Czy polska firma może wysłać legalnie zatrudnionego obywatela Ukrainy do Niemiec?

Zatrudnionego w Polsce obywatela państwa trzeciego, który posiada tylko polską wizę, można wysyłać do innych krajów Schengen na maksymalnie 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni.

Publikacja: 04.12.2019 15:45

- Zatrudniam kierowcę z Ukrainy. Pracuje u mnie na podstawie zezwolenia na pracę. Ma aktualną wizę polską. Często jeździ z transportem do Niemiec i innych krajów zachodnich. Ostatnio otrzymał mandat za nielegalne przebywanie na terenie Niemiec. Muszę złożyć wyjaśnienie w tej sprawie pod groźbą wysokiego mandatu. Czy rzeczywiście nie mogę wysyłać tego pracownika poza terytorium Polski? Jak mogę się od tego zarzutu odwołać? – pyta czytelniczka.

Polska wiza krajowa uprawnia obywatela Ukrainy przede wszystkim do pobytu na terytorium Polski. Na jej podstawie lub na podstawie paszportu biometrycznego może on przebywać również w innych państwach Schengen (np. w Niemczech) – jednak wyłącznie przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie, w ramach tzw. ruchu bezwizowego. Przy obliczaniu 90 dni należy uwzględnić pobyty we wszystkich państwach Schengen, dla których cudzoziemiec nie ma wizy.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej