Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Skanowanie i elektroniczne przechowywanie dokumentów (np. faktur), nawet po zniszczeniu ich papierowych wersji, pozwala podatnikom na uznawanie udokumentowanych nimi wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Foto: Adobe Stock

Zniszczenie lub zagubienie dokumentów źródłowych może prowadzić do różnych komplikacji, takich jak trudności z udowodnieniem prawidłowości przeprowadzonych transakcji handlowych, problemów z audytami podatkowymi, a także z ryzykiem nałożenia sankcji i kar przez właściwe organy podatkowe. Brak dokumentacji źródłowej w formie, która byłaby akceptowalna prawnie, może również utrudnić lub nawet uniemożliwić skorzystanie z możliwości obniżenia podstawy opodatkowania CIT. Aby więc zabezpieczyć się przed problemami związanymi ze zniszczeniem dokumentów źródłowych, warto prowadzić cyfrowy katalog zeskanowanej dokumentacji źródłowej oraz tworzyć regularne kopie danych.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a