm.)

uchwała nr 4/2017 Komitetu Standardów Rachunkowości z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe" (DzUrz Ministra Rozwoju i Finansów z 29 maja 2017 r., poz. 105)

W pierwszym kwartale roku jednostki gospodarcze, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym – obok codziennych zadań związanych z prowadzeniem ewidencji rachunkowej bieżących operacji gospodarczych –skupiają się również na przeprowadzeniu procedur zamknięcia poprzedniego roku obrotowego i przygotowaniu sprawozdania finansowego. Jedną z czynności z tym związanych jest wycena składników majątkowych na dzień bilansowy, który w art. 3 ust. 1 pkt 10 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jest określony jako dzień, na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe. Z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 uor, jednostki gospodarcze powinny wyceniać poszczególne składniki aktywów i pasywów, stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady ostrożności. Jej realizacja oznacza, że należy uwzględnić w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego