Polska waluta wykorzystała zeszłotygodniową słabość dolara zyskując względem amerykańskiej waluty, ale bariera 4 zł wciąż pozostaje niezdobyta. W poniedziałek rano kurs dolara lekko zwyżkował, osiągając poziom 4,02 zł. Nieco więcej płacono także za euro, które kosztowało prawie 4,33 zł oraz franka szwajcarskiego, wycenianego na 4,44 zł.

Inwestorzy czekają na decyzję RPP

Krajowej walucie sprzyjają zarówno czynniki lokalne, jak i globalne. Wśród najistotniejszych należy wymienić perspektywę braku obniżek stóp procentowych, w tym roku oraz słabnącego dolara, któremu zaszkodziły zeszłotygodniowe słabsze dane z amerykańskiej gospodarki.

W tym tygodniu uwagę inwestorów przykuwać będzie m in. czwartkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych oraz konferencja prezesa NBP. Z przewidywań ekonomistów wynika, że stopy pozostaną na dotychczasowym poziomie.

- Czwartkowa decyzja RPP nie powinna przynieść niespodzianek i zarazem nie będzie miała większego wpływu na krajowe aktywa - uczestnicy rynku zgodnie oczekują braku zmian stóp procentowych. Z kolei w piątek agencje ratingowe Fitch oraz S&P przyjrzą się ocenie kredytowej Polski - tutaj też nie spodziewamy się zmian – wskazują w komentarzu porannym ekonomiści Pekao.