Aktualizacja: 20.03.2025 23:11 Publikacja: 17.02.2025 04:30
Paweł Rubcow na lotnisku w Moskwie. Na płycie czeka na niego już sam Władimir Putin. 1 sierpnia 2024 r.
Foto: KREMLIN.RU
Znany w Polsce jako dziennikarz Pablo Gonzalez okazał się rosyjskim szpiegiem Pawłem Rubcowem działającym na rzecz rosyjskiego wywiadu (GRU) i w końcu lipca ubiegłego roku wyjechał z Polski w ramach wymiany więźniów między Rosją a Zachodem. Był w grupie szpiegów witanych w Rosji przez samego Władimira Putina.
W Polsce akt oskarżenia przeciwko niemu jeszcze w ubiegłym roku skierował do sądu lubelski Wydział Prokuratury Krajowej. Ostatecznie ma sądzić go Sąd Okręgowy w Warszawie.
Obrót narkotykami i oszustwa gospodarcze – w tym celują polskie gangi. Przestępcy „z importu” stawiają na pospolite nadużycia – wskazuje raport CBŚP za ubiegły rok.
Sędzia zawiesił proces przeciwko rosyjskiemu szpiegowi Pawłowi Rubcowowi. Domaga się ujawnienia tajnych warunków wydania go Rosji, w tym informacji, czy oskarżony może w ogóle przyjechać do Polski – „Rzeczpospolita” ujawnia kulisy decyzji.
„Usunąć wszystkie nasze konwersacje, maile, po co ktoś ma to czytać” - pisał na komunikatorze Signal Dariusz Matecki do osób, które, podobnie jak on, są zamieszane w aferę związaną z działaniem Funduszu Sprawiedliwości.
Lista podejrzanych w sprawie wypadku na Trasie Łazienkowskiej nie jest zamknięta. Dołączą do niej osoby, które pomogły Łukaszowi Ż. uciec do Niemiec – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Na lotnisku w Warszawie służby ujawniły nietypowy przemyt. W puszkach perwiańskiego piwa pasażer samolotu przewoził kokainę.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Prawo do ściągnięcia zasłużonych kosztów procesu, w tym opłaty dla adwokata z urzędu, przedawnia się po trzech latach od dnia kiedy należało je uiścić. Każde inne stanowisko jest błędne - wynika z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Naczelna Rada Adwokacka chce, żeby każdy świadek miał prawo do obecności pełnomocnika przy przesłuchaniu przez prokuraturę. Adwokatura przedstawia projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie i prosi prezydenta, parlament oraz rząd o zmianę przepisów.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Deepfake, czyli filmiki z wizerunkiem prawdziwych osób wytworzony przez sztuczną inteligencję, wspomina się głównie w kontekście dezinformacji. Prawo nie do końca przed tym chroni.
Prezes TK Bogdan Święczkowski zareagował na raport Najwyższej Izby Kontroli ws. zakupu systemu Hermes przez Prokuraturę Krajową w czasie, gdy był jej szefem.
To, że prokurator może odmówić udziału w czynności pełnomocnika świadka, to wcale nie znaczy, że w sprawie Barbary Skrzypek zrobił dobrze – uważa Kazimierz Olejnik, prokurator w stanie spoczynku, b. zastępca prokuratora generalnego.
Prezydium NRA zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez podmiot prowadzący serwis Lexspace - serwis publikujący dane adwokatów bez ich zgody. Osobne zawiadomienia trafiły też do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka o udzielenie szczegółowych informacji na temat przebiegu tego przesłuchania Barbary Skrzypek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas